Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

WhiteBIT, Türkiye Pazarına Adım Atıyor

Ukraynalı kripto para borsası savaşın ağır şartları altında büyüme stratejisi izliyor

30 Mayıs 2022 13:35

Güncellenme: 31 Mayıs 2022 10:56

Genel merkezi Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgalinde en kanlı saldırılara sahne olan Harkov’da bulunan şirket, ekibinin bir bölümünü can güvenliği endişeleri nedeniyle İstanbul’a taşımış durumda. WhiteBIT’in kurucu ortağı ve CEO’su Vladimir Nosov'la konuştuk. 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin işinize etkileri nelerdir? İşinizi Türkiye’ye genişletmenin de bu değişimin bir parçası olduğunu varsaymalı mıyız? WhiteBIT’in ana ofisi, kanlı olayların merkez üssü olan ve Rusların bombalaması nedeniyle büyük hasar gören Harkov’da bulunuyordu. Meslektaşlarının ve ailelerinin hayatlarını kurtarmak ve iş yerlerini korumak için ekibin bir bölümünün İstanbul'a yerleştirilmesine karar verildi. Ancak Ukrayna’daki savaş bizim Türkiye pazarına ilgimizin ana nedeni değil. Türkiye her zaman bizi cezbeden büyük potansiyele sahip bir ülkedir. Turkcell’le bir yılı aşkın süredir iş birliği halindeyiz. Dolayısıyla Türk firmalarıyla nasıl etkileşime geçeceğimizi tam olarak anladık. Aynı zamanda, yerel halkla birçok yönden benzer durumdayız. Türkiye’nin Ukrayna’yı ne kadar sıcak karşıladığını ve ülkemize yardım ettiğini gördük, bu yüzden Türkiye’yi seçtik.

Şirketin CEO’su olarak benim pozisyonum, Rus işgalinin en başından beri çok ilkeliydi. Rus rublesi için kripto para çiftlerini listelemedik. Gönüllülük ve Ukraynalılara yardım etmek için çok fazla kaynak ayırdık. Ukraynalıların hayati ihtiyaçları için 4 milyon dolardan fazla para topladık. Fakat savaş konusunda spekülasyon yapan, bir yandan Ukraynalılara yardım beyan eden, bir diğer yandan da ruble ile çalışmaya devam eden Binance’in pozisyonuna içtenlikle şaşırdım. Ben ikili oyun oynamam. 

İş yaptığınız kripto para piyasalarındaki düzenlemelere yaklaşımınız nedir? Son zamanlarda Ankara’da devam eden bir regülasyon görüşmeleri olduğunu biliyoruz. Temsilcilerin bir parçası mıydınız?
Bugün kamuyla iş birliği yapmak ve Türk kripto dünyasına uygun mevzuat hazırlamak hayati bir görev. Bu, yatırımcıları koruyacak, kripto para birimlerini genel ekonomiye entegre edecek ve uluslararası ticareti teşvik edecek. Kamunun ekonomik çıkarların korunmasını önemsediği ve asıl tehdidi kara paranın aklanmasında gördüğü kesinlikle açık. Bu nedenle tarafların menfaatlerini dikkate alacak optimal bir hukuki zemin hazırlamak önemlidir. Halihazırda Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan mevzuatlarla temel kavramları açıklayan bir örneğe sahibiz. Madencilik, borsaların ve kuruluşların faaliyetlerinin düzenlenmesi, nasıl etkileşimde bulundukları, kripto para işlemlerindeki vergi miktarı gibi birçok regülasyon Ukrayna’da mevcut. Ukrayna’daki kripto yasasını hazırlama sürecine doğrudan dahil olduk ve deneyimlerimizi Türkiye’de paylaşmaya hazırız. WhiteBIT, Türkiye’de çıkarılacak yasanın mümkün olduğunca etkin olması adına deneyimlerimizi Türk düzenleyicilerle paylaşmak için şimdiden iletişim halinde.

Türkiye kripto piyasası, tıpkı bir yıl önce olduğu gibi birkaç kripto borsa şirketinin dolandırıcılık işine dönüştüğünü gördü. Türkiye pazarındaki kullanıcılar arasında güven oluşturma konusunda herhangi bir sorun görüyor musunuz?
180 ülkeden müşterilere hizmet veriyoruz, dünya çapında temsilcilikler açıyoruz. 50 milyondan fazla müşteri tarafından şu veya bu şekilde kullanılan 10 ürünümüz var. WhiteBIT son bir yılda 10 kat büyüdü. Ayda 25 milyon trafik sağlıyoruz ve Avrupa pazarında en fazla kullanıcı da bizde. Şeffaflık, başarımızın ana sırlarından biridir. WhiteBIT uzun vadeli bir oyuncu, bu nedenle hızlı para kazanmak ve ortadan kaybolmak kesinlikle bizim stratejimiz değil. White, beyaz anlamına geldiği için çalışmalarımızın ilkelerini isminde ortaya koyduk. Bizim durumumuzda da temiz, açık, şeffaf demek. İlkelerimizi kullanıcılara aktarmaya ve sonucu göstermeye, böylece güveni güçlendirmeye hazırız. Ayrıca işlem geçmişlerini takip etme ve böylece gri ve kara piyasaları kontrol etme, fonların ülkede kalmasını sağlama mekanizmalarımız olduğu için farklı istihbarat servisleriyle birlikte çalışıyoruz.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk