Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Uluslararası Satranç Federasyonu Web3 Dünyasına Adım Atıyor

Federasyon, Avalanche’la iş birliğine giderek 500 milyon oyuncuyu Web3 dünyasına çekmeyi planlıyor

23 Aralık 2022 17:38

Güncellenme: 23 Aralık 2022 19:16

Satranç artık blokzincire taşınıyor.


Uluslararası Satranç Federasyonu’nun Cuma günü yaptığı açıklamaya göre federasyon, müsabakaları Web3’e taşımak için Avalanche blokzinciriyle iş birliğine gidiyor.


Basın açıklamasında söz konusu iş birliği hakkında “hem oyuncular hem de federasyonlar için operasyonel verimlilik sağlayacağı ve turnuva verilerini yayımlamak ya da oyuncu sıralamalarını zincir üstüne taşımak gibi oyunun bütünlüğünü geliştireceği” belirtiliyor.  


İş birliği aynı zamanda Avalanche blokzincirinin kurucularının yer aldığı Ava Labs, kripto donanım cüzdanı Core ve Dünya Satranç Şampiyonası ile Chess Olympiad gibi dünya genelinde oynanan fiziksel satranç müsabakalarının sponsorlarını içeriyor.


Uluslararası Satranç Federasyonu CEO’su Emil Sutovsky yaptığı açıklamada “Satranç eşi benzeri olmayan bir spor ve bu iş birliği sayesinde topluluğumuz aynı çatı altında buluşacak ve hem oyuncular hem de kulüpler arasındaki bağı güçlendirecek” diye konuşuyor.


Federasyonun Web3 hamlesi satrancın dünya genelinde dijitale doğru gittikçe daha da kaymasının ardından geliyor. Federasyon, her gün 100 milyondan fazla kişinin düzenli bir şekilde online satranç oynadığını ve her gün 25 milyon sanal satranç müsabakasına ev sahipliği yaptıklarını söylüyor.


Geçtiğimiz aylarda Web3 ve NFT’lere dair ilginin genel olarak düşüşte olduğu ortamda, Uluslararası Satranç Federasyonu gibi kuruluşlar sektörde gelecek görüyor. Ağustos ayında masa tenisinin idari organı da benzer bir Web3 kampanyası başlatmıştı.


Uluslararası Satranç Federasyonu ve AVAX arasındaki iş birliği, satrancın kripto dünyasıyla ilk tanışması değil. Satranç efsanesi Garry Kasparov Aralık ayının başında ilk NFT koleksiyonunu piyasaya sürmüş, oynadıkça kazandıran satranç oyunu MetaChess ise geçtiğimiz yıl oldukça popüler 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eli Tan

Eli, CoinDesk için NFT'leri, oyunları ve metaverse'i kapsayan bir haber muhabiridir. St. Olaf Koleji'nden İngilizce derecesi ile mezun oldu. ETH, SOL, AVAX ve CoinDesk'in 1000 dolarlık açıklama eşiğinin üzerinde birkaç NFT'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk