Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Türk Girişimcinin Elinden Çıkma Sosyal Bir NFT Pazar Yeri Orderinbox’ın Hikayesi

CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan Orderinbox’ın kurucusu Doğu Taşkıran platformunu “OpenSea ve Instagram’ın birleşimi gibi düşünebilirsiniz” sözleriyle özetliyor

16 Temmuz 2022 12:02

Güncellenme: 17 Temmuz 2022 19:35

11 yaşında programlamaya başlayan, 12 yaşında ilk bilgisayar oyununu yazan Doğu Taşkıran, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirdikten sonra ASELSAN ve HAVELSAN’da askeri simülasyon projelerine dahil oluyor. Uçak ve tank simülatörleri yaptıktan sonra kendi deyimiyle “tek hayali” bilgisayar oyunlarının peşinden gitmeye karar veriyor. Taşkıran’ın yaptığı simülatörlerden biri bilgisayar oyun devi Electronic Arts’ın Vancouver’daki stüdyosundan beğeni topluyor ve teklifte bulunuyorlar. 2006 yılında pılını pırtısını toplayan Taşkıran, Electronic Arts’ta üç buçuk yıl çalıştıktan sonra bir diğer dev oyun şirketi Ubisoft’a transfer oluyor.


Ubisoft Vancouver’ın stüdyo direktörlüğü görevini üstlenen Taşkıran, 2012’de yine aynı şirketin Toronto ofisini açan ekibe katılıyor. “Oyun sektöründen biraz yorulduğum dönemde bana Microsoft ulaştı” diye konuşan Taşkıran, o dönemki Windows sürümünün yerine geçecek yepyeni bir işletim sistemi üzerinde çalışmaya başlıyor ve bu ekibin liderliğini üstleniyor.


Microsoft’taki görevinin ardından girişimcilik dünyasına adım atan Taşkıran, Kanada’da kardeşiyle birlikte sanal ve artırılmış gerçeklik üzerine çalışan bir stüdyo kuruyor. Gayrimenkul sektöründe henüz tamamlanmamış projeleri “Hollywood kalitesindeki görseller aracılığıyla” gezdirerek satış pazarlama operasyonunu tamamen dijitalleştiriyorlar.


“Metaverse daha yokken sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla ilk mimari uygulamaya imza attık” diye konuşan Taşkıran, hemen ardından Web2 tabanlı, yaratıcı ekonomiye destek olan bir projeyle yola çıktıklarını anlatıyor: “Hindistan’daki bir fotoğrafçının Moskova’daki bir reklam ajansına doğrudan satış yapabilmesini sağlayan Web2 tabanlı ve kredi kartıyla çalışan yaratıcı ürünlerin el değiştirmesini mümkün kılan yapı oluşturduk. Ancak o zamanlar blokzincir ya da NFT kelimeleri revaçta değildi.”


Orderinbox Kurucusu Doğu Taşkıran


2021 yılında Web3’te çalışacak OrderInBox adındaki yeni bir protokol oluşturan Taşkıran içinde kendi borsası, token altyapısı ve sadakat uygulaması bulunan “devasa bir altyapı kurduklarını” söylüyor. Ethereum Sanal Makinesi üzerine kurulu belirli token’ları desteklediklerini söyleyen Taşkıran, bu yapı üzerine “amiral gemisi bir ürün” oluşturduklarını anlatıyor: “Sosyal bir NFT pazar yeri. OpenSea ile Instagram’ın bir araya geldiğini düşünebilirsiniz. Yaratıcıların ya da koleksiyonerlerin ürünlerin satışını, pazarlama süreçlerini hızlandıran ve NFT’nin yaratılış sürecini sadece 15 saniyeye indirdik. Sadece ‘sürükle ve bırak’ yöntemiyle bir NFT yaratılmasını mümkün kılıyoruz.”


Sadece Kuzey Amerika değil, tüm dünyayı hedeflediklerini söyleyen Taşkıran aralarında Türkçenin de dahil olduğu yedi ayrı dilde yayına girdiklerini anlatıyor: “Gelişmekte olan ekonomiler ve kriptoya ilgi duyan ülkeleri merkezine taşımak istedik. Güney Doğu Asya’dan Kuzey Afrika’ya dek farklı bölgelerdeki yaratıcıların bu ekonomik sistemin içerisine dahil olarak bunun eşitleyici özelliklerinden faydalanabilmelerini istedik. Çok dilli, çoklu zincire (Ethereum ve Polygon zincirleri şu anda destekleniyor) ve çoklu cüzdana destek veren bir platform. Web3’ü kolaylaştırarak insanların hizmetine sunmak istedik.”


Taşkıran’ın aktardığı bilgilere göre, Orderinbox hızlı bir büyüme potasına girmiş durumda. “İnsanlar, OpenSea’deki ürünlerini Instagram’a götürüp pazarlamaya, Discord kanallarında anlatmaya çalışıyor. Web3 pazarlama stratejilerinin dağılmış vaziyette olduğunu gördük ve bunları tek bir platformda toplamak istedik” diye konuşan Taşkıran, ekliyor: ‘Her NFT bir topluluktur’ yola çıktık ve hızlıca revaçta olmaya başladık. Biz de bu duruma biraz şaşırdık açıkçası.”


Taşkıran Orderinbox’daki asıl amaçlarının “İnsanlara yeni yeni jargonlar öğretmektense, aşina oldukları projeleri Web3’e entegre etmek” olduğunu söylüyor: “Örneğin bir beğeni gösterme, yorum yazma ya da paylaşma Web2’ye has ögeler. Bunları çok güzel bir şekilde Web3’e entegre ettik. Cüzdanınızda beş kuruş para olmadan bu platformun içine girip NFT’lerin yaratıcılarıyla etkileşim halinde olabiliyorsunuz. Web3’e hiç aşina olmayan insanların bunun içerisine hızla girip bunun bir parçası olmalarını istiyoruz.”


Orderinbox’ın 2022 yıl sonu hedefi 25 bin kullanıcıya ulaşmak. “Özellikle Ayı Piyasası’na girerken buraya ilginin düşeceğini biliyorduk. Ama halihazırdaki büyük ilgiyi karşılamaya çalışıyoruz. Yıl sonu hedefimize ulaşacağımızı düşünüyoruz” diye konuşuyor Taşkıran.


Orderinbox’ın diğerlerinden ayrışan en önemli özelliklerinden biri temelinde tamamen merkeziyetsiz otonom kurumlar (DAO) olması. Her yaratıcı, her koleksiyoner, bu işin parçası olmak isteyen herkes Orderinbox’ta karar verme hakkına sahip. Burada piyasaya sürülen NFT’lerden kazandığınız token’larla bizim karar verme süreçlerimize dahil olabiliyorsunuz. Yeni eklenecek dillerden protokollere dek her bir karar sürecine oy vererek söz sahibi oluyorsunuz.


Orderinbox’ın token arzı yıl sonunda yapılacak. Şirketin 2 milyon dolarlık yatırım turu devam ediyor.


Taşkıran iki sene sonra unicorn (1 milyar dolar değerlemeye ulaşan şirket) olmak istediklerini sözlerine ekliyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk