Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Türk Geliştiricilerden Bitcoin Ağında Büyük Yenilik: İlk ZK Rollup

Chainway Labs ve Citrea tarafından duyurulan iş birliği, Bitcoin ağının ölçeklenebilirliğini artıran ve güvenlik ile verimliliği bir arada sunan ilk ZK Rollup’ı gerçekleştiriyor.

6 Şubat 2024 21:38

Güncellenme: 6 Şubat 2024 23:40

Bitcoin üzerinde çalışan ilk ZK Rollup teknolojisinin başarıyla hayata geçirilmesi, Chainway Labs ve Citrea'nın iş birliğinin bir sonucu olarak duyuruldu.


Bitcoin'in ölçeklenebilirliğine yeni bir soluk

Chainway Labs'ın Kurucu Ortağı Ekrem Bal, bu teknolojinin BitVM üzerinde groth16 kanıtının 20B döngüde doğrulanmasıyla önemli bir aşama kaydettiklerini belirterek, bu ilerlemenin Bitcoin ekosistemi için "muazzam bir kilometre taşı" olduğunu vurguluyor.


Citrea, Bitcoin blok alanını sıfır bilgi teknolojisi ile güçlendirerek, Bitcoin ağının güvenliğini korurken daha karmaşık uygulamalara olanak tanımayı hedefliyor. Bu teknoloji, Bitcoin'in temel prensiplerini değiştirmeden onu ölçeklendirmek için bir yol sunuyor.Citrea: Bitcoin İçin Önenmli kilometre taşı

Citrea'nın lansmanı, Bitcoin'in ölçeklenebilirlik ve güvenlik konusunda karşı karşıya olduğu zorluklara yenilikçi bir çözüm sunuyor. 


Bitcoin blok alanı için artan talep, yüksek ücretler ve blok boyutu limiti nedeniyle bazı işlemlerin dışlanmasına neden oluyor. Citrea, bu sorunu, Bitcoin'in çekirdek prensiplerini değiştirmeden daha fazla karmaşık işlemi dahil etme yeteneği ile çözmeyi amaçlıyor. Bitcoin ekosisteminde bir dönüm noktası olan Citrea, Bitcoin üzerinde yerleşik olan ve her işlemi Bitcoin güvenliği ile tamamen doğrulanmış tek yürütme katmanı olarak öne çıkıyor. 


Citrea'nın Bitcoin ağını veri erişilebilirliği ve yerleşim katmanı olarak kullanması, Bitcoin'in finansal altyapının temeli olarak gelecekteki rolünü pekiştirirken, Bitcoin üzerine inşa edilen uygulamalar için daha verimli ve güvenli bir platform sunuyor. Citrea, Bitcoin'in dünya finansının temeli olarak konumunu güçlendirme misyonunu taşıyor.


Daha Fazla Oku

    Citreazk rollup

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ali Yüksel

CoinDesk Türkiye'de ürün yöneticisi olarak yazılım, tasarım ve içerik ekibiyle doğrudan çalışmaktadır. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan Ali, uzun süredir ürün yönetimi alanında çalışıyor. Daha önce medya, eğitim teknolojileri, dijital tarım ve mobil uygulama zekası dikeyinde çözümler üreten teknolojilerde ürün yöneticisi olarak sorumluluk aldı. Aktif bir YGA gönüllüsü olarak insanlığa faydalı, çift kanatları gençler yetiştirme motivasyonuyla Bilim Seferberliği projesini destekliyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk