Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Wall Street Titanlarının Yeni Kripto Borsası, Maliyetleri Azaltmayı Hedefliyor

Schwab ve Citadel Securities gibi büyük ticaret ve yatırım firmaları tarafından desteklenen EDX, başlangıçta bitcoin gibi belirli kripto para birimleri sunacak.

14 Eylül 2022 11:37

Güncellenme: 14 Eylül 2022 15:23

Wall Street'in en büyük oyuncuları tarafından hayata geçirilen yeni bir kripto para birimi borsası, yatırımcıların dijital varlıkları satın almak ve satmak için ne kadar ödeme yaptıklarını önemli ölçüde azaltmak gibi iddialı planlara sahip. Başlangıçta, avukatlarının menkul kıymet olmadığından emin oldukları (bitcoin (BTC) gibi) sadece belirli token’lara odaklanacak ve böylece Washington'da devam eden düzenleyici dramasından bir nebze olsun uzaklaşılacak.


EDX , Charles Schwab (SCHW) ve Fidelity Investments tarafından destekleniyor. ABD hisse senetlerindeki en büyük ticaret firmalarından ikisi olan Citadel Securities ve Virtu Financial (VIRT) aynı zamanda yatırım firmaları Paradigm ve Sequoia Capital de girişimi destekliyor. EDX başkalarının da gruba katılmasını bekliyor.


EDX CEO'su Jamil Nazarali Salı günü yaptığı röportajda, ABD hisse senetlerinde görülen düşük maliyetlere doğru kriptoyu kullanmaya çalıştığını söyledi. Nazarli oldukça teorik bir örnek verdi; 5.000 dolar değerinde bir S&P 500 borsa yatırım fonu satın almak isteyen bir yatırımcının işlem maliyeti muhtemelen oldukça küçük bir miktar (birkaç sent) olacağını ve benzer büyüklükteki bir BTC işleminin şimdi 25 dolara mal olabileceğini söyledi.


Menkul kıymetler sorusu


ABD düzenleyicileri, bazı kripto varlıklarının gerçekten menkul kıymet olup olmadığını anlamak için gözlemleme sürecinde. EDX ise bu savaştan olabildiğince uzakta durmaya çalışıyor. Nazarali, sadece "menkul kıymet olmayan belirli token’ları" sunacaklarını belirtti.


Nazarali, EDX'in Kasım ayında deneme için trade turu açılacağını ve Ocak ayında resmen başlatılacağını söyledi.


EDX borsası, New Jersey'deki veri merkezlerinden faaliyet gösteren New York Menkul Kıymetler Borsası ve Nasdaq'ın yanı sıra, ABD finansal piyasalarındaki neredeyse tüm işlemleri için Doğu Kıyısı merkezi olan Secaucus, New Jersey'deki NY4 veri merkezinde yer alacak.


Aslında bu durum ortak yerleşim olasılığını ortaya çıkarıyor. Kripto borsaları tarihsel olarak buluta dayanıyordu, bu da bir borsanın fiziksel konumunu sabitlemeyi zorlaştırıyordu.


New Jersey'deki konum öne çıkıyor çünkü Citadel Securities ve Virtu gibi büyük firmalar, NY4'ü ABD'nin başka bir yerindeki başka önemli ortak yerleşim teklifi borsasına bağlayan hızlı, mikrodalga iletişim ağlarını kullanıyor. CME Group (CME), Chicago dışındaki Aurora, Illinois'deki bir veri merkezinde yer alıyor. Eğer EDX'teki profesyonel yatırımcılar BTC'nin kendisiyle işlem yapıyorlarsa CME’nin Bitcoin vadeli işlem sunması, riski dengelemek için oldukça iyi bir olanak sağlıyor.


Nazarali önceden Citadel Securities'de üst düzey bir yöneticiydi ve kendisine neden geleneksel finanstan kriptoya geçtiği sorulunca ekosistemdeki enerjinin onun ilgisini çektiğini söyledi. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk