Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Geleneksel Fonları Kriptoya Taşıyor

Dow Digital Capital, DeFi dünyasında tokenize fonlar ile fark yaratmaya çalışacak

6 Ocak 2023 12:29

Güncellenme: 6 Ocak 2023 16:34

Varlık yönetimi ve hazine işlerine odaklanan Dow Digital Capital, geleneksel fon yatırım mantığını kripto dünyasına taşımayı hedefliyor. Ürünlerini iki gruba ayıran platform, ilk aşamada yatırımcılara üç farklı fon sunacak: Kripto Hedge Fonu, Kripto Endeks Fonu ve Bitcoin Opsiyon Korumalı Fon. “Kripto endeks fonu, opsiyonlu korumalı fonlar, bunlar özellikle düşüşlere karşı vatandaşları koruyan fonlar” diyor Dow Digital Capital Kurucusu Barış Sözen.


Dow Capital diğer yandan yatırımcıların ellerinde halihazırda tuttukları varlıklara getiri yaratma imkanı sağlamayı da planlıyor. Özellikle son ayı piyasasında ellerindeki varlıkların önemli bir kısmını kaybeden ve pozisyonlarını koruyan yatırımcılar için platform, “Staking/Kaldıraçlı Staking”, “Likidite Sağlayıcılığı” ve “Opsiyon Stratejileri” ürünlerini çıkartmaya hazırlanıyor.


“Bu elbette sadece bizim aklımıza gelen bir fikir değil. Bu işlerden para yapan pek çok genç zaten bir fon kurdu. Ama bizim ayrıştığımız pek çok nokta var” diyor Sözen ve ürünlerin altyapısını aktarıyor: “A tipi tahvil fonu gibi fonları kripto dünyasında oluşturuyoruz. Bunlar tokeninze fonlar. Bu sistemde yatırımcı bir cumartesi akşamı isterse tokenları gönderiyor ve parasını alıyor. Geleneksel finansta bu bir hafta sürer.”


Barış Sözen


Diğer taraftan ürünlerin güvenlik altyapısıyla da ayrıştıklarının altını çiziyor Sözen: “Gelecek olan DeFi dalgasında pek çok yapı muhtemelen Multi-Party Computation (MPC) kullanacak. Biz burada bir cüzdanın anahtarını alıyoruz parçalara bölüyoruz, şifreliyoruz ve ETH üzerinden tekrar dağıtıyoruz. Cüzdana ait anahtar bende de değil müşteride de. ETH üzerinde duruyor. Arayüzde şifreler bir araya gelip doğru anahtarı oluşturuyor ama her iki tarafın da imzası gerekiyor.”


Varlık yatırımcıda kalmaya devam ediyor 

Platformda yatırımın ardından varlıkların yatırımcıda kalmaya devam etmesi de fonların güvenliğini sağlayan bir diğer yapı. Sözen, “Ürünlerimizde fonların mülkiyeti yatırımcıda kalıyor. Yani ben sadece trade yapabiliyorum. Varlıkları yatırımcıdan izinsiz başka bir adres göndermem mümkün değil. Bu çok önemli, batan borsalar hemen cüzdanları boşalttı. Eğer bizim sistemimiz olsaydı orada parayı içeriden çıkaramayacaktı” diyor.


Ayı piyasasında altyapı ve ürün çalışmalarına devam eden Dow Digital Capital, regülasyonların tamamlanması ile birlikte yatırım süreçlerinin startını verecek. Barış Sözen “Amacımız bu işler oluşana kadar bir taban oluşturmak. Türkiye’de bir iki kurumla temasımız var. Onlar da regülasyonu bekliyor” diyor.


Diğer yandan özellikle Orta Doğulu yatırımcıların da bu konuda oldukça hevesli olduğunu belirten Sözen hem yatırımcı hem de ortaklık için bölgeden yatırımcıların geldiğini belirtiyor: “Orta Doğu’dan bize ortak olmak isteyenler var ama şu aşamada ortaklığa girmek istemem.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk