Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

VanEck, Avrupa'da Kripto Büyümesine Katkıda Bulunmak İstiyor

VanEck Avrupa CEO'su Martijn Rozemuller, kriptonun yönetim altındaki varlıklar açısından nihayet diğer ürün gruplarıyla eşdeğer olduğunu düşünüyor.

5 Mart 2024 12:55

Güncellenme: 5 Mart 2024 13:32

Müşterilere yenilikçi yatırımlar sağlama geçmişine sahip 69 yaşındaki varlık yöneticisi VanEck, kriptonun Avrupa bölümünde oynayacağı rol için büyük umutlar besliyor.


VanEck Avrupa CEO'su Martijn Rozemuller, verdiği röportajda işletmenin yönetim altındaki varlıklarının yaklaşık %10'unun kripto ürünlerinden, %90'ının da ETF'ler aracılığıyla yapılan geleneksel yatırımlardan oluştuğunu söyledi ve ekledi:


"Bu dengenin değişeceğini düşünüyorum. Kripto daha önemli hale gelecek... ve bu oran 50/50'ye daha yakın olacak."


Bu, özellikle ABD'de spot bitcoin ETF'lerinin onaylandığı şu dönemde, daha geniş bir yatırımcı kitlesini cezbetmeyi umanlar için oldukça önemli bir hedef. Ayrıca VanEck, yeni varlık sınıflarına öncülük etmede epey deneyimli bir isim. ABD merkezli şirket 1950'li yıllarda Amerikalıların uluslararası varlıkları satın almalarını sağladıktan sonra 1960'lı yıllarda bir altın fonu oluşturmuştu.


Rozemuller'ın kriptoya olan ilgisi, VanEck'in CEO'su Jan Van Eck ile ortak bir paydada buluşuyor. VanEck, 2018'de Rozemuller tarafından kurulan Hollandalı ETF sağlayıcısı Think ETF Asset Management'ı satın aldı.


O yıllara atıfta bulunan Rozemuller, şunları söyledi: “Satın alıma yönelik muhabbetimiz olmadan önce bile Jan ile bir araya geldiğimizde bitcoin’den bahsetmiştik ve kendisi, bu konuda ABD sınırları içerisinde nasıl adımlar atabileceğine dair yeni yollar aradığını belirtmişti. Biz de ona Avrupa’da da benzer konular üzerine çalıştığımızı bildirmiştik.”


VanEck, bitcoin fiyatına bağlı bir ETF sunmaya yönelik başvurusunu ilk olarak 2017'de yapmıştı.


Kıta genelindeki borsalarda yaklaşık 50 ETF'nin ihraççısı olan VanEck Avrupa, 2021'de VanEck Crypto and Blockchain Innovators UCITS ETF'yi başlattı. Birçok küçük tahsisin yanı sıra elinde Coinbase Global, Block, Marathon Digital, Bitfarms ve MicroStrategy'nin hisseleri de bulunduruyor.


Fon, diğer ürünlerden çok daha volatil olmasına rağmen VanEck Avrupa’nın portföyündeki en iyi performans gösteren 15 ETF arasında yer alıyor.


Rozemuller'in kriptoya olan tutkusunun arkasındaki büyük bir neden de insanların sadece performans peşinde koşmak ve hızlı kâr elde etmek için değil daha "mantıklı bir şekilde" yatırım yapmaları gerektiğine inanması. Rozemuller, VanEck Avrupa’nın kripto ETF'sine yatırım yapanların çoğunun tam da bu tanıma uyduğunu söylüyor.


Kendisini sektöre "özel bir dokunuş" getiren bir firma olarak tanımlayan VanEck Avrupa, şirket zaten bu alanda lider olmasına rağmen gelecekte de "ana akım olmayan" her şey için ilk başvurulacak ihraççı olmak istiyor.


Daha Fazla Oku

    vaneckkriptobitcoin etfavrupayatırım

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Helene Braun

Helene, CoinDesk'te ABD piyasa muhabiridir. Çalışma alanları, ABD ekonomisi, Fed ve bitcoin'i kapsar. New York Üniversitesi işletme ve ekonomi raporlama programından yeni mezun oldu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk