Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Akıllı Sözleşmeler ve Daha da Akıllı Yapay Zekâ

Akıllı sözleşmelerin yapay zeka ile bir araya gelişi, blok zinciri dünyasında büyük bir devrim yaratıyor.

9 Kasım 2023 17:22

Güncellenme: 9 Kasım 2023 17:25

Blok zinciri teknolojisi, akıllı sözleşmelerin temelini oluşturur ve bunlar, kendilerini yürüten programların koşullarına göre otomatik olarak çalışan dijital sözleşmelerdir. Yapay zeka ve blok zinciri teknolojisinin birleşimi, iş dünyasında daha akıllı, verimli ve güvenilir işlemler ve fırsatlar sunabilir. Hatta bu kombinasyon, gelecekte teknoloji ve iş dünyası üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabilir.


Binance Blockchain Week İstanbul’un “Akıllı Sözleşmeler, Daha Akıllı Yapay Zekâ ve Yeni Üretken Fırsatlar” panelinde Fried Frank Harris Shriver & Jacobson LLP Partner Amir Ghavi ve SingularityNET CEO Ben Goertzel  konuştu. Harvard Business Review Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan moderatörlüğündeki panelde, blok zinciri dünyasının yapay zekayla kesişimi ve potansiyel fırsatlar ele alındı.


Bu keyifli sohbetten öne çıkan bazı önemli içgörüler:


Amir Ghavi - Fried Frank Harris Shriver & Jacobson LLP Partner:


  • Ben bir yapay zekâ avukatıyım. Yapay zekâ ve Web3’ün kesişiminde genel olarak yapay zekanın görüntü işlemede pek çok şey yapabildiğini görüyoruz. Bugün halen şapşal görüntülü avatarlar yaratabilmekteyiz. Üretken yapay zekâyı kullanabildiğimizde ise dünyaları ve karakterleri gerçek zamanlı yaratabileceğiz. Multiverse bence yapay zekâ ile yaratılacak. Bana göre önce yapay zekâ, sonra metaverse gelişecek.  

  • Open AI geliştiricileri bu hafta kendi GPT’mizi geliştirebileceğimizi söylediler. Bu nokrada kendi bireysel hesabınızın hafıza alanının olması önemli. Buna göre, ben bir avukat olarak tüm medya açıklamalarımı, makalelerimi, düşüncelerimi yapay zekâya koyup burayı kendim için eğitebilirim. O zaman makineye, “şu akıllı sözleşmeleri üret” diyebilirim. Burada eğitime ihtiyaç yok. Akıllı sözleşmelerle farklı stratejiler oluşturabilirsiniz. Bunu da kodlama istemeyen bir ortamda yapabilirsiniz.

  • Yapay zekânın aslında yaratıcı bir araç olduğunu görüyoruz. İnanılmaz bir potansiyeli var. Benim gibi hiç artistik yeteneği olmayan insanlar için biçilmiş kaftan. Yine de hukuktan önce nörobilim okumuş biri olarak yapay zekânın insan yaratıcılığının önüne geçebileceğine inanmıyorum.

  • İşin yasal tarafına bakıldığında ise yapay zekâ sistemlerinin eğitimi önemli. ABD’de senato yapay zekayı ticarileştirelim mi diye konuşuyor ama Japonya, Malezya gibi ülkelerde bakış açısı çok daha farklı.  

Ben Goertzel - SingularityNET CEO:


  • Bence blok zinciri ve yapay zekânın etkileşimi çift taraflı. Yapay zekâ blok zincir teknolojisine destek olacak. Bence ilginç olan ve daha önemli olan konu, blok zincirin yapay zekâ için iyi bir altyapı oluşturması. Bugün yapay zekâ bazı büyük teknoloji şirketleri tarafından domine ediliyor ama bu insanlık için aslında bütük risk. Açıkçası ben bu büyük şirketlere güvenmiyorum. Oysa metaverse’te merkeziyetsiz dünyada kullanılması daha güvenli. Ancak halen teknolojinin olgunlaşmasını bekliyoruz.

  • Sözünü ettiğimiz akıllı sözleşmeler ne akıllı ne de sözleşme oluşturuyor. Biz bu noktada yeni dil modelleri kullanıyoruz. Ama bu bir meta dili… Aynı dili akıllı sözleşmeler için de kullanmak mümkün olacak.

  • Artık bazı sanat eserlerini kullanarak yaratıcılığını geliştirebilirsin. 5 yıl içinde yapay zekâ insanların hayal edemeyeceği yaratıcılıkta şeyler üretecek. Etik olarak birçok konu var yapay zekâda. En önemlisi önyargılı olması. Bunların geleneksel yasalarla düzenlenebileceğine inanıyorum. Yapay zekanın toplum üzerindeki etkisi de önemli. Herkesin işini elinden almamalı. Bunlar çalışmalı. Güçlü içgüdülerim diyor ki yapay zekanın uzun vadede insanlık üzerindeki etkisinin açık kaynak olarak kullanılması ve tekel olarak kullanılmamasına bağlı. Blok zincir altyapıları henüz buna hazırlanıyor.

Daha Fazla Oku

    BBWİstanbul

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Tahmin Piyasaları Donald Trump’ın Kaybedeceğini Öngörüyor

25 Mayıs 2024 21:41

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk