Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Türkiye Kripto Yatırımcısı Risk Almaktan Vazgeçmiyor

Kripto para borsası GateTR’nin düzenlediği bir araştırmaya göre piyasadaki korku ve endişe iklimine rağmen Türkiye’deki yatırımcı profilinin yüzde 30’u “yüksek risk ve yüksek getiriden” yana

6 Aralık 2022 17:28

Güncellenme: 7 Aralık 2022 12:12

Cayman Adaları menşeli kripto para borsası Gate.io’nun Türkiye ofisi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre Türk yatırımcının kriptoya ilgisinin asıl sebebi olarak yüksek enflasyon gösterilirken, risk algısının ise oldukça yüksek olduğu gözlemleniyor.


Borsa tarafından yapılan basın açıklamasına göre “Türkiye’de nüfusun yüzde 4,5’ine tekabül eden 4 milyona yakın kripto kullanıcısı” bulunuyor. Rapordaki ifadeler şöyle: “Küresel kripto pazarına ilişkin sürekli araştırmalara göre, Türk kripto kullanıcılarının sayısı 3.811.882 olup, toplam nüfusun yüzde 4,5'ini oluşturmaktadır. Kriptoların en popüler olduğu Vietnam'da kullanıcı sayısı, toplam nüfusun yüzde 20,27'sini oluşturuyor. Buna göre Türkiye pazarının büyümesi için hâlâ yer var sonucuna varılabilir.”


Yatırımcıların dörtte üçü orta veya yüksek risk almaktan yana

GateTR’nin araştırması Türkiye’deki kripto yatırımcı profiline dair önemli bulgular içeriyor. Piyasadan birbiri ardına gelen çöküş haberlerine rağmen Türk kripto yatırımcısının risk almaktan vazgeçmediğini söylemek mümkün. “Aşağıdakilerden hangisi yatırım tutumunuzu en iyi şekilde tanımlar?” sorusuna katılımcıların yüzde 44’ü “orta risk, orta getiri”, yüzde 30’uysa “yüksek risk, yüksek getiriden” diye cevap veriyor.


Araştırmada öne çıkan bulgulardan bir diğeriyse yüksek enflasyon ve kripto yatırımı arasındaki ilişki. Türk lirasının 2022 yılında dörtte üç oranında değer kaybettiğine dikkat çekilen raporda şu ifadeler yer alıyor: “Böylesine yüksek bir enflasyon oranı ve değer kaybeden bir para birimi ile insanlar enflasyonu dengelemek için yeni bir yatırım yolu bulmaya hevesli. Kriptolara yatırım yapmak iyi bir seçim gibi görünüyor ve yerel halk, para biriminin değer kaybını dengelemek için sabit paralar satın almayı seviyor.”


GateTR’nin yaptığı araştırmaya göre üst yaş grubunda kripto paralara olan ilgi oldukça düşük seviyelerde yer alıyor. Türkiye’deki 45 yaş ve üzerinde olan kripto kullanıcıları toplamdan ancak yüzde 10’luk bir pay alabiliyor. Öte yandan, araştırma sonuçlarına göre cinsiyet dağılımında da bir eşitlik gözlenmiyor. Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının yüzde 90’lık bölümünü erkekler oluşturuyor. Açıklamada buna karşın “Ancak kripto paraların popüler olmasıyla beraber kadınların kripto para yatırımlarına olan ilgisi de günden güne artış gösteriyor” ifadeleri yer alıyor.  


Mimar ve mühendisler ilk sırada

Araştırmaya katılan Türkiye’deki kripto yatırımcılarının meslekleri incelendiğinde yüzde 13’lük oranla mimar ve mühendisler ilk sırada yer alırken, ikinci sırada ise yüzde 10’luk bir oranla bilgisayar ve matematik alanlarında çalışanlar yer alıyor. Üçüncü sırayı da eğitim, öğretim ve kütüphane alanında çalışanlar ile öğrenciler takip ediyor. Kullanıcıların yaklaşık yüzde 70’lik kısmının sektörel dağılımları oldukça çeşitlilik gösteriyor. Verilere göre kriptoların büyük bir kısmının farklı meslek gruplarından olan insanlar tarafından tercih edildiği gözlemleniyor.


Türkiye’deki kripto para yatırımcıları arasında gençler hatırı sayılır bir yer kaplıyor. Öyle ki, toplam kripto para yatırımcılarının yüzde 71’ini 25-44 yaşları arasındakiler oluşturuyor. 18-24 yaşları arasındakiler ise yüzde 20’lik bir pay alıyor. Yapılan görüşmelerden elde edilen bulgulara göre kripto yatırımı ile ilgilenen birçok üniversite öğrencisi kriptolar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için çeşitli dersler alıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Alibaba’da Yeniden Yapılanma Dönemi

29 Mart 2023 13:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk