Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Voyager Müşterilerinden Prim Ödemelerine Ret

Voyager “vazgeçilmez” olarak değerlendirdiği 38 çalışanına 1,9 milyon dolarlık prim ödemesi yapmak istiyor.

20 Ağustos 2022 17:27

Güncellenme: 22 Ağustos 2022 08:20

Kripto şirketi Voyager Digital’ın müşterileri, çalışanlara “elde tutmak için prim verilmesi” gerektiğine inanmıyor.


ABD Güney New York İflas Mahkemesi’nde iflas sürecinde olan Voyager, federal hakimden 1,9 milyon dolarlık “Önemli Çalışanları Elde Tutma Planı”na  (KERP) onay vermesini talep etti. Bu plan şirketin operasyonları açısından vazgeçilmez öneme sahip 38 çalışana prim verilmesini öngörüyordu. Voyager’ın müşterilerinden bir kısmının oluşturduğu Güvenceden Yoksun Müşteriler Komitesi, Cuma günü bir açıklama yaparak şirketin çalışanlarının hâlihazırda iyi maaşlar aldıklarını söyledi ve bu hamlenin şirketin maliyetlerine olumsuz yansıyacağını belirterek prime karşı olduklarını ifade etti. 


Yapılan açıklamada, “Şirket bu çalışanların önemli olduğuna dair sözlü açıklama dışında herhangi bir delil ortaya koyamadı. Daha da önemlisi bu 38 çalışanın istifa etme riski olduğuna dair de somut deliller mevcut değil. Bugüne dek şirketin 350 çalışanından sadece 12 tanesi kendi arzularıyla işten ayrıldılar” deniyor. 


Voyager’ın 2 Ağustos’ta yaptığı başvuruda söz konusu çalışanların “muhasebe, nakit ve dijital varlık yönetimi, BT altyapısı, hukuk ve diğer kritik fonksiyonlar açısından son derece önemli” oldukları belirtilmişti.


Şirket, yaptığı talepte “KERP şirketin önemli çalışanlarını elde tutması açısından gerekli ve iflas koruması altındaki şirketlerde bu tür uygulamaların yapıldığına dair örnekler de mevcut. KERP 38 çalışana nakit ödül verilmesini öngörüyor” demişti. 


Normalde şirket çalışanlarının ücret paketlerinde önemli oranda hisse söz konusu ancak şirketin değeri dibe vurduğu için bu hisseler de eridi ve şirketin çalışanlarının eline geçen ücret sektörün gerisinde kaldı. Ayrıca Voyager’ın halihazırdaki yeniden yapılanma programı önerisi içerisinde hisselerin iptal edilmesi de bulunuyor. Söz konusu çalışanların kaybedilmesi şirketin faaliyetlerine olumsuz yansıyabilir. 


Bu çalışanların yönetici pozisyonunda olmadıkları da belirtiliyor.


Voyager’ın alacaklılarını oluşturan müşterileri sektörde işten çıkarmaların yoğun olduğunu ve gerekirse istifa edenlerin yerine yeni kişilerin kolaylıkla bulunabileceğini belirtiyorlar. 


Voyager CEO’su Steven Ehrlich söz konusu 38 çalışanın adlarının, titrlerinin, maaşlarının ve yöneticilerinin isimlerinin gizlenmesini zira bunların hassas kişisel veriler olduğunu söyleyerek mahkemeden talepte bulundu. 


ABD Yediemin Ofisi (bu hafta başında Celsius Network’ün finansallarının incelenmesi için bağımsız bir denetçi talebinde bulunmuştu) Ehrlich’in bu talebine itiraz etti:


“Borçu durumdaki şirket bu hafta yaptığı başvuruda KERP’e dahil 38 çalışanın isimlerinin, maaşlarının, yöneticilerinin ve bazı diğer bilgilerinin gizlenmesini talep etti. Ancak bu bilgiler müşterilerin ve diğer paydaşların söz konusu prim talebini değerlendirmesi açısından kritik öneme sahiptir.”


Yediemin Ofisi “Voyager söz konusu çalışanların içerden bilgi alamayacak olan, yönetici pozisyonunda bulunmayan kişiler olduğunu belirtse de davaya müdahil olan bazı taraflar bunun doğru olmadığını iddia edebilir ve onlara da şans verilmeli” diyor.


Ofis’in itiraz metnindeki bir açıklama notunda “yapılan başvuruya dair incelememizde bir veya birden fazla çalışanın içeriden bilgi alabilecek durumda olduğu müşahede edilmiştir” deniliyor.


İflas mahkemesi 24 Ağustos’ta bir celse düzenleyerek konuyu ele alacak.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD TÜFE Verileri Beklenenden %0,3 Daha Düşük Geldi, Bitcoin 64 Bin Dolara Yükseldi

15 Mayıs 2024 17:50

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk