Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Voyager, USD Mevduatlarının İadesiyle İlgili Güvence Verdi

Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunan Voyager için müşterilerin kripto para birimi yatırımlarının nasıl geri ödeneceği belirsizliğini koruyor.

12 Temmuz 2022 09:07

Güncellenme: 12 Temmuz 2022 12:21

Kripto para borsası Voyager tarafından yayınlanan bir güncelleme bildiriminde geçen hafta Bölüm 11 iflasını ilan eden kurum, müşterilere FDIC sigortalı USD mevduatlarının bir uzlaşma ve dolandırıcılık önleme sürecine kadar tam olarak iade edileceğine dair güvence verdi.


Kripto yatırımları farklı bir konu ve firmanın önerilen yeniden yapılandırma planı kapsamında, müşterilerin Voyager korumasında tutulan bu varlıklar için tam olarak nasıl geri ödeneceği ise belirsizliğini koruyor.

Voyager, Haziran ayında çöken büyük bir kripto hedge fonu Three Arrows Capital'e yaklaşık 650 milyon dolarlık bir kredi nedeniyle geçen ayın sonlarında sorun yaşamıştı.


New York’ta bir mahkemeye yapılan başvuruya göre, geçen ay Britanya Virjin Adaları'nda Bölüm 7 iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalan 3AC, tasfiye memurlarıyla işbirliğine gitmiyor.


Voyager ise o tarihten itibaren para yatırma ve çekme işlemlerini askıya almak ve Bölüm 11 iflası için başvuruda bulunmak zorunda kaldı. 


Platformda tutulan kripto yatırımlarının yanında, para çekmenin askıya alınması tüm ABD doları mevduatlarını bu fonlar asla kripto almak veya satmak için kullanılmamış olsa bile etkiledi.


Voyager'ın Pazartesi günkü güncellemesine göre, firmanın şu an itibarı ile platformunda yaklaşık 1,3 milyar dolarlık kripto varlığı ve ayrıca Three Arrows Capital'e ('3AC') 650 milyon dolardan fazla tazminat talebi mevcut.


Müşteri iade süreci


CEO Steve Ehrlich tarafından yönetilen Voyager, geçen hafta mahkemede teklif ettiği yeniden yapılanma planının mudileri nasıl etkileyeceğini de açıkladı:


“Müşteriler, aldıkları kripto ve ortak öz sermaye oranını seçme olacağı ile bir kombinasyonu tercih edecekler. Şöyle ki, “kriptonun orantılı payı; 3AC geri kazanımından elde edilen gelirlerin orantılı payı; yeni yeniden düzenlenen şirketteki adi hisselerin orantılı payı ve mevcut Voyager jetonlarının orantılı payı."


Voyager, güncellemesinde yeniden yapılanma planının hala değişebileceğini ve müşterilerin alacağı kesin tutarların "yeniden yapılandırma sürecinde ve 3AC varlıklarının geri kazanılmasında ne olduğuna bağlı olacağını" duyurdu.


FDIC iddiaları


Voyager'ın güncellemesi, Federal Mevduat Sigorta Kurumu'nun , USD mevduatlarının FDIC sigortalı olduğu iddiasını getiren firma hakkında soruşturma başlattığını ortaya çıkartan bir raporun sonrasında geldi.


Voyager, pazarlama konusunda daha önce, Voyager'ın çökmesi halinde dolar mevduatlarının FDIC tarafından sigortalı olduğunu iddia etmişti. Yani, değişimin başarısız olması halinde kullanıcılara 250.000 dolara kadar geri ödeme yapılacaktı.


Müşteri dolarları FDIC sigortalı Metropolitan Commercial Bank'ta (MCB) mevduattaydı, yani sigorta bir Voyager hatasına karşı değil, bir MCB hatasına karşı korunuyordu.Buna rağmenVoyager, paranın Voyager'da değil MCB'de olduğu için USD mevduatlarının korunduğunu iddia ediyor.


Güncellemede, “Voyager nakit hesabınızdaki USD, MCB'de tutuluyor ve FDIC sigortalı. Bu, MCB'nin arızalanması durumunda Voyager müşterisi başına maksimum 250.000 dolara kadar sigorta kapsamında olduğunuz anlamına gelir. FDIC sigortası, Voyager'ın başarısızlığına karşı koruma sağlamaz, açıkçası Voyager müşteri nakit tutmuyor, bu nakit MCB'de tutuluyor” ifadelerine de yer verildi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Kessler

Sam, CoinDesk'te teknoloji, DeFi ve DAO'lara odaklanan bir muhabirdir. Daha önce Harvard Siyasi İncelemesini yönetti ve bilgisayar bilimi ve teknoloji endüstrisinde bir geçmişe sahip. Sam, ETH, BTC ve MATIC'in sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk