Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Yapı Kredi Teknolojinin Getirdiği Yeni Rakipler İçin Hazırlanıyor

Banka blokzincir teknolojilerine odaklı startuplar’a destek verirken onları bir sonraki aşamaya hazırlıyor

14 Aralık 2022 11:02

Güncellenme: 14 Aralık 2022 15:00

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, bankacılıkta sınırların kalktığı, iş modellerin değiştiği yepyeni bir döneme girildiğini vurgulayarak, “Şu anda aynı anda birden fazla teknoloji belirli bir pik noktasına ulaştı. Yapay zeka, robotik teknolojiler ve blokzincir eş zamanlı olarak ilerliyor. Teknolojik gelişmelerin üzerine pandemi de gelince biz bankaların oyun planı değişmeye başladı. Bundan önceki dönemde sadece diğer bankalarla rekabet ederken teknoloji ile birlikte yeni oyuncularla da rekabet etmeye başladık” diyor. Ancak gelişen teknoloji sadece yeni rakipler anlamına gelmiyor. Doğan, “Bu gelişmeler yeni işbirlikleri için de fırsat yarattı. Bu nedenle yeni iş modellerine ve yeni işbirliklerine hazır olacak çalışmalar yapıyoruz” diyor.


Bu çalışmaların başında da bankaların teknoloji odaklı startup’lara olan desteği geliyor. Türkiye’de özellikle büyük ölçekli bankalar birer teknoloji firması gibi çalışıyor. Diğer yandan girişimlerle sürdürdükleri dirsek temasıyla da eksik kaldıkları noktaları tamamlıyorlar. Yapı Kredi de Fast FRWRD Hızlandırma Programı ile girişimleri destekliyor ve bir sonraki aşama için yol gösteriyor. Banka bu kapsamda hazırladığı ve blokzinciri temelli işlere odaklanan girişimleri, yatırımcıları ve ekosistemin diğer paydaşlarını dün Fast FRWRD Hızlandırma Programı Demo Günü etkinliğinde bir araya getirdi. Avalanche ve Yapı Kredi ana partnerliğinde gerçekleştirilen “Fast FRWRD Blockchain Hızlandırma Programı”nda dokuz girişim, projelerini tanıttı. Program kapsamında tanıtılan projelerse şöyle:


Longstage: Kullanıcıların iş yapması, eğlenmesi ve bağlantıda kalmasını sağlayan blokzincir tabanlı metaverse plaformu.


Coimex: Dış ticaretteki güven problemini çözmeye yardımcı olan blokzincir tabanlı yeni nesil uluslararası B2B ithalat-ihracat sistemi.


Babil 3.0: Yayıncılara NFT formatında e-kitap üretmelerini ve satmalarını, okurlara abonelik yoluyla e-kitaplara ulaşmalarını sağlayan Metaverse dikeyine taşınmış bir e-kitap pazaryeri platformu.


OpenPad: Bireysel yatırımcıların 1 dolardan başlayan sigorta destekleri sermayeler ile Web3 startuplarına erken aşama yatırım yapabildiği, Web3 startuplarının da yatırım alıp halka arz olabildiği bir launchpad ve merkeziyetsiz risk sermayesi.


Ametrica: Veri odaklı yatırım yapmayı kolaylaştıran bir on-chain analiz platformu.


Negentra: Negentra, Sociapol adlı sosyalleşme platformunu geliştiren bir hizmet olarak metaverse girişimi.


Court: Geliştirilebilir ve kiralanabilir NFT kartlarıyla oynanan, merkeziyetsiz finans protokolleri ile üretilen gelirleri sürdürülebilir şekilde kullanıcılarına ve yatırımcılarına dağıtan basketbol menajerlik oyunu.


Enno Wallet: Velayeti kullanıcının kendisinde olan, sıcak/soğuk cüzdan hizmetlerinin verildiği mobil kripto para cüzdanı ve merkeziyetsiz finansa erişim kapısı.


Tourist: Sanal seyahati kolay ve erişilebilir hale getirirken bir yandan seyahat ederken token kazandırmayı amaçlayan bir mobil uygulama.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk