Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Yeni CEO: Alameda’nın Gizli Bir Muafiyeti Varmış

John Ray, FTX’deki yönetimsel zaaflara dair detayları ortaya koydu.

18 Kasım 2022 10:10

Güncellenme: 18 Kasım 2022 14:10

Sam Bankman-Fried’in ve FTX’in çöküşünde ana rollerden birine sahip olan hedge fonu Alameda Research’ün FTX’in likidite edilme süreçlerinde “gizli bir muafiyeti” olabileceği ortaya çıktı. 


Detayları çok net olmasa da mahkemeye sunulan bir beyanda Alameda’nın FTX üzerinde riskli işlemler yaparken bir avantaja sahip olduğu vurgulanıyor. FTX benzeri kripto türev borsaları işler sarpa sardığında kullanıcının teminatlarını belirli bir seviyede otomatik olarak bozma hakkına sahip.

FTX’in yeni CEO’su John J. Ray III, şirketin kontrolünü ele aldıkları 11 Kasım’dan bu yana fark ettikleri kötü ve yetersiz yönetim uygulamalarından biri olarak bu gizli muafiyet özelliğini vurguluyor. 


Aslında iki farklı yapı olması gereken FTX ile Alameda arasındaki bağlantı şirketlerin çökmesinde ana rol oynadı. Alameda’nın bilançosunda FTX tarafından çıkarılan token’ların tutulduğuna dair haber, şirketlerin finansal sağlığı konusunda kaygılara ve ardından da iflasa giden sürece neden oldu.


Bu uygulama, ray tarafından açıklanan bir dizi yanlış yönetim uygulamalarından biri. Zamanında Enron’un pisliklerini temizleme görevini üstelmiş olan Ray, 40 yıllık kariyerinde FTX gibi bir çöküş görmediğini belirtmişti.


Ray ayrıca, Bahamalar’daki mülkleri çalışanların adına kaydettirmek, harcama onaylarının şirketin dahili sohbet kanalında emojilerle verilmesi gibi uygulamalara da dikkat çekti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Saklama Şirketi Fireblocks, Coinbase International Exchange ile Ortaklık Kurdu

10 Haziran 2024 22:07

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk