Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Anadolu’yu Karış Karış Gezip Blokzincir Anlatacaklar

Çankaya Üniversitesi’nin blokzincir oluşumu Çankaya Blockchain Topluluğu, Anadolu’nun birçok yerinde blokzinciri yaygınlaştırma amacıyla buluşmalar gerçekleştirecek.

29 Eylül 2022 15:14

Güncellenme: 29 Eylül 2022 16:06

Blokzincire ilginin gün geçtikçe artması, geleceğe dair farklı adımlar atılmasını ve yeni perspektifler oluşmasını sağlıyor. Üniversitelerde bulunan öğrenciler artık gelişen sektörlerde aktif bir rol oynamak istiyor. Çankaya Üniversitesi’nin blokzincir üzerine çalışan kulübü Çankaya Blockchain Topluluğu da bunlardan biri. Başta öğrenci arkadaşları olmak üzere herkese bu dünyayı tanıtmak için düzenleyecekleri etkinliklerle ve geliştirmeyi planladıkları projelerle öne çıkmayı hedefliyorlar.


"Blokzinciri Anadolu'nun her bir bucağına yaymak istiyoruz"


CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan Çankaya Blockchain Topluluğu’nun kurucu ortağı Anıl Karaçay misyonlarını şöyle açıklıyor: “Misyonumuz, gelişmekte olan blokzincir teknolojisini başta öğrenci arkadaşlarımız olmak üzere her bir Türk bireyine tanıtmak, metropolde yaygınlaşmaya devam eden bu teknolojiyi Anadolu’nun her bir bucağına yayarak Türkiye’nin bu treni kaçırmayarak bu alanda öncü ülkelerden olmasıdır. İnsanların kripto okuryazarlığını artırmakla birlikte gayretimiz sonucu ulaşabildiğimiz kişi ve kurumların da bu teknolojiye adapte edilmesini sağlamaktır.”Çankaya Blockchain Topluluğu ilk buluşmasını 24 Eylül’de Ankara, Kızılay’da 140 kişinin katılımıyla gerçekleştirmiş durumda. Karaçay'ın aktardıklarına göre, söz konusu buluşmaya aralarında Polygon, LBank, Sardis, Nft Horizon, Adchain ve Altcointurk’ün de yer aldığı dernekler ve öğrenci toplulukları katıldı. Ankara’nın en büyük blokzincir buluşmalarından birine ev sahipliği yaptık” diye konuşan Şahin, ekliyor: “Aramızda bu teknolojiyle ilk kez tanışanlardan tutun, çok uzun zamandır profesyonel şekilde ilgilenen insanlara kadar, girişimci, öğretim görevlisi, öğrenci, yazılımcı, avukat, sağlıkçı ve ev hanımı gibi daha birçok alandan yaklaşık olarak 140 kişiyi misafir ettik.”


"Sadece Anadolu'nun belli başlı yerlerine değil, ulaşılabilir her noktasına gitmek istiyoruz"


Topluluğun kendine edindiği bir diğer misyon ise blokzincir teknolojilerine ilişkin Anadolu’da etkinlikler düzenleyerek farkındalık yaratmak ve bu doğrultuda network geliştirmek. Karaçay konuyla ilgili “Anadolu’nun sadece belli başlı yerlerine değil, ulaşılabilir her bir yerine giderek oradaki insanlara ulaşmayı hedefliyoruz. Önceliğimiz öğrencilerin yoğun olduğu yerler fakat sosyal medyalarımda açtığımız formlar ve anketlere göre katılımcılarımızın çoğunlukta istediği şehre gideceğiz” diye konuşuyor. 


Çankaya Blockchain Topluluğu’nun bir sonraki etkinliği Eskişehir’de düzenlenecek. “Sonrasında planlarımız arasında Kayseri ve Muğla var. Birkaç ay sonra da eş zamanlı etkinlikler yapmaya başlayacağız. Örnek olarak aynı gün dört şehirde blokzincir etkinliği düzenleyeceğiz” diye belirtiyor Karaçay. 


Topluluklarında 150’si aktif olmak üzere toplamda 1200 üye bulunduğunu söyleyen Karaçay, “Sadece kendi okulumuzdan değil her yerden üye kabul ediyoruz. Bu sayede daha çok insana ulaşabilmeyi öngörüyoruz” diye konuşuyor. 


"Çankaya University Token'ı DAO'ya entegre etmek istiyoruz"


Karaçay'a topluluklarında merkeziyetsiz otonom kuruluş (DAO) prensiplerini izleyip izlemediklerini soruyoruz: “Kurulduğumuz günden itibaren DAO’laşma fikrimiz var. Adım adım DAO olma yolunda da ilerliyoruz. Şu an NEAR ağı üzerinde küçük bir DAO’muz var ve çıkardığımız ilk üniversite token’ını (Çankaya University Token) da bu DAO’ya entegre etme amacımız var. Şu an yüzde 100 DAO olmasak da önümüzdeki süreçte üyelerimizin de DAO’laşma fikrine adapte olmasıyla tam anlamıyla bir DAO olacağız.” 


Çankaya Blockchain Topluluğu’nun içinden çıkan Adchain adında şirketleri Web3 dünyasına hazırlayan bir danışmanlık şirketi kurma girişimi söz konusu. “Bu alanda şu ana kadar tecrübe ettiklerimizi profesyonel hayata aktarmayı hedefliyoruz” diyor Karaçay. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Küresel Kripto Borsa Coincall, Türkiye Pazarına Açılıyor

9 Nisan 2024 12:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk