Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Yerli Yazılım Platformu Devium, Web2 ve Web3 Geliştiricilerine Kucak Açıyor

Yerli yazılım platformu Devium, kaynak kodlarını lisanslamak isteyen Web3 ve Web2 geliştiricilerine kucak açıyor

26 Aralık 2022 17:05

Güncellenme: 28 Aralık 2022 10:40

Hem hisse senedi hem de kripto piyasasında genel anlamda aşağı yönlü hareketliliğin hakimiyetini sürdürdüğü bir yılı geride bırakıyoruz. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük ikinci kripto para borsasının ani ve sarsıcı çöküşüyle, yıl başından beri hüküm süren güvensizlik ortamı doruğa ulaşmış durumda. Söz konusu konjonktürde uzun vadeli düşünen bireyler ve kurumlar ise kripto kışı adı verilen bu dönemde maliyetleri kısarak, bir nevi inşa dönemine girdiklerini söylüyor.


Bir diğer ifadeyle, kripto sektörü geçtiğimiz 10 yılda belirli aralıklarla karşılaştığı ve piyasanın şahlandığı boğa piyasası dönemine hazırlıklı yakalanmak istiyor. Elbette burada yazılımcılara büyük rol düşüyor. Ne de olsa piyasanın durgun seyrettiği bir ortamda yazılımcılar daha geniş manevra alanı bulabiliyor. Ancak büyük gayretle yazdıkları bu kodlar fırsatçı kişiler ve kurumlar tarafından hiçbir telif ödemeksizin dünyanın başka bir yerindeki bambaşka bir projede kullanılabiliyor. Yazılımcının kodu yazarken sarf ettiği onca emek bir anda değersizleşebiliyor.


“Kaynak kodumuzu koruyamamak hep şikayetçi olduğumuz bir konuydu. Diyelim ki bir müşteriye iş yapıyorsunuz, adam senden e-ticaret sitesi istiyor. Yapıyorsun, teslim ediyorsun ve iş senden çıkıyor. Belli bir süre sonra senin yaptığın işi başka şirketlerin kullandığını görüyorsun. Bu aslında bizim kanayan yaramızdı. Hem fikri hayata geçirirken fikrin çalınması hem de ekipte yer alan diğer arkadaşların emeklerinin çalınması… Uzun süredir yazılımcıların birbirlerine tecavüzlerini nasıl engelleyeceğimize dair kafa yorduk.”


“Kendine ait yazılımın çalınmaması için…”

Yukarıdaki bu sözler hem Web2 hem de Web3’e yazılım geliştirenleri bir araya getiren Devium adlı platformun kurucu ortağı ve COO’su Bülent Kaplan’a ait. “Kaynak kodun korunmasına dair sorunları çözüyoruz. Kendine ait bir yazılımı başkasına çaldırmaman için ne yapılması gerekiyor? Bundan nasıl gelir elde edebilir?” sorularıyla yola çıktıklarını anlatan Kaplan, en başta Microsoft’un sahip olduğu geliştirici platformu GitHub’a entegre bir uygulama yazmayı düşündüklerini ancak zamanla esas sorunun “merkezi yapıda” olduğunu fark ettiklerini söylüyor: “Sen kaynak kodunu merkezi bir sistemde tuttuğun anda aslında kontrolü başkasına veriyorsun. Sana ait olan bir şeyi başkasının kasasına koyuyorsun.”


Devium CEO'su Latif Vardar, COO'su Bülent Kaplan, CMO'su Can Ekmekçi


“Merkeziyetsiz dünya için teknoloji geliştirenler merkezi bir yapıyla kısıtlanıyor”

Rusya-Ukrayna savaşı esnasında Batı tarafından Rusya’ya uygulanan ambargolar kapsamında GitHub’taki Rus yazılımcıların hesaplarının askıya alındığını hatırlatan Kaplan, “Yaptırım uygulayan bir otorite haline geliyor. Hem trendi yönlendiriyor hem de istediği gibi açıp kapatabiliyor. Biz de diyoruz ki, ister özel şirket isterse de birey fark etmez, kontrol kendilerinde olsun” diyor ve ekliyor: Merkeziyetsiz dünya için teknoloji geliştirenler merkezi bir yapıyla kısıtlanıyor.”


Bir buçuk sene önce kurulan yerli platform Devium kullanıcıların kaynak kodlarını lisanslayıp gelire dönüştürebildikleri Web3 tabanlı bir yazılım geliştirme platformu. Hem Web2 hem de Web3 uyumlu çalışan bu yazılım geliştirme platformunun yazılımcıların ihtiyaç duyduğu tüm araçları içinde barındırdığını söyleyen Kaplan, yola çıktıklarından beri geçen sürede 40 bin kişilik bir topluluğa eriştiklerini söylüyor.


Kaplan, yazılımcıların kaynak kodlarının telife tabi tutulmasını ise şöyle anlatıyor: “Diyelim ki bir yazılım ajansınız var. Karşınızda da e-ticarete girmek isteyen bir perakende şirketi var. Projeyi geliştirmeye başladınız ama bu, akıllı kontratla sizin cüzdanınızda duruyor. Projeyi geliştirmeye başlayıp bitirdiniz ama isterseniz bunu lisanslayabilirsiniz. Bunu da NFT gibi değerlendirebilirsiniz.”


Kaplan’ın aktardıklarına göre, Devium olarak geliştirdikleri yapay zeka teknolojisi sayesinde daha önce lisanslanmış projelerle yazılan kodlar kıyaslanıyor. Kodun eşsiz olduğu tespit edildikten sonra sistem lisanslamaya başlıyor.


Platform içerisinde kullanılacak DEVI adlı token’ın arzını gerçekleştireceklerini söyleyen Kaplan, “Token’ların fiyatını ne belirler? Arz ve talep. Ancak bir yandan da token’ın sunacağı fayda da çok önemli. İşe başladığımızda platformun kendisi zaten bu talebi oluşturacak. Testnet’ten mainnet’e geçişin ardından token arzına gideceğiz. Bizim platformla beraber tokenlaşmamız gerekiyor” diye konuşuyor.


Aktarılan bilgilere göre Devium’un hayata geçmesi 2023’ün ikinci çeyreğini bulacak. Tohum yatırım aşamasındaki şirket şu ana dek 200 bin dolar yatırım almış durumda. Yeni yatırım turlarına çıktıklarını anlatan Kaplan, zorlu piyasa koşullarında işe başladıklarını söylüyor: “Yabancı büyük kripto para borsalarıyla temas halindeyiz. Yerlilerle değiliz. Yapmaya çalıştığımız işin ciddiyetiyle aldığımız reaksiyon uyuşmuyor. Çok niş bir kitleyi hedefliyoruz ve yerli yatırımcılar ise kolay para peşinde. Asıl hedefimiz şu: Pazara katkı sunmak. Pazarın tonajını artırmak. Yerli yatırımcının hedefiyse parasını hemen 100x yapmak, yüzde 10 kazanmak değil.”


“Var olmayan bir pazar yaratıyoruz”

Şu anda Ethereum blokzinciri üzerinde çalışan platformlarını yakında Binance Chain ve Polygon’a da taşımayı planladıklarını söyleyen Kaplan, tek hayallerinin yazılımcıları daha da güçlendirmek olduğunu söylüyor: “Yazılımcılara ‘kodunu paraya çevir’ dediğimizde sanki ‘niye bedava veriyorsun ki? Parayla sat” diyormuşuz gibi anlaşılıyor. Şu anda bir açık kaynak türü var. Biz de zaten birçok açık kaynak kodunu kendi işlemlerimizde kullanıyoruz ve kullandırtıyoruz. Bunları destekleyecek hamlelerimiz olacak. Bizim hedef kitlemiz şu: Senin bir çözümün var ve bunu paraya çevirme şansın yok. Yazılım içerisinde kullandığımız diyelim ki Facebook login’i yapan bir kodun var. Önünde iki alternatif var: Ya satacaksın ya da bedavaya kullandırtacaksın. Bu ara çözümü paraya çevirme şansın yok. Ya da bir proje içinde kullanıp, o projeyi paraya çevireceksin. Ara çözümlerin satılabileceği bir platform yok. Hedeflediğimiz kitle şu: Birçok insanın elinde çözüm var ama tutuyorlar. Açık kaynak olarak da yayımlamıyorlar. İleride başka bir projede ya da hayalindeki bir projede kullanmak istiyorlar. Aslında var olmayan bir pazar yaratıyoruz.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BNB Chain, 200 Bin Dolarlık DAU Teşvik Programını Başlatıyor

8 Aralık 2023 13:46

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk