Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Türkiye Kripto Varlıklar Yasası: GateTR CEO'su Kafkas Sönmez'den Beklentiler

Yetki dağılımı konusunda Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) ve Merkez Bankası’nın öncelikli olması bekleniyor.

13 Aralık 2023 12:37

Güncellenme: 13 Aralık 2023 12:49

Gate.io’nun Küresel Büyüme Yöneticisi ve GateTR'nin CEO’su Kafkas Sönmez, şirketin birinci yılını kutlamak için düzenlenen basın toplantısında Türkiye’nin kripto varlıklar yasasına dair beklentilerini paylaştı.


Açıklamalarına Türkiye’de hizmet gösteren çoğu küresel borsanın yerel bir ayağı olmadığını vurgulayarak başlayan Sönmez, kendisinin bu konuya büyük önem verdiğini ve çoğu şirketin aksine "Türkiye'deki kullanıcılardan para kazanma ama regülasyonlara tabi olmama" düşüncesinde olmadıklarını belirtti.


Aynı zamanda bir avukat olan Sönmez, Ocak 2024'ün ikinci veya üçüncü haftalarında kesinleşmesini beklediği kripto varlık yasasında verginin kaçınılmaz olduğunu ancak büyük olasılıkla ilk tasarının kimseyi mutlu etmeyeceğini söyledi. Sönmez’e göre ilk tasarı, alanda uzmanlaşan kişilerden gelen eleştiriler ve tepkilerle törpülenerek son halini alacak. 


Yetki dağılımı konusunda ise Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) ve Merkez Bankası’nın öncelikli olması bekleniyor.Yerel kripto düzenlemelerinin borsaları kısıtlasa bile kullanıcıların güvenliği açısından önemli olduğundan olumlu bir etki yaratacağını savunan Sönmez, düzenlemelerin küresel oyuncuları ülkeden uzaklaştırmayacağını öngörüyor. Türkiye’nin uluslararası yatırımcılara ve döviz girişlerine ihtiyacı olduğundan en azından şu aşamada küresel oyunculara açık bir pazar olmaya devam edeceğini vurguluyor.


Açıklamaya göre, düzenleyiciler kripto varlıkların saklanması konusunu önceliyor ancak Nisan 2021’de yayımlanan kripto yasağının kaldırılıp kaldırılmayacağı belli değil.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2021 yılının Nisan ayında kripto varlıklara dair yayımladığı ilk düzenlemede, bu varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak ödemelerde kullanılmasını yasaklamıştı.


Rezerv Kanıtının Önemi

Dünya çapında 6 milyar doları aşan 24 saatlik işlem hacmi ve 14 milyonu aşkın kullanıcısıyla 2023'te de büyümeyi sürdüren Gate, Türkiye'de de bir yıllık süreçte önemli rakamlara ulaştı. Ülkedeki faaliyetlerine Kasım 2022’de resmen başlayan kripto para borsası Gate TR, 6 ayda yüzde 186 kullanıcı büyümesi yakaladı. Bu süreçte Türkiye'deki işlem hacmi de yüzde 113 arttı.


FTX’in çöküşüyle birlikte rezerv kanıtının öneminin arttığını söyleyen Kafkas Sönmez, kullanıcılarla şirketler arasındaki güvenin sağlanmasında regülasyonların yanı sıra şeffaflığın da ne kadar elzem bir konu olduğunu vurguladı. Etkinlikte yapılan sunuma göre, Gate’in 434 milyon dolarlık fazla rezerv değeri, rekabetin yoğun olduğu kripto ekosisteminde şirketi öne çıkarıyor.


Daha Fazla Oku

    Gate TRGate iorezerv kanıtıTürkiyekripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk