Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

USDC İhraççısı Circle, ABD'de Euro Destekli Stabilcoin'i Tanıtacak

Euro Coin, ABD tarafından düzenlenen finansal kurumlar tarafından tutulan euro cinsinden rezervlerle desteklenecek.

16 Haziran 2022 16:49

Güncellenme: 16 Haziran 2022 18:27

Dolara sabitlenmiş stabil coin USD Coin’in (USDC) ihraççısı Circle Internet Financial, ay sonuna kadar yeni bir tokeni piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Bu seferki, Avrupa para birimi tarafından desteklenecak. 


Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada, Euro Coin'in (EUROC), "ABD düzenleyici çerçevesine" giren finansal kurumların gözetiminde tutulan Euro cinsinden rezervlerle tamamen destekleneceğini duyurdu. Şirket, böyle bir kurumun San Diego merkezli Silvergate Bank olacağını söyledi. EUROC, Tether tarafından yayınlanan EURt ve Malta merkezli Stasis'ten EURS’nin dahil olduğu az ayıdaki euro destekli stabil coinler arasına katılıyor. 


Tether aynı zamanda, dolara sabitlenmiş en büyük coin olan USDT'nin ihraççısı. İkinci en büyük olan USDC'nin 54 milyar dolarlık değerine kıyasla 70 milyar dolardan fazla bir piyasa değerine sahip. 

          

Tether’den yapılan açıklamada, "Euro Coin, aynı tam rezerv modeli altında ihraç edilen ve USDC'yi dünyanın en güvenilir dijital para birimlerinden biri yapan aynı güven, şeffaflık ve güvenlik sütunları üzerine inşa edilmiş, düzenlenmiş, euro destekli bir stabil coindir" denildi. Circle, rezervlerin münhasıran Euro'dan mı oluşacağını yoksa ticari senet veya bono gibi diğer enstrümanları mı kapsayacağını belirtmedi. 


Avrupa Birliği'ndeki (AB) bürokratları ve kanun koyucuları, bloğun 27 üye ülkesindeki müşterilere hizmet vermek isteyen stabil coin ihraççıları için kurallar üzerine çalışıyor. 


Haziran ayı sonuna kadar kesinleşecek olan Kripto Varlık Piyasaları Mevzuatı (MiCA), özellikle büyük stabil coin ihraççıları için katı kurallar içeriyor.


ABD standartlarına göre çıkarılan euro destekli bir stabil coin'in AB liderleri tarafından nasıl algılanabileceği ve Circle'ın AB'nin müstakbel mevzuatından nasıl etkileneceği ise belirsiz. 


Circle temsilcisi CoinDesk'e, şirketin ABD, AB veya diğer düzenleyici kurumlarla yapılan görüşmeler veya görüşmelerin varlığı hakkında halka açık bir şekilde yorum yapmayacağını söyledi. 


Avrupa Parlamentosu başkan yardımcısı Eva Kaili geçen yıl CoinDesk'e verdiği bir röportajda, "[Stabil coin'ler] MiCA tarafından ele alınıyor çünkü gerçekten AB para politikası, istikrar ve egemenlik ile ilgili endişeleri artırabilirler" demişti. 


Euro Coin, 30 Haziran'da Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 standart belirteci olarak piyasaya sürülecek. Ek blok zincirleri için destek ise bu yıl içinde bekleniyor. 


Duyuruya göre, Anchorage Digital, Binance.US, Bitstamp, FTX, Huobi Global, Ledger ve MetaMask Institutional dahil olmak üzere birçok ekosistem, lansman sırasında stabilcoin'i destekleyecek.


Circle'ın resmi web sitesindeki bültene göre, Euro Coin'e başlangıçta yalnızca Silvergate'in potansiyel kullanıcıların banka ile aktif bir bankacılık ilişkisine sahip olmasını gerektiren Euro SEN ağı üzerinden erişilebilir. 


Web sitesindeki açıklamaya göre, borsalarda alım satım başladığında bireyler ve işletmeler EUROC ile alım satım yapabilecek ve Ethereum uyumlu cüzdanlara EUROC çekebilecek. 


Web sitesi ayrıca, Temmuz ayından itibaren, küresel bir bağımsız muhasebe ve danışmanlık firmaları ağı olan Grant Thornton LLP'nin, Euro Coin rezervlerinin aylık tasdiklerini yayınlayacağını söylüyor. 


Circle'ın kurucusu ve CEO'su Jeremy Allaire yaptığı basın açıklamasında, "ABD dolarından sonra dünyanın en çok işlem gören ikinci para birimi olan Euro cinsinden bir dijital para birimi için açık bir pazar talebi var" dedi. 


Bazı uzmanların ay sonuna kadar pariteye ulaşacağını tahmin etmesiyle euro bu yıl dolar karşısında zayıfladı.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
“Düzenleyicilerin Baskıları Şevkimi Kırdı”

31 Mart 2023 12:23

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk