Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Türkiye’nin Sürdürülebilirliği Esas Alan Metaverse’ü

Yerli teknoloji şirketi Cerebrum Tech, Cereverse adındaki metaverse projesiyle kullanıcılara sürdürülebilirlik konusunu oyunlaştırarak anlatmayı amaçlıyor

21 Haziran 2022 16:27

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 13:26

Türkiye’den çıkan ve tamamen yerli yazılımcıların inşa ettiği yeni metaverse evreni, sürdürülebilirlik adına hem şirketler hem de kullanıcılar nezdinde farkındalık yaratmaya çalışıyor.


Geçtiğimiz ay faaliyete alınan Cereverse projesi, Cerebrum Tech’in amiral gemisi. Şirketin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Dr. R. Erdem Erkul’un “Fiziksel ve dijital dünya arasında bir köprü olabilme gayemizin metaverse tarafında bir tasavvuru” olarak nitelendirdiği Cereverse’de gerçek hayat misali bir ekosistem inşa edilmiş durumda.


“Cereverse projesindeki ekosistemimizde Cere City adında bir şehrimiz var. İnsanlar yalnızca bu Cere City’de sosyalleşip, eğlenmeyecekler. Burada sürdürülebilir kalkınmayı odağımıza alıyor, bu konuyu oyunlaştırarak insanlara anlatmaya çalışıyoruz” diye konuşan Erkul, devam ediyor: “Dünyamızın kaynakları insanlığın mevcut karbon ayak izi ile her zamankinden daha hızlı azalıyor. Toplum olarak yaşamak, sosyalleşmek, eğlenmek, çalışmak, üretmek ve tüketmek için dünyadan çok şey alsak da karşılığında çok daha azını geri veriyoruz. En önemli sorumluluklarımızdan biri doğayı korurken gelişen teknoloji ile gelecek nesillere daha iyi yaşam koşulları sağlamak. Cereverse ekosistemi de blokzincir, Web 3.0, metaverse, NFT ve DAO gibi gelişen kavramlardan yararlanarak teknoloji ve çevre arasında pozitif ve sürdürülebilir bir bağ kurmayı hedefliyor.”


Tıpkı bir third-person oyun gibi Cereverse evreninde kullanıcılara sürdürülebilirliğin önemi oyunlaştırılmış şekilde anlatılacak. “Eğer ben annem ve babama yaptığım işi anlatamıyorsam geniş kitlelere ulaşamam. Her iki tarafın da birbirleriyle ilgili endişeleri var. Her bir kuşağın endişesi farklı. Merkeziyetsiz dünya ya da NFT nedir sorularına verilecek cevaplarda arada köprü oluşturmak istiyoruz. Bunu da oyunlaştırarak ve simülasyonlarla yapabileceğimize inanıyoruz. Sürdürülebilirlik farkındalığını oluşturmak istiyoruz” diye konuşuyor Erkul.


Erkul’a Cerebrum’un bu evrenden nasıl gelir elde edeceğini soruyoruz. “İlaç, perakende, teknoloji ve yazılım sektörlerinden kurumsal müşterilerimiz var. Bu şirketlere kendi ürünlerini sergileyebilecekleri alanları B2B olarak kiralıyoruz. Gelir elde etme yöntemimiz bu odaları ve ürünleri kiralama üzerine olacak. Önümüzdeki bir-bir buçuk ay sonra B2C tarafına geçeceğiz.”


2021’in Şubat ayında çıktıkları yatırım turundan 1,7 milyon dolarlık yatırım toplayan şirketin değerlemesi şu anda 7,5 milyon dolara ulaşmış durumda. “Ekim sonunda yeni bir yatırım turuna gireceğiz. Bu sefer dünyanın önemli private equity’lerinden yatırım bekliyoruz” diye konuşuyor Erkul.


Cereverse’teki tüm işlemler için dijital varlık birimleri olan token ve NFT’ler kullanılacak. Bu varlıklar kullanıcılara dijital sahiplik, koleksiyonerlik, değer aktarımı, erişilebilirlik ve birlikte çalışabilirlik sağlayacak. Cereverse kullanıcıları avatarlar, eşya ve malzemeler, biletler, koleksiyonlar ve anahtarlar gibi çeşitli dijital varlıklara geçici veya kalıcı olarak sahip olabilecek. Bu varlıkların alım satım işlemlerinin yapılacağı NFT pazaryeri uygulaması, kullanıcıların kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlamak için geleneksel ve yeni nesil ödeme yöntemlerinin kullanımına aynı anda imkan tanıyacak.


1 Ağustos’tan itibaren üç ay içerisinde 1 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen şirketin token arzı ise önümüzdeki aylarda gerçekleşecek.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Polymarket’e Göre Trump’ın Zafer İhtimali %67’ye Yükseldi

28 Haziran 2024 10:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk