Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Yuga Labs Discord Sunucusu Hacklendi 200 ETH Değerinde NFT Çalındı

Bored Apes NFT’lerinin yaratıcısı şirket dolandırıcılığın Twitter’da duyulmasından 11 saat sonra açıklama yaptı.

5 Haziran 2022 09:12

Güncellenme: 5 Haziran 2022 09:20

Yuga Labs’in bildirdiğine göre Bored Ape Yacht Club (BAYC) Discord sunucusu hacklendi ve saldırgan 200 EYH değerinde (360.000 dolar) NFT’yi çalmayı başardı.


Projenin topluluk yöneticisi Boris Vangner’in hesabını ele geçiren saldırgan buradan Discord hesabına erişti. Ardından saldırgan hem BAYC’nin resmi hesabından hem de bu hesapla ilişkili metaverse projesi Otherside’ın dDiscord kanalından oltalama amaçlı mesajlar göndermeye başladı.


Hacklenme haberi NFTherder adlı Twitter kullanıcısı tarafından duyuruldu. Bu hesap çalınan fonların cüzdanlar arası transferlerini de inceleyerek 145 ETH değerinde (260.000 dolar) bir hırsızlık yapıldığı tahmininde bulundu. 


Yuga Labs, daha sonra kendi hesabından attığı bir tweet ile hacklenme olayını doğruladı ve olayın incelenmekte olduğunu belirtti. Bu tweet NFTherder’ın tweetinden 11 saat sonra geldi.


Boris Vagner ayrıca, Grammy ödüllü bir enstrumantalist olan ve Spoiled Banana Society (SBS) adlı NFT fantezi futbol kulübünün de kurucusu olan Richard Vagner’in kardeşi ve onun menajerliğini yapıyor. Saldırgan SPS’in Discord kanalından da bir oltalama mesajı yayınladı ancak bu mesaj hızlıca silindi.


Richard Vagner, sabah saatlerinde attığı mesajda “Hey @everyone. Yaklaşık bir saat önce hacklendik, inşallah kimse verilen linkleri tıklamamıştır. Dicsord’un ve Boris’in hesabının kontrolünü geri aldık. Neyse ki tüm sunucu silmemişler” diyordu.


SBS kanalında herhangi birinin bu tuzağa düşüp düşmediği belli değil. Richard Discord üyelerinden saldırıyla ilgili bilgi istedi.


“Gün içerisinde tüm sekmeleri aktif hale getireceğiz. Gözümüzden kaçan bir şey olursa bize bildirin lütfen.”


Vagner kardeşler Metaverse Records markalı bir plak şirketi de işletiyor. Richard SBS’deki Discord mesajında BAYC ve Otherside Discord kanallarının da hacklendiğini duyurdu. 


“Lütfen güvende kalın.”


Bu, kötü niyetli birinin Yuga Labs’in elindeki bir kanalı ele geçirip dolandırıcılık yaptığı üçüncü vaka. İlk olay 1 Nisan’da Mutanat Ape Yacht Club #8662’nin projenin Discord kanalındaki bir mesajla çalınmasıyla yaşanmıştı. İkinci olay ise 25 Nisan’da Instagram ve Discord hesaplarında bir oltalama mesajıyla gelmişti.


Aktör Seth Green, geçen hafta dolandırılmış ve elindeki Bored Ape’i kaptırmıştı. Bu olay oltalama saldırılarının ne kadar etkin olabileceğini gösteren güzel bir örnek


BAYC’nin kurucularından biri yaşanan son olayla ilgili Discord’u suçladı ve güvenlik zafiyetine dikkat çekti.


Gordon Goner, “Discord, Web 3 topluluklarına uygun değil. Güvenliği ön plana koyan yeni bir platform lazım” diyordu.


Bir diğer kripto projesi kurucusu da kullanıcıların kendilerini suçluyordu:


“Steve Fink, “NFT’nizi kaybettiniz çünkü kendi elinizle bir kandırmacaya dahil oldunuz. Discord’u suçlamayı bırakın. Başka bir yerde de aynı tuzaklara düşebilirsiniz” diyordu. Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eli Tan

Eli, CoinDesk için NFT'leri, oyunları ve metaverse'i kapsayan bir haber muhabiridir. St. Olaf Koleji'nden İngilizce derecesi ile mezun oldu. ETH, SOL, AVAX ve CoinDesk'in 1000 dolarlık açıklama eşiğinin üzerinde birkaç NFT'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk