Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Block Zinciri ile Fiziki Dünyayı Bir Araya Getiren Oyun: The Gate: Infinite Quest

Web 3.0 tabanlı ve gerçek hayat bağlantılı bu mobil oyunda fiziksel dünyanın kısıtları nedeniyle görünmez olan insanlık tarihinin gizemlerinin korunduğu farklı bir boyuta geçiş yapılıyor

2 Eylül 2022 11:16

Güncellenme: 7 Eylül 2022 20:19

Blok zinciri oyun sektörü için pek çok fırsatın kapısını açıyor. 2020’de IWPA Yazılım ve Oyun Geliştirme Stüdyosu’nu kuran Bora Acar ve Mehmet Eroğlu da bu fırsatları gören girişimcilerden. Mobil oyun geliştirmek için yola çıkan ikili blok zinciri dünyasındaki fırsatları görerek oyunlarını bu yönde şekillendirdiler. IWPA Game kurucu ortağı Mehmet Eroğlu “Biz kendimizi bir mobil oyun şirketi olarak tanımlıyoruz ancak biz oyunu bir araç olarak kullanıp, fiziki ve dijital dünyanın beraber çalıştığı bir platform yaratmak istiyoruz. Bu iki dünyanın birbiriyle etkileşimini sağlamayı amaçlıyoruz. Burada çok önemli fırsatlar ve büyük bir hedef kitle var. Bunu nasıl değerlendireceğimizi düşünürken token ve blok zinciri teknolojisi içinde kaybolduk. Gördük ki bu teknolojiyi oyun ile birleştirildiğimizde istediğimiz teknolojik devrime ulaşabiliyoruz” diyor.


Web 3.0 tabanlı ve gerçek hayat bağlantılı bir mobil oyun The Gate: Infinite Quest ile oyuncular fiziksel dünyanın kısıtları nedeniyle görünmez olan insanlık tarihinin gizemlerinin korunduğu farklı bir boyuta geçiş yapıyor ve bu mistik boyutta dünyanın en büyük koleksiyoneri olma hedefiyle harita üzerinde coğrafyaya özel hazırlanmış gizemleri çözüp sandıkları açarak objeleri toplayabiliyor. Objeler ise sınırlı sayıda olan NFT’lerden oluşuyor. Oyunun tasarlayıcısı ve IWPA Game kurucu ortağı Bora Acar, “Oyuncu oyuna girdikten sonra elde edilen, örneğin maskeler, oyun içinde kullanılıyor. Bazıları ise daha değerli ve saklanabiliyor. Biz de bu hazineler neden NFT olmasın dedik. Oyun ücretsiz ama oyuncu buraya zamanının koyuyor ve bu nedenle de harcadığı zaman karşılığında biz onu NFT’nin tasarımcısı kabul ediyoruz. Oyuncu bu NFT’leri alıp satabiliyor, hatta ikincil satışlardan komisyon vermeyi planlıyoruz” diyor.


IWPA Game sadece oyunculara para kazandırmayı da planlamıyor. Markalarla iş birliği yapmak da oyunun tasarımcılarının iş planları arasında. Dijital dünyanın yanı sıra fiziki dünyada da oynanabildiği için, oyun fiziki mağazaların trafiğini artırma yeteneğine de sahip. Bora Acar, “Oyun, marka ile tüketici arasındaki ilişkiyi yeniden şekillendirebilecek güce sahip. Çünkü oyunda gerçek dünyadaki lokasyonu algılayabiliyorsunuz. Bu, markaların mağazalarına trafik çekmek için değerlendirilebilir. Yürürken oyuncuyu ile markayı entegre edebiliyoruz. Oyuncular ürünleri indirimli aldırabiliyor. Ayrıca sahip oldukları NFT’leri sadakat kart gibi kullanmalarını sağlayabiliyoruz. Oyuncunun kazanması sadece oyun içindeki NFT’ler ile olmuyor, maddi dünyada da kazanma şansı veriyoruz” diyor.


Bugüne kadar yedi balkan ülkesinden 900 kişilik bir grup tarafından test edilen The Gate, gelişmiş bir arayüz ile Ekim ayında Benelüks’te pazara çıkacak.


Oyunun global lansmanı ise 2023’ün başında olacak. IWPA Game bu süreçleri daha hızlı geçmek ve agresif bir büyüme yakalamak için yatırımcı arayışına da başlamış. Mehmet Eroğlu, “Yola ilk çıktığımızda sadece işimize odaklanmak istedik. Kişisel sermayemiz ile devam ettik. Ancak şimdi şirketi daha agresif büyütebilmek adına hem geleneksel hem de blok zinciri odaklı fonlarla görüşmeye başladık. Stratejik bir yatırımcı arıyoruz. Çalıştığımız herkesten ve çevresinden bir şeyler öğrenebileceğimizi düşünüyoruz. Önümüzdeki bir iki ayda bu alanda da sonuç alabileceğiz” diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk