Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

"Yasaklayıcı Değil, Düzenleyici Bir Yasa"

Gate TR CEO’su Kafkas Sönmez, Kripto Varlık Yasası ve ardından gelen FATF kararını değerlendirdi.

1 Temmuz 2024 17:35

Güncellenme: 1 Temmuz 2024 17:46

26 Haziran 2024 tarihinde Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, yaygın bilinen tanımıyla "Kripto Varlık Yasası" TBMM’den geçti. Teklif, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.


Yasaya göre, kripto varlıkları alım satımına aracılık eden platformların SPK tarafından lisanslanması ve düzenleme kapsamına alınması amaçlanıyor. Bu sayede, müşteri varlıklarının saklanması ve platformlar ile müşteriler arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi güvence altına alınacak. Yasa teklifinde vergilendirme konusunda herhangi bir hüküm bulunmamakla birlikte, SPK ve TÜBİTAK kripto hizmet sağlayıcılarından belirli oranlarda gelir elde edecek. SPK ve TÜBİTAK, bu gelirlerin %1'ini kripto hizmet sağlayıcılarından alacaklar.


Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force - FATF), 28 Haziran 2024'te Singapur'da gerçekleştirdiği toplantıda Türkiye'nin gri listeden çıkarılması kararını aldı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, toplantı öncesinde sosyal medya hesabından "Başardık" mesajını paylaşarak kararı duyurdu.


FATF'nin yayımladığı dökümanlara göre, Türkiye ile birlikte Jamaika da gri listeden çıkarıldı. FATF, Ekim 2021'de belirtilen stratejik eksikliklerin giderilmesi ve kara para aklama ile terörizmin finansmanıyla mücadele etkinliğinin artırılması yönünde Türkiye'nin kaydettiği ilerlemeleri vurguladı.


Tüm bu sıcak gelişmeler ışığında Gate TR CEO’su Kafkas Sönmez’e görüşlerini sorduk.

 

26 Haziran 2024 tarihinde, yaygın bilinen adıyla "Kripto Varlık Yasası" olarak anılan Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Bu yasa teklifinin hazırlanma süreci ve yasanın mevcut hali hakkında ne düşünüyorsunuz?


Söz konusu yasa, ülkemizde geçtiğimiz dönemlerde yapılmış öncü çalışmaları birkaç adım ileri taşıyarak dijital varlık ve kripto para birimlerine ilişkin genel düzenleyici çerçeveyi oluşturuyor. Dünyanın pek çok ülkesinde bu konudaki tartışmalar sürerken, Türkiye’nin küresele kıyasla çok hızlı bir biçimde yürürlüğe aldığı bu yasa tasarısı, ülkemizin pazar payına yakışır bir biçimde, kriptoda öncü olduğunu hukuki açıdan da kanıtlıyor. Yasaklayıcı değil, düzenleyici olan bu yasanın ekosistemdeki fırsatların açığa çıkmasını kolaylaştıracağına, ülkemizin kriptodaki bölge liderliği potansiyeline daha fazla katkıda bulunacağına inancımız tam.


Türkiye küresel oyuncular açısından her zaman cazip bir pazar oldu. Bu yasa tasarısı, bu cazibenin sınırlarını genişletiyor. Yerli ve yabancı kripto para borsalarını, blok zinciri geliştiricileri, yeni nesil varlık hizmeti sunan şirketleri ve hatta geleneksel finansı ortak ve yapıcı bir rekabet kulvarının içine dahil ediyor. Yeni yasa, tüm oyuncular için inovasyonun, kullanıcı deneyiminin, kullanıcı hizmetlerindeki mükemmelliğin, deneyim odaklı iş birliklerinin farklılaştırıcı olacağı, adil bir zemin oluşturuyor. Kripto para borsalarına ve diğer paydaşlara resmî kurumlar ve geleneksel finans kuruluşları gözünde itibar ve tanınırlık kazandıran bu gelişme, ekosistemin bütünü için bir güven ortamı oluşmasına zemin hazırlayarak kamuoyu algısını da olumlu yönde şekillendiriyor. Artık Türkiye’de kripto ve blok zinciri odaklı projeler için yepyeni bir dönem başlıyor ve bu dönem, herkes için katma değeri büyütecek.


28 Haziran 2024 tarihi itibariyle Türkiye, FATF'in gri listesinden çıkarıldı. Bu gelişmenin kripto yasasıyla olan ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?


Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 2024 bütçe görüşmeleri sırasında, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) bağlı Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) gri listesinden çıkması için 40 kriterden yalnızca kripto varlıklara ilişkin yasal düzenlemenin kaldığına, kripto düzenlemesinin de kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacağına yönelik ifadeleri, kripto para yasasının meclise gelişini elbette hızlandırdı. Ancak sadece FATF’ten çıkmayı amaç edinen değil, gerçekten sektörü regüle etmeye yönelik bir yasa tasarısının sunulması son derece yerinde oldu.


Ülkemizin FATF'in gri listesinden çıkmasının etkilerini nasıl öngörüyorsunuz?


Gri listede olan ülkeler genellikle yüksek riskli olarak algılanır ve bu nedenle yabancı yatırımcılar bu ülkelere yatırım yapma konusunda temkinli davranır. Türkiye’nin gri listeden çıkmasıyla birlikte, daha fazla yabancı yatırım çekebileceğiz.


Ayrıca Türkiye’nin finansal sistemlerinin yeterince şeffaf ve güvenli gözükmesini sağlar. Gri listeden çıkmak, Türkiye’nin finansal sistemlerinin uluslararası standartlara uygun olduğunu gösterir ve itibarını artırır. Güvenilirlik ile ilgili de birçok faydası olacaktır. Kredi notumuzun artması borçlanma maliyetlerini düşürecektir. 


Türkiye kripto ekosisteminin, mevcut bireysel yatırımcılar ve global paydaşlar açısından, bu sıcak gelişmeler ışığında nasıl bir görünüm sergilediğini düşünüyorsunuz?


Küresel yatırım topluluğu nezdinde güvenin, istikrarlı adımlar ve net bir stratejiyle inşa edilebileceğine inancımız tam. Yapıcı regülasyon çabalarımızla Türkiye’nin bu konudaki taahhüdünü pekiştiriyor ve kapsamlı bir yasal çerçeve üzerinde uzlaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Türkiye’nin bu yaklaşımı, ülkemize daha fazla yabancı yatırım çekecek ve mevcut kripto yatırımcılarının yanı sıra, yeni yatırımcıların da dikkatini çekecek. Geleneksel finans sektörü oyuncularının ve varlık yönetimi şirketlerinin, kripto varlıkları portföylerine ekleyebilir hale gelmeleri, Türkiye’nin finansal inovasyonda öncü rolünü pekiştirecek.


Ekosistemin önemli bir paydaşı olarak, bu gelişmeler doğrultusunda yeni yılda gerçekleştireceğiniz planlar ve açılımlar nelerdir? Ajandanızda neler var?


Biz, Gate.TR olarak, bu heyecan verici dönüşümün ve yeniliklerin bir parçası olmaktan kıvanç duyuyoruz. Sektördeki her bir gelişme, bizim için, kripto finans dünyasında daha ileriye gitmek adına yeni bir fırsat anlamına geliyor. Türkiye’nin zengin kültürü ve dinamik işgücü ile kripto para borsaları için mükemmel bir buluşma noktası oluşturduğuna inanıyoruz.


2022’den bu yana Türkiye’de Gate.TR markamızla hizmet veriyoruz. Herhangi bir uyum sorunumuz yok. %100 uyumlu şekilde faaliyetlerimize devam edeceğiz. Mobil uygulamamızda kullanıcı deneyimini inanılmaz iyileştirecek güncellemelerimizin eli kulağında. Biz açıkçası 2024’te kendi işimize odaklanacağız ve Türk kullanıcıların kripto deneyimini artırmaya odaklanacağız.


Daha Fazla Oku

    Kafkas SönmezGate TRkriptoyasaFATF

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk