Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Tornado Cash DAO Saldırganlar Tarafından Ele Geçirildi

Kimliği henüz belirlenemeyen bir saldırgan Tornado Cash’i ele geçişirdi ve hazinesini boşaltmanın önünü açtı.

21 Mayıs 2023 18:58

Güncellenme: 21 Mayıs 2023 18:59

Mahremiyeti önceleyen kripto karıştırma hizmet sağlayıcısı Tornado Cash’in operasyonlarını, fonlarını ve geleceğe dair planlarını idare eden DAO’su kimliği belirlenemeyen bir veya bir grup saldırgan tarafından ele geçirildi.


Merkeziyetsiz otonom organizasyonlar, yani kısaca DAO’lar token sahiplerinin ellerinde bulundurdukları varlıklar üzerinden bir projenin gidişatına dair belirleyici kararlara katılmalarına imkân veren yapılar. Bu kararlar arasında yapının hazinesindeki kaynakların nerelere aktarılacağından projenin hangi ağlara doğru genişlemesi gerektiğine dair birçok önemli karar yer alabiliyor. 


Saldırgan, hafta sonunun ilk saatlerinde içerisinde zararlı bir yazılım içeren bir teklifi ortaya koyarak Tornado Cash’in bazı özelliklerini ele geçirmesine imkân veren bir sahte oylama gerçekleştirdi. Saldırgana yönetişim sözleşmesindeki torn token’larını (TORN) gibi önemli özellikleri kontrol edebilir hale geldi.


Saldırgan bunu yapabilmek için bir önceki teklifin aynısı gibi görülen ancak saldırgana tüm yönetişim token’larına erişim hakkı verecek bir zararlı kod içeren bir kurgudan yararlandı.


Güvenlik araştırmacısı @samczsun Pazar günü attığı tweette, “Tüm oyları elde ettikleri için istediklerini yapabilirler. 10.000 TRON çekmişler ve satmışlar” diyordu.


Bu saldırı Tornado Cash protokolünü etkilemiyor. Söz konusu protokol kullanıcıların fonlarının adreslerinin ve hareketlerinin izlenemez hale getirilmesine yarıyor. Bu saldırı Tornado Cash’in teknolojisiyle veya akıllı sözleşmesiyle ilgili bir saldırı değil.


BU arada Tornado Cash topluluğu kodda yapılan değişiklikleri geri alacak teklifler ortaya koyuyor.  Topluluktan bir kullanıcı saldırganın 1 milyondan fazla tropn mint ettiğini belirledi ki bunun değeri 4 milyon dolar civarında.


Bazı kullanıcılarsa yeni bir sözleşme yapıp yeni token’ları airdrop yapmayı teklif ediyorlar.


Torn’un değeri saldırı sonrası düşmeyi sürdürüyor. 


Daha Fazla Oku

    Tron

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk