Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Türk Geliştirici Ekibin Kurduğu Solana Projesi UpRock, 4 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Yatırım turunun liderliğini blok zinciri ve DEPIN sektörünün önde gelen isimlerinden olan Borderless Capital üstlendi.

4 Haziran 2024 13:39

Güncellenme: 5 Haziran 2024 09:32

Solana ağında merkezsiz fiziksel altyapı ağları (Decentralized Physical Infrastructure Networks, DEPIN) projesi olan ve Türkiye’den geliştirici ekibin kurucuları arasında yer aldığı UpRock, finansman turunda 4 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turunun liderliğini blok zinciri ve DEPIN sektörünün önde gelen isimlerinden olan Borderless Capital üstlendi. Yatırım turuna Animoca Brands, Draper Daragon ve Gyndra Capital gibi önemli yatırımcıları ve melek yatırımcılar katılım gösterdi.

UpRock, yapay zeka endüstrisi için çok değerli bir hizmet olan, kullanıcıların akıllı telefonlardaki kullanılmadıkları işlem gücü, internet bant genişliği ve IP’lerini paylaşarak token kazanmalarını sağlıyor. Etkileyici  bir hızda büyüyen ve daha şimdiden 1.5 milyon kullanıcıya ulaşan UpRock, kitlelerin blockchain teknolojisini benimsemesi ve web3’e geçişi için köprü olmaya aday.


Son zamanlarda sıklıkla duymaya başladığımız DEPIN (merkeziyetsiz fiziksel altyapı ağları) projelerinin dönüştürücü gücüyle, sağladığı güvenlik ve verimlilik, şeffaflık ve izlenebilirlik ve kaynakların demokratikleştirilmesi faydaları ile birlikte son kullanıcıları süreçlere dahil ediyor.


DEPIN teknolojisi, toplulukların birlikte bulut/depolama ağları, kablosuz ağlar, sensör ağları, enerji ağları gibi fiziksel altyapı ağlarını kurmaya teşvik etmek için token kullanımını teşvik eden, web2 kullanıcılarının web3’e geçişini kolaylaştıran bir blok zinciri teknolojisi uygulama alanı. 


UpRock kurucu ortaklarından olan Tufan Barış Yıldırım yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:


2013 yılında tanıştığımız kurucu ortaklarımızla, App Store, tarayıcı ve VPN protokolü geliştirme süreçlerinde edindiğimiz deneyimlerle, DEPIN projesi olan UpRock'ı hayata geçirdik. Ekibimizin mobil uygulama ve bant genişliği tecrübesi, benim 2018'den beri edindiğim blockchain deneyimiyle birleşerek sektörde nadir görülen, hızlı büyüyen bir topluluk oluşturdu.


Bu topluluğun yalnızca bir kripto topluluğu olmadığını fark ettik. 600 bin kişinin katıldığı bir ankette, %49 oranında daha önce web3 kullanmamış ve blockchain ile ilgilenmemiş bir kitle olduğunu gördük. Blockchain henüz çok yeni ve başarısı global büyümeye bağlı. Bu büyüme hızına ayak uydurmaya çalışıyoruz ve yeni kullanıcıların sorunsuz bir şekilde web3’e entegre olması için çabalıyoruz.


Ayrıca, vizyonumuzu paylaşan yatırımcılarla tanışmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Borderless Capital’ın liderliğindeki yatırımcı grubu, DEPIN alanında büyük deneyime sahip girişimcilerden oluşuyor. UpRock'ı ekstra cihaz gerektirmeyen bir DEPIN olarak gören bu grup, Animoca gibi büyük oyun şirketleriyle iş birliği yaparak farklı kullanım senaryoları yaratacak. Yani, yatırımcılarımız da UpRock gibi hibrit diyebilirim. Web2 ile web3 arasındaki en önemli köprü olma potansiyelimiz olduğunu gösteren verilerimiz var ve bu anlamda daha büyük roller üstlenmek için çalışıyoruz.


Daha Fazla Oku

    uprockSolanayatırımdepin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk