Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Ünlü Yıldızlara Yanıltıcı NFT Reklamı Suçlaması

Justin Bieber, Madonna, Paris Hilton gibi ünlüler Yuga Labs NFT’lerini ve token’larının yanıltıcı bir şekilde reklamını yapma ve yatırımcıları zarar ettirmekle suçlanıyor.

12 Aralık 2022 15:24

Güncellenme: 12 Aralık 2022 17:00

Aralarında Justin Beiber, Paris Hilton, Jimmy Fallon ve Madonna’nın da bulunduğu dünyaca ünlü kişiler hakkında Yuga Labs’in NFT koleksiyonlarının yanıltıcı bir şekilde reklamını yapma ve bu NFT’leri satın alanları finansal zarara uğrattıkları iddiasyla dava açıldı.


Scott+Scott Attorneys at Law şirketinden John T. Jasnoch tarafından Kaliforniya’da açılan dava, 2021 yılının Nisan ayından bugüne kadar Yuga Labs’e yatırım yapan bazı yatırımcıları temsil ediyor. Bu yatırımcılar arasında Bored Ape koleksiyonundan NFT satın alanlar ya da Ape ekosisteminde kullanılan ApeCoin’lere sahip olanlar bulunuyor.


Davacılar Adam Titcher ve Adonis Real da o dönemde Yuga Labs varlıklarından satın almışlar. Titcher, 5.3 ETH (o dönemki fiyatıyla 17.000 dolar) karşılığında bir Mutant Ape Yatch Club NFT’si satın alırken Adonis ise Coinbase üzerinden açıklanmayan bir tutarda ApeCoin satın almış. Dava dosyasına göre iki davacı da bu satın alımları Yuga Labs ve bazı ünlülerin yanıltıcı reklamlardan etkilenerek yapmışlar. Acak bu yatırımları sonucunda maddi zarara uğramışlar.


95 sayfalık dava dosyasında NFT’ler menkul kıymet olarak nitelendiriliyor. Ancak NFT’lerin menkul kıymet olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği üzerinde uzun süredir tartışılan bir konu. Bloomberg’ün Ekim ayında yaptığı bir haberde ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) Yuga Labs’i dijital varlık satışlarında federal kanunları çiğneyip çiğnemediğini soruşturduğu belirtilmişti.


Dava dosyasında Yuga Labs ve Web3 yatırımcısı Guy Oseary’nin kripto ödeme platformu MoonPay’i dijital varlıklarını tanıtmak ve satmak için kullandıkları da iddia ediliyor. Dosyada, “Yuga yöneticileri ve Oseary, müzisyenler, sporcular ve ünlü müşterilerinden yararlanarak ürünlerini yanıltıcı bir şekilde pazarlanması için bir plan hazırladılar” diye yazılıyor.


Davada toplam 37 kişinin ismi geçiyor. Bunlar arasında Yuga Labs kurucuları ve yönetim ekibi, Moonpay ve CEO’su, Ivan Soto-Wright; Reddit kurucu ortağı ve yatırımcı Alexis Ohanian, NFT sanatçısı Beeple, Ape DAO yönetim kurulu üyeleri Amy Wu, Maaria Bajwa ve Dean Steinbeck, Guy Oseary, Justin Beiber, Jimmy Fallon, Gwyneth Paltrow, Madonna, Paris Hilton, Serena Williams, Post Malone, Diplo, Snoop Dogg, Kevin Hart, Steph Curry, Future, The Weeknd, DJ Khaled, Adidas ve diğer pek çok kişi bulunuyor.


Bir Yuga Labs temsilcisi bu iddiaları, “fırsatçı ve asalak” olarak tanımlıyor. “Haksız olduklarına eminiz ve bunu kanıtlamayı çok istiyoruz” diye devam ediyor.


Scott+Scott avukatları daha önce de Kim Kardashian ve Floyd Mayweather gibi ünlülerin kripto para borsası ethereumMax’in reklamını yapmakla suçlamış ve dava açmak istemişti. Ancak bu dava geçen hafta hâkim tarafından “yatırımcıların daha akıllı davranması” gerektiği öne sürülerek reddedilmişti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Yapay Zeka Çılgınlığı Büyüyor

22 Şubat 2024 18:53

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk