Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Yeni Güneş Enerjili Bitcoin Madeni Operasyonlara Başladı

Aspen Creek Digital, batı Colorado'daki yeni veri merkezinde Galaxy Digital'den madencileri de ağırlayacak.

23 Haziran 2022 13:41

Güncellenme: 23 Haziran 2022 16:25

Kriptodaki Ayı Piyasası'na rağmen yeni bir bitcoin madeni Batı Colorado'daki 6 megavatlık (MW) güneş enerjisiyle çalışan bir tesiste faaliyete başladı.


Aspen Creek Digital Corporation (ACDC) bu yılın Ocak ayında başlattığı madencilik operasyonunu, 10 MW kapasiteli bir güneş enerjisi çiftliği ile aynı araziyi paylaşıyor. CoinDesk ile paylaşılan açıklamaya göre şirketin amacı, veri merkezinde Bitcoin madenciliği ile başlamak ve sonunda diğer işletmelere bilgi işlem hizmetleri sunmak.


Colorado veri merkezi, S19 bitcoin kazma makinelerini çalıştıracak ve 75 bin metrekarelik bir Ar-Ge ve uygulama tesisi ile birlikte konumlandırılacak. Tesis, ACDC'nin gelecekteki bilgi işlem altyapısı için merkezi bir test, bakım, depolama ve eğitim merkezi olarak hizmet verecek.


Maden, mevcut madenlerin kripto fiyatlarındaki düşüş, tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın hash oranları, sıkılaşan sermaye piyasası, daha yüksek enerji maliyetleri ve tedarik zinciri sorunları ile kârlı kalmayı zor bulduğu bir zamanda sektöre giriyor.


Ancak ACDC’nin CEO’su Alexandra DaCosta'ya göre, 240 MW kapasite için gerekli anahtarlama dişlilerini ve transformatörleri güvence altına almak için önceden yeterli parayı toplayabildiklerini söylüyor.


DaCosta, “İlk aşamamızı oluşturmak için uygun altyapıya sahip olduğumuzdan emin olmak istedik. Dolayısıyla projelerimiz için artık hazırız” dedi.


‘Önce enerji’


Kripto odaklı finansal hizmetler firması Galaxy Digital (GLXY), madenin yönetim ekibinden ve Galaxy'nin kendi madenlerinden bazılarını ACDC'nin Colorado sitesinde barındırılmak üzere tahsis ettiği "önce enerji" yaklaşımından yeterince etkilenmiş görünüyor.


Galaxy Madencilik Müdürü Amanda Fabiano, CoinDesk'e “İnşa etmek için en iyi zaman bir ayı piyasası ve insanlar piyasa koşullarından korkmamalı. Sadece bunu uygun ve etkili bir şekilde yaptıklarından emin olmalılar” dedi.


Fabiano, birçok madenin önce para toplamaya çalıştığını, ardından operasyon alanları ve güç kaynakları bulmaya çalıştığını gördüğünü söyledi. Ancak ACDC, önce enerji ve altyapıyı belirleyerek tam tersini yaptı. Fabiano, "O [DaCosta] madencilik sorununu aldı, kafasında döndürdü ve farklı bir perspektiften baktı, bu gerçekten özel" diye ekledi.


ACDC Colorado veri merkezinin yanı sıra, Teksas genelinde Bitcoin madenciliği alanları da geliştiriyor. Bu yaz faaliyete geçme yolunda olan ikinci tesisi, 87 MW'lık bir güneş enerjisi çiftliği ile birlikte şehir cereyanına bağlı bulunan 10.000 ASIC madencisini barındırabilen 30 MW'lık bir veri merkezi. Ve üçüncü bir proje, 200 MW'lık bir güneş enerjisi çiftliği ile aynı zamanda şehir cereyanına bağlı yerleştirilmiş 150 MW'lık bir veri merkezi olarak planlandı.


ACDC, yenilenebilir enerji altyapısı oluşturma konusunda deneyime sahip ortaklarının yardımıyla güç kaynaklarını kotardıklarını söyledi. Yenilenebilir enerji geliştiricileri aynı zamanda madenin kurucu grubunun bir parçası ve şirkette payları var.


Güneş enerjisini bir güç kaynağı olarak kullanma hareketi, dünyanın dört bir yanındaki devletler Bitcoin üretiminin enerji tüketimini incelerken, daha fazla maden operasyonu için yenilenebilir enerji kaynakları kullanmaya başladıkça yayılıyor.


Adam Back'in Blockstream ve Jack Dorsey's Block (SQ), Teksas'ta bir Tesla (TSLA) güneş enerjisi santraline bir pilot kripto madeni inşa ettiklerini duyurmuştu.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Aoyon Ashraf

Aoyon Ashraf, CoinDesk için kripto madenciliğini ele alıyor. Hisse senetleri ve emtiaları inceleyen haberler yazarak Bloomberg'de neredeyse on yıl geçirdi. Bundan önce, küçük ölçekli şirketleri finanse ederek satış tarafında birkaç yıl geçirdi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Vitalik Buterin, Ethereum'un Güçlü ve Zayıf Yönleri Hakkında Konuştu

10 Temmuz 2024 22:27

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk