Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Vermont Mali Düzenleme Departmanı’na (DFR) Göre Celsius İleri Derecede İflas Noktasında

DFR, Celsius’un yatırımcılara karşı yükümlülüklerini yerine getirmek için varlık ve likiditeden yoksun olduğunu söyledi.

13 Temmuz 2022 09:54

Güncellenme: 13 Temmuz 2022 13:30

ABD'nin Vermont Eyaleti Mali Düzenlemeler Departmanı (DFR), sorunlu kripto kredi kuruluşu Celsius Network'ün "ileri derecede iflas ettiğini" öne sürerek, firmanın hesap sahiplerine ve diğer alacaklılara karşı yükümlülüklerini yerine getirecek varlıklara ve likiditeye sahip olmadığını belirtti.

DFR’dan yapılan açıklamada, Celsius, müşteri varlıklarını çeşitli riskli ve likit olmayan yatırımlar, ticaret ve borç verme faaliyetlerinde kullandı" denilirken, “Celsius, kaldıraçlı yatırım stratejilerini sürdürmek amacıyla ek borçlanma için müşteri varlıklarını teminat olarak kullanarak bu riskleri birleştirdi" vurgusu yapıldı.

Celsius, kriptodaki son likidite krizinde finansal sıkıntılarla karşı karşıya kalan kripto kredi kurumlarından sadece biri. 12 Haziran'dan itibaren para çekme işlemlerini askıya almış, işlemleri durdurmuş ve mali durumu hakkında tavsiyeler almak için yeniden yapılandırma uzmanları görevlendirmişti. 

Buna karşılık Celsius, DeFi protokolü Aave üzerindeki borcunun tamamını ödediğini ve en son borç yapılandırma planının bir parçası olarak 26 milyon dolarlık token’ı serbest bıraktığını açıkladı. Ayrıca 418 milyon dolarlık stake edilen ether veya “stETH” bilinmeyen bir cüzdana taşındı.

CoinDesk, geçtiğimiz hafta Celsius'un en büyük DeFi kredi protokollerinden biri olan Maker'daki kredisini tamamen ödeyip kapattığını ve krediye karşı taahhüt edilen, sarılmış bitcoin tokenleri cinsinden 440 milyon dolarlık teminatı serbest bıraktığını duyurmuştu. Celsius ayrıca Aave’deki borcunun 95 milyon dolar azaltırken yine CoinDesk’in de bildirdiği gibi 426 milyon dolar karşılığı 410.000 stETH tokenini ise serbest bıraktı.

DFR, Celsius'un perakende yatırımcılara kripto para faizli hesaplar açarak “kayıtsız menkul kıymet teklifi”  yaptığına inanıyor ve Celsius'un yakın zamana kadar büyük ölçüde düzenleyici gözetim olmadan çalıştığını belirterek firmanın bir para aktarma lisansına da sahip olmadığını iddia ediyor.

Ayrıca, başka bir iddia da Celsius’un faiz hesaplarını menkul kıymetler olarak kaydetmeyi başaramadığı ve bunun mevduat sahiplerine ve diğer alacaklılara risk açıklamalarının yapılmamasına yol açtığı yönünde.

Açıklamaya göre, Celsius ile ilgili endişelerin doruk noktasına ulaşması nedeniyle DFR, firmaya yönelik çok eyaletli bir soruşturmaya katıldı.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Aoyon Ashraf

Aoyon Ashraf, CoinDesk için kripto madenciliğini ele alıyor. Hisse senetleri ve emtiaları inceleyen haberler yazarak Bloomberg'de neredeyse on yıl geçirdi. Bundan önce, küçük ölçekli şirketleri finanse ederek satış tarafında birkaç yıl geçirdi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD TÜFE Verileri Beklenenden %0,3 Daha Düşük Geldi, Bitcoin 64 Bin Dolara Yükseldi

15 Mayıs 2024 17:50

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk