Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Arjantin Havayolu Şirketi Flybondi, Biletlerini NFT Olarak Satışa Sunacak

Flybondi, biletlerini Algorand blok zincirinde NFT olarak satışa sunmak için TravelX ile ortaklığını genişletiyor.

31 Mart 2023 11:59

Güncellenme: 31 Mart 2023 15:54

Uygun fiyatlarla hizmet sunan Arjantin havayolu şirketi Flybondi, e-biletlerini NFT olarak düzenleyerek Web3 teknolojisini biletleme sürecine entegre ediyor.

Perşembe günü duyurulan bu entegrasyona Ticket 3.0 adı veriliyor ve bu gelişme, şirketin Eylül 2022’de TravelX ile kurduğu ortaklığın bir uzantısı olarak gerçekleşiyor. Algorand blok zinciri üzerine inşa edilen NFT biletleme teknolojisi, yolcuların isim değiştirmesine, “NFTicket”ların başka birine aktarılmasına ve satılmalarına olanak tanıyor.

Flybondi, NFT biletlerin “yolcuların seyahat planlarını veya seyahati gerçekleştirecek kişilerin kim olacağını belirtmek zorunda kalmadan satın alabilmelerini sağlayan, esnek bir seyahat deneyimi sunduğunu” söylüyor. Ayrıca havayolu müşteri hizmetleri maliyetlerinin azalması ve ticaret ücretlerinden elde edilen gelirin artması bekleniyor.

TravelX’te blok zincirlerinden sorumlu Facundo Martin Diaz, eylül ayında CoinDesk ile yaptığı görüşmede kullanıcılardan ilk satın alımda herhangi bir ücret talep edilmediğini söylemişti. Yalnızca ikincil bir satış gerçekleştiğinde yüzde 2’lik bir işlem ücreti alındığını, havayolunun da yüzde 2’lik bir kesinti yaptığını belirtmişti.

Yolcular, fiat para birimleriyle Flybondi web sitesi üzerinden seyahat biletlerini satın aldıklarında TravelX, normal e-biletin üzerine bir NFT bileti senkronize eder. Daha sonra yolcular, NFT’lerini Flybondi aracılığıyla yönetmek ve saklamak için bir Ticket 3.0 hesabı oluşturabilirler. Biletle ilgili kurallar ve koşullar, havayolu şirketi tarafından akıllı sözleşmelere entegre edilirler.

Flybondi’nin CEO’su Mauricio Sana, yapılan basın açıklamasında “İnovasyon ve blok zinciri teknolojisi uygulamalarının havacılık endüstrisinde olumlu bir etki yaratmasını istiyoruz. Oyunun kurallarını değiştirmek asla kolay değil ancak, amacımızın gelişmek ve yolcularımıza uçuş özgürlüğünün yepyeni bir yolunu sunmak olduğunu biliyoruz.”

TravelX, Nisan 2022’de İspanyol havayolu şirketi Air Europa ile ortaklık kurarak özel avantajlar ve etkinliklerle bir NFT bilet dizini başlatmıştı. Latin Amerika kripto borsası Lemon da Ekim 2022’de TravelX’i platformuna entegre ederek kullanıcıların uçak bileti alıp satmasına imkan tanıdı.

TravelX, daha birçok borsanın ve piyasanın TravelX API’ı kullanabilmesi için altyapısını herkese açık hale getirdi. Şirkete göre, dünya çapında 60’tan fazla havayolu şirketi NFT biletlerinin kullanım durumlarını araştırıyor.


Daha Fazla Oku

    nftweb3TravelXFlybondi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Finans Protokolü Usual, Gerçek Dünya Varlıkları Tarafından Desteklenen Stabilcoin'ini Tanıttı

29 Şubat 2024 00:37

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk