Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Yapı Kredi Kullanıcıların Duygularının Belirlenebildiği Web5.0'ı da Gündemine Aldı

Blok zinciri teknolojilerine odaklanan banka Web2.0 ile web3.0’ın birleşimi olan Web5.0’ı da incelemeye başladı

2 Ekim 2022 10:00

Güncellenme: 2 Ekim 2022 10:00

Coindesk Türkiye’ye özel konuşan Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, Web 3.0’ın insanların, cihazların ve sistemlerin birbirine bağlandığı ve “metaverse” gibi kavramlarla bir araya gelerek birbirleri ile engelsiz şekilde etkileşime geçtiği ikinci bir gerçek dünya haline geleceğini belirtiyor. Bu nedenle de Web3.0, bankanın öncelikli gündemleri arasında yer alıyor. Ancak Yakup Doğan, Web 2.0 ile Web 3.0’ın bir birleşimi olarak tanımlanan Web 5.0’ın da üzerine düşünülmesi gereken konseptlerden olduğuna inandıklarını belirterek, “Bu sebeple Web 3.0 çalışmalarımız devam ederken aynı zamanda kullanıcının duygularının da belirlenebildiği ve bu sayede müşteri ihtiyacının çok daha hassas bir ölçüde anlaşılmasına zemin hazırlayan Web 5.0’ı radarımıza aldık” diyor.


Blok zinciri teknolojisi üzerine uzun zamandır çalışmalarını sürdüren Yapı Kredi, Web3.0’a hızlı ayak uyduran bankalar arasında yer alıyor. Yakup Doğan, “Müşterilerimizin diledikleri bankacılık hizmetine zaman ve mekândan bağımsız bir şekilde kolayca ulaşabildikleri Yapı Kredi dijital kanallarını sürekli geliştiriyoruz. Örneğin, kripto para alım-satımı yapılabilen Paribu ve BtcTurk gibi güvenilir platformlara Yapı Kredi Mobil aracılığıyla hesaptan direkt para transferi yapılabilmesini sağlıyoruz” diyor.


Banka ayrıca World’ün 30. yılında Maskotu Vadaa ile NFT dünyasına giriş yaparak, ilk defa bir marka maskotuyla NFT üreten ve hediye eden marka oldu. Bu yıl ise 19 Mayıs’ta blok zinciri tabanlı Metaverse platformu Decentraland’de üç katlı Yapı Kredi binasını hayata geçirdi ve daha önce Sanal Müze ile dijital ortama taşıdığı Atatürk arşivinin NFT versiyonlarını oluşturdu. Yakup Doğan, “Web 3.0’ın; interneti daha kişiselleştirilmiş, gizliliği yüksek, tamamen merkezsiz ve içeriği sadece insanlar değil, aynı zamanda yapay zekâ tarafından da oluşturulan bir yapı haline getirerek yeni iş modelleri doğuracağına inanıyoruz” diyor.


Banka daha fazlası için de çalışmalarını sürdürüyor. Elbette blok zincir teknolojisinin ödeme tarafında kullanımının önünün açılması tüm finans dünyasının bu alandaki çalışmalarının hız kazanmasına neden olabilir. Yakup Doğan, “Web 3.0 dünyasının merkeziyetsiz yapısı, doğası gereği aracıları ortadan kaldırıyor ve yeni iş modelleri doğuruyor. Bunun ilk örneği kripto paralar diyebiliriz. Bitcoin ile başlayıp yüzlerce altcoin ile büyüyen ve başlı başına bir sektör haline gelen kripto para dünyası şimdiden finans sektörünü dönüştürmeye başladı” diyor ve devam ediyor: “Taslağı yayınlanan Kripto Para düzenlemesi ile birlikte farklı roller de üstleneceğimiz iş modelleri üzerine de çalışmaya devam ediyoruz. Öte yandan, kripto ödemeler Türkiye’de henüz regüle edilmemiş durumda. Ancak dünya bu yöne çoktan gitmeye başladı. Bu alanda da yeni düzenlemeler yapılarak kripto para ile ödeme işlemlerinin önünün açılması, metaverse dünyası için de kritik olacak ve finans sektöründeki dönüşümü de hızlandıracak.”


Yapı Kredi dijital dünyadaki bu dönüşümü yakından takip edebilmek için kendi içerisinde teknoloji geliştirmeye devam ediyor. Ancak banka diğer taraftan startup’ların da bu dünyadaki gücünden yararlanmak istiyor. Banka bu amaçla Yapı Kredi FRWRD’ı hayata geçirdi. Blok zinciri platformu Avalanche ile iş birliğine başlayan Yapı Kredi, program kapsamında, Avalanche teknolojisi ile blockchain dünyasında ürün ve hizmet geliştiren girişimlere eğitim, mentorluk, danışmanlık, yatırım fırsatlarının yanı sıra iş birliği ve PoC desteği gibi imkânlar da sağlayacak. Yakup Doğan, “Yapı Kredi FRWRD ile kurum içerisinde inovasyon kültürü ve farkındalığını artırarak çevik ve yalın modellerle yenilikçi ürünler geliştirmeyi hedeflerken, kurum dışında da ortaklıklar ve iş birlikleriyle bu ekosistemi büyütmeyi amaçlıyoruz” diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
El Salvador’un Bitcoin Yatırımları “Sağlama Alındı”

4 Aralık 2023 18:03

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk