Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Bir Sonraki Boğa Dönemine Hazırlanmak

Kripto VC’leri bir sonraki boğa koşusuna hazırlanıyor.

9 Kasım 2023 14:53

Güncellenme: 9 Kasım 2023 14:56

Piyasa döngüleri tüm paydaşlara ama özellikle de yatırımcılara durup düşünmek ve bir sonraki döngüye hazırlanmak noktasında fırsatlar sunar. Yaşanan döngüden alınacak dersler bir sonraki dönemin başarısını doğrudan etkiler. Bu noktada herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi elzem.  Ne değişti, ne değişecek ve biz bu konuda ne yapabiliriz? Öncelikle, kendinizi ve portföyünüzü doğru bir şekilde hazırlamanın ne anlama geldiğini anlamamız gerekiyor.


Binance Blockchain Week İstanbul’un “Kripto VC'lerinin Değişen Rolü: Sonraki Boğa Koşusuna Hazırlanmak” panelinde konuşan Cypher Capital CEO & Managing Partner Vineet Budki, Animoca Brands Co-Founder & Executive Chairman Yat Siu ve Morningstar Ventures kurucusu Danilo S. Carlucci, Binance Labs Investment direktörü Alex Odagiu ile yatırımcı panelinde kripto projelerinin uzun vadeli görünümünü ele aldılar.


İşte bu keyifli sohbetten öne çıkan bazı önemli içgörüler:


Vineet Budki - Cypher Capital CEO & Managing Partner:


 • Son iki yıldır pek çok kimsenin kripto pazarının daha da kötüye gideceğini iddia ettiğini görüyoruz. Oysa boğa döneminde “Kripto her yerde olacak” deniyordu. Burada pazarın her zaman çalkantı yaşayabileceğini ve yeniden yükseleceğini anlamak gerek.

 • Ayı pazarının dinamikleri boğa pazarından farklı. Bugün girişimcilerin elinde sermayeleri varsa bu dönemi bir şeyler inşa ederek geçirebilirler. Bugün içinde bulunduğumuz durum tam da altyapıya yatırım yapmayı gerektiriyor. Bugün insanlar “De-Fi öldü” deseler de aslında daha başlamadı bile. Sıradaki 1 milyar kullanıcı da bunu kanıtlayacak.
 • Biz de blok zincirinde aslında erken aşamalarındayız. İnsanlar Hindistan’da daha blok zincirin ne olduğunu anlamazken büyük oyuncular buraya yatırım yaptı. Bugün yaklaşık 400 milyon cüzdan sahibi var ama bir sürü kişi de sadece spekülasyon yapıyor, ne olduğunu çok da bilmiyor. İkincil işlemler sürse de paradan ziyade pazara giriş için gerekli ilişkilerin kurulması gibi adımlar gerekli. Pek çok dinamiğin bir araya gelmesi lazım.

Yat Siu - Animoca Brands Co-Founder & Executive Chairman:


 • Böyle zor zamanlarda gerçek savaşçılar ve inşacılar ortaya çıkıyor. Bunlar gerçekten kriptoya inananlar. Blok zincire ve geleceğin kriptoda olduğuna inanıyorsanız sıkıntılı dönemlerin önemli olmadığını da bilirsiniz. Kazanmak, ancak bu şekilde mümkün.  Bugün pazarda likidite var. Eğer iyi bir projen varsa halen yatırım yapabilirsin.

 • Oyun pazarından ve eğitimden ümitliyiz. Düşünün ki bugün çok iyi projeler yürüyor ama 2019’da biz blok zincirde oyuna yatırım yaptığımızda ortada bunlar yoktu. Yatırım yapmayı seçmek bir duruş. Yatırımcı olarak farklı projelerle gelebilirsiniz. Örneğin Mana gibi token’lar için 5 yıl önce bir ortam yoktu, gelişmemişti. Şimdi ise öyle değil; pazarda olgunlaşma sürüyor.

 • Biz Neon’dan yatırım aldık; Sekoya’nın buraya yatırım yaptığını görüyoruz. Burası yeni bir pazar. Web3 bir gelişen pazar hikayesi aslında. ABD pazarı gibi değil. Örneğin Hong Kong, Singapur gibi ülkeler kripto regülasyonlarında ilerliyor. Singapur’da önemli yatırımcılar var. Türkiye’de Web3 ile ilgilenen, yatırıma odaklı şirketler var. Likidite bugün beş yıl öncesine göre daha çeşitli. 

Danilo S. Carlucci - Morningstar Ventures Founder:


 • 2012’den biri blok zincir dünyasının içindeyim ve pek çok durum gördüm. Bugün Pazar zor zamanlardan da geçse daha 12 ay öncesinde Romanya’da yatırım yaptık. Türkiye’de de başarılı olacağımızı düşünüyorum.

 • Bizim tarafımızda büyüme önemli. Fon ararken şunu fark ettim ki zor zamanlarda insanlara erişmek biraz daha zor oluyor; bu nedenle etkinlikler önemli. Ama pazarda olgunlaşmanın gelmesi de beni heyecanlandırıyor.

 • Morningstar olarak biz çok genç bir ekibiz. Dikkatimizi çeken birçok ülkede var olmaya çalışıyoruz. Bazı ülkelerde kripto çok bilinmiyor daha. Afrikalı bir şirket olan Jambo Wallet’a geçtiğimiz dönemde yatırım yaptık. İçinde bulunduğumuz dönem aslında insanlara daha az gelişmiş pazarlara bakmak anlamında bir fırsatı tanıyor. Potansiyeli çok yüksek olan bölgeler var.  

Daha Fazla Oku

  BBWİstanbul

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk