Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Tether’in Çoğunluğuna Sadece Dört Kişi Sahipti

Wall Street Journal’ın haberine göre 2018 itibarıyla dünyanın en büyük stabil coin geliştiricisi Tether’in yüzde 86’sına dört kişi sahipti.

3 Şubat 2023 10:58

Güncellenme: 3 Şubat 2023 15:39

Wall Street Journal’ın incelediği soruşturma belgelerine göre 2018 itibarıyla dünyanın en büyük stabil coin geliştiricisi Tether’i yüzde 86’sına sadece dört kişi sahipti.


New York Savcılığı ve Federal Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından 2021 yılında Tether’in incelenmesi sırasında elde edilen belgeler şirketin daha önce bilinmeyen hissedarlık yapısını ortaya çıkardı.


Tether’in geliştirdiği USDT stabil coin’i kripto dünyası altyapısında paranın hareketi açısından önemli bir yere sahip. Ancak arkasındaki kişiler, bunu nasıl yönettiklerine dair çok açık değiller.


Tether, eskiden plastik cerrah olan Giancarlo Devasini ve çocukken aktörlük yapan Brock Pierce liderliğinde faaliyete geçmişti. Kripto para borsası Bitfinex’in büyümesine yardımcı olan ve şu an da bu şirketin CFO’su olan Devasini, 2018 itibarıyla Tether’in yüzde 43’üne sahipti.


Bitfinex ve Tether’in diğer iki yöneticisi olan CEO Jean-Louis van Der Velde ve baş danışman Stuart Hoegner’ın her ikisi de 2018 itibarıyla Tether’in yüzde 15’ine sahipti.


2018’deki dördüncü kişi ise İngiltere’de Christopher Harborne, Tayland’da ise Chakrit Sakunkrit olarak bilinen bir iş insanıydı ve her iki ülkeden de vatandaşlığı bulunuyordu. Bu kişi piyasadaki toplam Tether’in yüzde 13’üne sahipti.


Öte yandan Bitfinex ve Tether’in teknoloji başkanı Paolo Aordino, attığı tweet ile WSJ’nin haberini eleştirdi ve “İnsanlar Tether’in özgürlük ve kapsayıcılıktan yana olduğunu anlıyor” diye yazdı.


Daha Fazla Oku

    tetherstabil coin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nelson Wang

Nelson, CoinDesk'in ABD Doğu Kıyısı Haber Editörüdür. Daha önce TheStreet'te teknoloji hisseleri editörü ve tüketici hisseleri editörü olarak görev yaptı. Bundan önce Yahoo.com'da iş ve kişisel finans editörüydü. Ayrıca Condé Nast Portfolio'nun web sitesinde düzenleme pozisyonlarında bulundu ve bir Asya-Amerikan medya şirketi olan aMedia'nın içerik direktörlüğünü yaptı. Nelson, Long Island, New York'ta büyüdü ve Harvard Üniversitesi'ne giderek Sosyal Bilgiler alanında derece kazandı. BTC ve ETH'yi CoinDesk'in 1.000 dolarlık açıklama eşiğinin üzerinde tutuyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Deribit'teki BTC ve ETH Opsiyonları 23 Milyar Dolara Ulaştı

8 Aralık 2023 12:46

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk