Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Türkiye Kripto Piyasasının Mercek Altına Alındığı Araştırmaya Göre Kripto Parayla İşlem Yapanların Oranı Yüzde 74 Arttı

Paribu’nun düzenlediği Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması’na göre kripto yatırımcılarının profili Türkiye demografisiyle artık daha çok örtüşüyor

2 Ağustos 2022 15:46

Güncellenme: 22 Eylül 2022 20:13

Kripto para borsası Paribu’nun araştırma şirketi Akademetre’yle beraber düzenlediği çalışmanın sonuçları Türkiye kripto para piyasasına dair önemli içgörüler sunuyor.


Üst üste üç yıldır yapılan araştırmaya göre 2022 yılında 2022 yılında kripto parayla işlem yapanların oranı, bir önceki yıla göre yüzde 74 artmış durumda. Kripto parayı duyanların oranı da 2021’e göre yüzde 11 artış gösterirken yatırım aracı olarak kârlı bulanların sayısı da geçen yıla göre yüksek. Her 10 kişiden 4’ü kripto para piyasalarını kârlı buluyor. 2021 yılında ise bu rakam 3’tü.


Keza kripto paranın tasarruf aracı olarak tercih edilmesinde de bir yükseliş söz konusu. Yüzde 11,1 ile tasarruf araçları listesinde TL vadeli ve vadesiz hesapların ardından üçüncü sırada yer alıyor.


Araştırmaya katılan her 10 kişiden 9’u kripto parayı “yüksek getiri” beklentisiyle tercih ettiğini söylüyor. Bunu “merak/ilgi çekmesi” ve “teknolojiye dayalı olması” yanıtları takip ediyor. Burada dikkat çeken sonuçlardan biri, kripto paranın şeffaf olduğunu düşünen insanların geçen yıla oranla yüzde 44,6 artış göstermesi.


Araştırmada dikkat çeken diğer bir bulgu ise kripto parayla işlem yapan 10 kişiden 6’sının kripto para piyasasını risksiz görmesi. Buna göre benzer şekilde kripto paraya duyulan güven de bu yıl yüzde 59 oranında artış gösterdi. Kripto parayı duyan her 10 kişiden 4’ü yatırım aracı olarak güvenilir buluyor, işlem yapanların ise 10’da 7’si bu görüşte. 


"Terra/LUNA bizde neden listelenmiyordu?"


Araştırma sonuçlarında her ne kadar kriptoya duyulan güvende kayda değer bir artış kaydedilse de söz konusu anketin Ayı Piyasası’ndan hemen önce Nisan-Mart aylarında yapıldığını hatırlatmakta fayda var. Geçtiğimiz süre zarfında kripto para piyasasında başta LUNA olmak üzere yatırımcı güvenini sarsan ardı ardına birçok olayın yaşandığı herkesin malumu. Araştırmanın ayrıntılarının paylaşıldığı basın toplantısı sonrası CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan Paribu CEO’su Yasin Oral, kripto piyasasındaki güven erozyonuna dair şunları söylüyor: “Terra/LUNA vakaları olduğunda biz o gün nerede duruyorduk? Onlar neden bizde listelenmiyordu? Güven genellikle böyle zamanlarda tesis ediliyor. Bunun dışında siz kendinizi ne kadar güvenli olduğunuzu anlatmaya çalışırsanız anlatın, bunun karşılık bulacak yer hayatımızda gerçekleşen aksiyonlar.”


"Kripto yatırımlarının toplumun kılcal damarlarına nüfuz ettiğini görüyoruz"


Araştırmada dikkat çekici bir bulgu ise bir önceki yıla kıyasla kadın yatırımcılardaki yüzde 55’lik düşüş. Sonuçlara göre kripto parayla işlem yapan 10 kişiden sadece ikisi kadın. Toplantıda konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Akademetre’nin kurucusu Halil İbrahim Zeytin, kadın yatırımcıların sayısındaki düşüşle, kripto paraya yatırımcılarının daha çok C1 segmentten gelmesinin birbiriyle örtüştüğünü söylüyor: “Kripto yatırımlarının toplumun kılcal damarlarına nüfuz ettiğini görüyoruz. Kadınlardaki düşük oran ve C1 segmentinin yanı sıra yatırım yapanların yüzde 64’ünün lise mezunu olmasını da bu bağlamda okumak gerekiyor. Demek ki kripto para yatırımcıları Türkiye toplumunun genel dağılımıyla örtüşüyor.” 


Araştırmada öne çıkan diğer bulgular şöyle:

  • Kripto para ile işlem yapan her 10 kişiden 4’ü NFT kavramını biliyor.

  • İşlem yapanların %86’sı kripto parayı yüksek getiri beklentisi için tercih ediyor.

  • İşlem yapanlar arasında %80 oranla en çok tercih edilen kripto para Bitcoin.

  • Kripto parayla işlem yapan 10 kişiden 7’si kripto para piyasasını tavsiye ediyor.

  • Yatırım aracı olarak kripto para piyasasını kârlı bulanların sayısı yüzde 43,5 arttı.

  • Yerli platformların tercih edilme oranı yüzde 51,4.

  • Kripto parayla işlem yapan her 10 kişiden 8’i Y Kuşağı.

  • X Kuşağı’nda işlem yapanların oranı 2021’e göre yüzde 80 arttı.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk