Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Zincir Üstü Veriler, Binance’in Bir Sonraki FTX Olmayacağını Gösteriyor

Yapılan bir çalışmaya göre Binance’teki varlıkların neredeyse hepsi teminatlandırılmış durumda ve kendi çıkardığı token BNB’ye bel bağlamıyor

15 Aralık 2022 17:14

Güncellenme: 15 Aralık 2022 17:41

Araştırma şirketi CryptoQuant tarafından hazırlanan bir rapora göre, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance bir sonraki FTX vakası olmaktan uzak.


Seul merkezli analitik şirketine göre zincir üstü verilerden elde edilen veriler baz alınarak yapılan son denetimde Binance’teki varlıkların hepsinin teminatı yapılmış durumda.


CryptoQuant’ın açıklamasında “Binance rezerv kanıtlarını paylaştığında CryptoQuant’ın hesaplamalarına göre Binance’teki BTC rezervleri (yükümlülükleri) 591 bin 939 adet BTC’ydi. Binance’in paylaştığı kanıt rezervlerindeki BTC sayısı ise 597 bin 602’ydi. Bu kıyaslama ışığında CryptoQuant verilerinin Binance’in yükümlülüklerinin yüzde 99’unu kapsadığını görebiliyoruz” ifadeleri yer alıyor. Rapora göre borsadaki varlıklar ve müşteri varlıklarının teminatlandırılma oranı yüzde 101.


CryptoQuant’ın zincir üstü verilere dayandırdığı analizine göre Binance, FTX’in çöküşten günler önce yaşadığı miktarda para çıkışına tanık olmadı. Para çıkışlarında artış yaşandı ancak bu, borsanın genel rezervlerine kıyasla küçük bir miktarı oluşturuyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) attığı bir tweet’te “gerilim testine girmeye hazır” olduğunu söyledi.  


CryptoQuant’ın verilerine göre Binance’in Bitcoin rezervleri FTX’in çöküşünden beri yüzde 4 artmış durumdayken, Ethereum rezervlerinde yüzde 6’lık ve stabilcoin rezervlerindeyse yüzde 15’lik yükseliş söz konusu.  


CryptoQuant aynı zamanda Binance’in FT-Alameda ilişkisine kıyasla rezervlerinin “temiz” olduğunu ya da bir başka ifadeyle kendi çıkardıkları token BNB’ye bel bağlamadıklarını vurguluyor. CoinDesk’in yaptığı özel haberde FTX’in kardeş şirketi Alameda Research’ün likiditesini kendi çıkardıkları FTT token’la desteklediği ortaya çıkmış ve ardından iflas gerçekleşmişti.


CryptoQuant, Binance’in rezervlerinin yüzde 88,95 oranında temiz olduğunu söylüyor. Söz konusu oran Huobi’de yüzde 56, Bitfinex’te yüzde 66,5, KuCoin’de yüzde 81,64, Crypto.com’da yüzde 97 ve OKX’te ise yüzde 100.


Nansen tarafından alınan verilere göre Binance’in toplam rezervleri 57,4 milyar dolar değerinde. Aynı verilere göre Huobi’nin rezervlerinde 3,04 milyar doları, Kucoin’in 2,47 milyar dolar, Crypto.com’un 3,36 milyar dolar ve OKX’in 6,67 milyar doları var. Nansen’in Bitfinex’e dair elinde rezerv verisi yok.

CryptoQuant’e göre Binance’in rezervlerinin sağlığı “kabul edilebilir” seviyede.


Zincir üstü verilere güvenmek 

Binance hakkında çıkan bazı soru işaretlerine rağmen CryptoQuant’in pazarlamadan sorumlu yöneticisi Hochan Chung, borsanın paylaştığı rezerv kanıtı raporlarına güvenmeyenlerin zincir üstü verilerden yararlanabileceğini söylüyor.


Chung, “Finans piyasalarının tarihinde ilk defa rezerv kanıtları gerçek zamanlı, şeffaf ve oynanmayan veriler sağlıyor. Verinin kendisi blokzincir teknolojisi aracılığıyla denetlenebiliyor” diye konuşuyor.  


Ancak zincir üstü veriler kurumsal kontrole ilişkin hesaplama yapamıyor. FTX, çalışanları için lüks daireler, yemek siparişleri için DoorDash ödenekleri, Amazon siparişlerini ABD’den Bahamalar’a kiralık uçakla yollama gibi müsrif harcamalarıyla tanınıyordu.


Wall Street Journal’a konuşan Rutgers University profesörü ve Finansal Hesaplama Standartları Kurulu eski üyesi Hal Schroeder, Binance’teki rezervlerin denetlenmesinin şirket içindeki denetimlerin kalitesini yansıtmadığını söylüyor.


“Bahamalar’da gördüklerimiz ışığında, tüm sistemlerin iyi durumda olduğunu söyleyemem” diye konuşuyor Schroeder.


Binance’in stratejiden sorumlu başkan yardımcısı Patrick Hillmann yakın zamanda attığı bir tweet’te şirketinin iş seyahatlerinin FTX’ten çok daha gösterişsiz olduğunu söylüyor.


“Paris’teki ofisimize yaptığım son ziyaretimde Binance bana Citandines’ta geceliği 83 dolara bir oda tutu. Bu, ayı piyasası döneminde kurulduğumuzun bir işareti. Malikanede kalmıyorum fakat şirketimin yönetiminde usulsüzlük yapıldığına dair bir korkum yok.”


CoinDesk verilerine göre Binance’in BNB token’ı son 24 saatte yüzde 3 değer kaybederek 265 dolardan işlem görüyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Yapay Zeka Çılgınlığı Büyüyor

22 Şubat 2024 18:53

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk