Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Türk Oyun Şirketi Yeni Oyunuyla Web3 Dünyasına Göz Kırpacak

Oyna-kazan modelini izleyecek at yarışı simülasyonu Metahorse Unity adındaki oyunlarıyla şirket, Web3 dünyasında adından söz ettirmek istiyor

11 Temmuz 2022 13:50

Güncellenme: 11 Temmuz 2022 16:14

2019’da İstanbul’da kurulan RPG ve strateji oyun türlerini odağa alan yerli oyun stüdyosu Hungri Games, şimdilerde radarını Web3 dünyasına çevirmiş durumda.


CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan Hungri Games Kurucu Ortağı Kağan Berk Koçak henüz 24 yaşında genç bir oyun tasarımcısı. Türkiye oyun sektörünün son yıllardaki parlayan yıldızı hyper-casual oyun türüne “bulaşmadıklarını” söyleyen Koçak, “Genellikle derin içeriği ve hikayeleri olan oyunlar yapıyoruz. Bugüne kadar yayımladığımız oyunlar da bu şekildeydi” diye konuşuyor.“Web3 tarafındaki oyunların kalite olarak geride kaldığını gördük”


Hungri Games olarak son sekiz aydır blokzincir dünyasına odaklandıklarını söyleyen Koçak’a “Neden Web3’e geçtiniz?” sorusunu yöneltiyoruz. “Web3’te kaliteli ürünlerin ortaya konmadığını fark ettik ve burada böyle bir açık gördük. Özellikle oyna-kazan ve blokzincir gaming tarafında çıkan ürünlerin kalite olarak geride kaldığını fark ettik. Bu oyunlar genelde hem grafik hem de oynanabilirlik anlamında yeterli seviyede değiller” diye konuşan Koçak, devam ediyor: “Bu neye sebep oluyor? İçerideki ekonomide enflasyona yol açıyor, NFT değerleri çok hızlı düşüyor. Biz de bu fırsatı gördük. Web3 tarafında gerçekten de iyi bir ürün ortaya koyabileceğimizi biliyoruz. Zaten halihazırda Web2’de bunu yapmıştık. Bu yeni dünyaya geçtiğimizde gerçekten de kullanıcıların uzun süre oynayabildiği ama Web3 dinamiklerinin yer aldığı bir ürün ortaya koymayı misyon edindik.”


Oyna-kazan mantığı güden RPG türündeki yeni projeleri Metahorse Unity bir at yarışı oyunu. Henüz geliştirme aşamasında olduklarını söyleyen Koçak yeni oyunlarının bir ata binme deneyimi değil, yarış simülasyonu olduğunu anlatıyor: “Atınızı yarışarak geliştiriyorsunuz. Üzerinde jokeyler yok sadece atları görüyorsunuz. Atın seviyesini geliştirip yarışlara giriyorsunuz. Geliştirdikçe yarışı kazanma şansınız artıyor.” Koçak, Metahorse Unity’nin önce Google Store ve App Store’da yayına gireceğini, ardından da PC versiyonunun kullanıma alınacağını söylüyor. Koçak’ın aktardığı bilgilere göre Metahorse Unity önümüzdeki altı-yedi ayda piyasaya sürülecek.


“Sandbox’a interaktif bir oyun tasarlıyoruz”


Hungri Games aynı zamanda dünyanın en büyük metaverse oyun şirketlerinden Sandbox’ın geliştirici partner stüdyosu. Sandbox’ın kurucu ortağı ve COO’su Sebastien Borget’ten övgüyle bahseden Koçak, “Türkiye’de de çok büyük bir yetenek havuzu var. Sadece bizim stüdyomuz için söylemiyorum, tasarımcı arkadaşlarımız çok yetenekli. Sebastian da bunu önceden görmüş biri ve o vizyona sahip. Bizi destekledi” diye konuşuyor.


Web2 tarafında üzerinde çalıştıkları interaktif bir hikaye oyunlarını Sandbox’a uyarladıklarını söyleyen Koçak, hikaye anlatıcılığın bu oyunda ana aktör olacağını vurguluyor: “Lisansı bize ait olan Türkiye’deki dizi hikayeleri var bunları interaktif bir hikayeye dönüştürüyoruz. Metaverse evreninde kullanıcıların dizi hikayesini kendi seçip, farklı noktalara taşıyabilecekleri bir oyun deneyimi sunuyoruz.”


Tıpkı bir adventure oyunu gibi ortada bir senaryo olduğunu ancak kullanıcıların seçtiği diyaloglarla bu senaryoda farklı yollar izleyebileceklerini anlatıyor Koçak: “Bu senaryoyu oynarken gittiğiniz mekanlarda giydiğiniz NFT kıyafetler size daha farklı bir tecrübe sağlıyor. Örneğin bir partiye gidiyorsunuz ve buraya gitmeden NFT kıyafetler satın alabiliyorsunuz. Dizilerdeki gerçek karakterlerle diyaloglara girebiliyorsunuz.”


Geçtiğimiz haftalarda küresel oyun devi Epic Games, Grit adında yeni bir oyun çıkararak Web3 dünyasına adım atacağını açıklamıştı. Tıpkı Metahorse Unity gibi oyna kazan modeliyle piyasaya çıkacak Grit’te de oyun içinde kullanılan avatarlar NFT varlıklar olarak sunulacak.


“Epic Games’in yeni oyunu Grit, Web3’e oyuncu getirecektir”


Koçak’a bu Epic Games’in bu hamlesinin kendileri için ne ifade ettiğini soruyoruz. “Arkasında gerçekten iyi geliştiricilerin yer aldığı projelerin ortaya çıkması oyun sektörü için her zaman iyi olmuştur, Web3 için de keza öyle. Gerçek ve iyi ürünlerle rekabet etmek kalitenizi artırır. Büyük oyun şirketleri pazara daha çok oyuncu çekecektir. Epic Games bir dünya devi. Yapacağı oyunun kalitesi de iyi olacaktır ve buraya Web2 tarafından da oyuncu çekecektir. Bu kitle Web3’e girdikten sonra siz de onları kendi projenize çekebilirsiniz. Aslında aynı kitleyi paylaşıyorsunuz” diye konuşan Koçak, devam ediyor: “Bugüne kadar çıkan Web3 projelerinin hemen hemen hepsinin arkasında finans ve teknoloji şirketleri vardı. Gerçek oyun ekiplerinden, oyun stüdyolarından çıkmış projeler tercihimiz olur.”


Bu anlamda yatırımcıların bakış açısı mutlaka değişeceğini söylüyor Koçak: “Hyper-casual bundan 10 yıl önce trend değildi ve Türk oyun stüdyoları buraya çok hızlı uyum sağlayıp, çok iyi işler çıkardılar. Aynı durum Web3’te de olabilir.”


Hungri Games’in Kuzey İrlanda, Belfast’taki ofislerindeki ekibin yeni bir Web3 oyunu geliştirdiklerini de sözlerine ekleyen Koçak, bu yeni projenin Çanakkale Savaşı temalı, Gelibolu’da geçen bir kule savunma oyunu olacağını söylüyor.


Hungri Games, geçen yıl İngiltere merkezli oyun yatırım ve finans şirketi Triple Dragon’dan 1,1 milyon dolar yatırım almıştı. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: ETF Onayı Sonrası ETH'deki Değişim Oldukça Az

23 Temmuz 2024 17:11

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk