Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Birçok NFT Projesinde Gerçek Anlamda Sahiplik Verilmiyor

Galaxy Digital’ın araştırma yöneticisi Alex Thorn’a göre NFT’lerin token sahiplerine tamamen bir sahiplik tanıdığı önermesi çok da geçerli olmayabiliyor.

25 Ağustos 2022 09:16

Güncellenme: 25 Ağustos 2022 12:04

Galaxy Digital’ın araştırma yöneticisi Alex Thorn NFT sahiplerinin satın aldıkları varlıklara dair fikri mülkiyet (IP) haklarını elinde bulunduramayabileceklerine işaret ediyor. 


Kripto ekosistemine dair araştırmalar konusunda uzman olan Thorn, Çarşamba günü CoinDesk TV’de katıldığı programda “NFT sanat projelerinin büyük çoğunluğunun sağladığı içeriğe dair tam anlamıyla bir sahiplik sunmadığını” ifade etti.


Thorn’un bu yorumu Galaxy Digital’ın yayımladığı yeni bir rapordan esinleniyor. Bu rapor NFT ve fikri mülkiyet hakları konularını ele alıyor. Rapora göre NFT dünyasındaki temel sıkıntılardan biri bu alanda kontrolün NFT’yi yayınlayanlarda olması.


Thorn, “Bu token’lardan birini satın aldığınızda metaverinin işaret ettiği medyayı satın almıyorsunuz, onu çıkaran taraftan bir lisans satın alıyorsunuz” diyor.


Galaxy Digital’ın incelediği 25 NFT projesi arasında sadece bir tanesi, World of Women (WoW) token sahiplerine söz konusu sanat eserinin tam anlamıyla sahipliğini vermeyi hedefliyor. Ancak rapora göre WoW NFT’sinin orijinal yayıncısının NFT birkaç kez el değiştirdiğinde yeni sahibine bu hakkı tanıyıp tanımayacağı da havada kalıyor.


Birçok NFT yayıcıdan gelen bir lisanla satıldığı için lisansın nasıl yönetileceğine yayıncı karar veriyor. Tabii ki lisansın konu olduğu içeriğin kullanımına da yayıncı karar veriyor.


Thorn, bu durumun Bored Ape Yacht Club (BAYC) lisans sözleşmesinde görüldüğünü, bu sözleşmede bir kişinin NFT satın alması durumunda Bored Ape’e ve sanat eserine tamamen sahip olduğu yazdığını işaret ediyor.


“Bu tam anlamıyla doğru değil. Token sahipleri sanat eserinin tamamen sahibi olamayabiliyor. Eğer sahip olsalardı Yuga Labs’in onlara bir lisans sağlaması gerekmezdi.”


Thorn, Yuga Labs da dahil token yayıncılarının “NFT satın alanları satışa konu olan eserin fikri mülkiyeti konusunda yanlış yönlendirdiklerini ifade ediyor. 


Thorn, “Yuga Labs, büyük ölçekli ticari kullanım lisansı konusunda son derece göz önünde bir yapı. Bu yapı olabildiğince sınırlayıcı ve sadece kişisel kullanımlara izin veriyor” diyor. Thorn, daha şeffaf olunması için kullanıcılara NFT satın aldıkları anda hakları konusunda güncelleme yapılmasını tavsiye ediyor. 


Thorn, bu durumun uzun vadeli düşünen kullanıcılar için sorun oluşturduğunu belirtiyor. “Açık olmak gerekirse bu lisanslar herhangi bir anda değiştirilebilir, yeniden düzenlenebilir ve bunun için bir neden de gerekmez. Fikri mülkiyet yayıncının elinde olduğu için token sahiplerine haber bile vermeden istediği düzenlemeyi yapabilir” diyor.


NFT sanat ekosistemi geçen yıl çok hızlı biçimde gelişti ve 118 milyar dolarlık bir değere ulaştı.


Thorn, “NFT’lerin dijital haklar konusunda bir devrim olduğuna inanıyorsanız daha gidecek çok yolumuz var” diyor.


CoinDesk’in konuya dair sorusuna yanıt veren Yuga Labs temsilcisi, şirketin bu konuda söyleyeceği ilave bir şey olmadığını belirtti. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk