Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

VanEck: Ethereum Katman 2'lerinin 2030'a Kadar 1 Trilyon Dolarlık Değere Ulaşabilir

Analiz, metaverse, bankacılık ve oyun gibi kullanım durumlarında birçok katman 2 ağının gelecekte beklenen kullanımına dayanıyor.

4 Nisan 2024 15:41

Güncellenme: 4 Nisan 2024 16:01

Başlarken


1) Yatırım şirketi VanEck, Ethereum katman 2 ağlarının 2030 yılına kadar 1 trilyon dolardan fazla değere ulaşmasını öngörüyor ancak birçok böyle ağın uzun vadeli beklentileri konusunda “genel olarak ayı” görüşünde.


2) Şirket beş ana alanda 46 katman 2 ağı değerlendirdi ve nihayetinde "binlerce" rollup'ın ortaya çıkacağını öngördü. Arbitrum, 18 milyar dolardan fazla kilitlenmiş token ile en geniş ekosisteme sahip.


3) VanEck, işlem fiyatlandırması, geliştirici deneyimi, kullanıcı deneyimi, güven varsayımları ve ekosistem büyüklüğünün, katman 2 ağlarının büyümesine katkıda bulunabileceğini belirtti.


L2'ler, ölçeklenebilirlik ve hızla ilgili yardımcı olmak için Ethereum gibi ana bir blok zinciri üzerine inşa edilen ikincil ağlar veya altyapılardır. Rollup'lar, belirli bir tür ölçekleme sistemidir.

VanEck, L2 ağlarının uzun vadeli büyümesi için şu faktörlerin nihayetinde önemli olacağını belirtti:

  • İşlem Fiyatlandırması: Kullanıcıların L2 ağlarında işlem yapma maliyeti, kullanıcı çekmek için kritik bir faktördür. İşlem fiyatlandırmasındaki farklılaşma, veri sıkıştırma, ölçek, kanıtlama maliyetleri ve kar marjları gibi faktörlerden kaynaklanır.

  • Geliştirici Deneyimi: L2 ağlarının geliştiricileri çekmek için Ethereum Sanal Makinesi uyumluluğu son derece önemlidir, bu, akıllı sözleşmelerin ve araçların Ethereum'dan sorunsuz bir şekilde taşınmasını sağlar.

  • Kullanıcı Deneyimi: Varlıkların hızlı bir şekilde sisteme dahil edilmesi ve çekilme süreçlerinin hızı, son kullanıcı deneyimini şekillendirir.

  • Güven Varsayımları: Bir L2'de veri erişilebilirliği etrafında güven inşa etme ve istismarlar ile hack'leri önlemek için atılan adımlar.

  • Ekosistem Büyüklüğü: Bir L2 ağının ekosisteminin gücü, değerini önemli ölçüde etkiler. Bir L2'de kilitlenen değer, fırsatları yakalamak için ekosisteme para konulduğunu göstererek katılımı belirtir.

Riskler Devam Ediyor


Bu arada, Busk ve Siegel, L2'ler arasında acımasız bir rekabet olacağını ve sektörün üstün performans göstermesi konusunda genellikle ayı olduklarını yazdı.


"Çoğunlukla, L2 tokenlerinin çoğunluğu için uzun vadeli değer beklentileri konusunda ayıyız," dediler. "L2 için ilk 7 token toplamda zaten 40 milyar dolarlık FDV'ye sahip ve orta vadede piyasaya sürülmeyi amaçlayan birçok güçlü proje var."


"Bu, önümüzdeki 12-18 ay içinde L2 tokenlerinde potansiyel olarak piyasaya sürülecek 100 milyar dolar daha olduğu anlamına geliyor. Kripto piyasasının bu arzın sınırlı miktarlarını bile büyük indirimler olmadan emmesi çok uzak bir ihtimal gibi görünüyor," analistler ekledi.


Daha Fazla Oku

    layer 2vaneckYatırım trendleri

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk