Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

'The Sandbox İçin Türkiye Pazarı Büyük Potansiyel Barındırıyor'

The Sandbox’ın kurucu ortağı ve COO’su Sebastien Borget, Türkiye oyun sektörünün yakaladığı başarısını yakından takip ettiğini söylüyor

2 Haziran 2022 18:24

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 13:28

Dünyanın ilk ve en popüler metaverse projelerinden The Sandbox’ın kurucu ortağı ve COO’su Sebastien Borget, CoinDesk Türkiye’nin düzenlediği Metaverse Ekosistemini Kurgulamak etkinliğine konuk oldu. Etkinlik sonrası konuşma imkanı bulduğumuz Borget’le, The Sandbox’ın Türkiye pazarına dair görüşlerini sorduk.


Konuşmanızda ‘Turkeyverse’ kavramından bahsettiniz. Bunu biraz daha açabilir misiniz?

Mekanlar, şirketler, holdingler, başta dünya çapında üne kavuşan Türk dizilerinden ünlü isimlerin yer aldığı bir evrenden bahsediyorum. Türkiye’nin çok zengin bir kültürel altyapısı var. Buradaki muhteşem içeriği dünyanın geri kalanına ihraç etmek istiyoruz. Bazı Türk dizilerinin 20 farklı ülkede yayınlandığını biliyorum. YouTube’da bazı Türk şarkıcıların dünyaca ünlü şarkıcılardan daha fazla izlendiğini biliyorum. Dünyanın her neresinde olursanız olun sizi bu evrene çekecek konular olmalı. Bu, en sevdiğiniz oyuncu ya da severek izlediğiniz bir dizi olabilir.


Türkiye pazarında nasıl bir potansiyel görüyorsunuz?

Türkiye’nin oyun sektöründe halihazırda çok güçlü olduğunu biliyoruz. Bu pazardan hem mobil (bilhassa hyper-casual) hem de RPG türündeki masaüstü oyunlarda çok kaliteli oyunların çıktığına tanık olduk. Peak Games ve Gram Games’in Zynga tarafından satın alımı gibi birçok başarı hikayesi var. Birçok oyun stüdyosunun Türkiye’de ofis açtığını ve buradan çok iyi gelirler elde ettiğini de biliyoruz. Yeni teknolojilere hızlıca ayak uyduran, iyi eğitimli 80 milyonluk nüfusuyla bu alanda birçok potansiyel barındırıyor.


Yüksek döviz kuru ve enflasyon kıskacından kaçan Türk yatırımcının Metaverse’e bakış açısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yüksek enflasyonla boğuşan Arjantin ve Türkiye gibi ülkelerde kriptonun kullanımı Güney Kore ve Japonya gibi diğer pazarlara kıyasla oldukça farklı. Fakat metaverse’ün gelecekte çok geniş bir alanda yeni istihdam olanaklar ve fırsatlar yaratacağını düşünüyorum. Gelişmiş yetkinlikleri olsa bile mevcut istihdam piyasasında iş bulmakta zorlananların, metaverse’le beraber gelecek yepyeni alanlarda kariyer yapabileceklerini öngörüyorum.


İşinizi Ortadoğu’ya genişletmeyi düşünüyor musunuz? Eğer öyleyse, İstanbul bu durumda nasıl konumlanacak?

İstanbul’u Ortadoğu bölgesinde merkez üssü olarak konumlandırmak istiyoruz. Buradan Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesini rahatlıkla yöneteceğimizi düşünüyorum. Fakat öncelikle her şeyi sırasıyla yapmak, en başta Türkiye pazarına yoğunlaşmak ve burada büyümeyi hedefliyoruz.


Türkiye pazarına giriş yaptığınız bu dönemde ne gibi zorluklarla karşılaşmanız olası? 

Endişe değil fakat zorluklarla karşılaşabiliriz. The Sandbox’ı yaklaşık dört yıl önce kurduğumuzda piyasalarda aşağıya yönlü hareketlilik vardı. Bu yüzden yatırım toplamakta da oldukça zorlanmıştık. Fakat o dönem Sand coin’in değerinden çok ürün ve hizmetlere odaklanmıştık. Şu anda içinde bulunduğumuz “kripto kışı” da benzer bir duruma işaret ediyor. Evet, Şubat ayından beri kripto piyasalarındaki düşüş herkesi etkiliyor ancak şunu unutmamak gerek: Bu dönemde sadece kripto piyasası düşüş yaşamıyor, Netflix ve Snapchat gibi teknoloji şirketlerinin hisselerinde de dramatik düşüşlere tanık olduk. Dolayısıyla işleri rayına oturtmak biraz zaman alacak ama şu anda gerçek değer yaratan ürünlere odaklanmak istiyoruz.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk