Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Tesla Yönetim Kurulu Üyesi Kimbal Musk: Birçok DAO Gerçek Anlamda Merkeziyetsiz Değil

Gıda adaleti noktasında çalışan Big Green DAO’nun da kurucusu Musk, “Gerçek şu ki birçok DAO kurucularının kontrolü elinde tutacağı şekilde tasarlanmış” diyor.

11 Haziran 2022 13:19

Güncellenme: 11 Haziran 2022 16:30

Milyarder hayırsever ve Elon Musk’ın kardeşi olan Kimbal Musk, merkeziyetsiz otonom organizasyonlar (DAO) oluşturma konusunda da öncülerden. Musk, birçok DAO’nun kurucular tarafından kontrol edildiğini söylüyor.


Consensus etkinliğinde konuşan Musk, (geçen yıl gıda adaletine odaklanan bir sivil toplum inisiyatifi olan Web 3 merkezli Big Green DAO’yu kurmuştu) yaptığı araştırmalara göre DAO’ların büyük kısmının gücün birkaç üyenin elinde toplanmasını engelleyecek şekilde tasarlanmadığını söyledi. Bu özünde kaçınılması gereken bir durum.


Musk, “Merkeziyetsizlik DAO’nun adında, tanımında olan bir durum değil mi? Peki merkeziyetsiz olmak için ne kadar merkeziyetsiz olmak lazım? Bence bu konuda en önemli nokta gücün bir yerde toplanmasını önleyecek sitemlerin olması. Açık söylemek gerekirse birçok DAO kurucularının gücü elinde bulundurmasına yönelik tasarlanmış” diyor.


DAO konsepti, NFT’ler ve Web 3 gibi ön plana çıkan bir tartışma alanı. Ancak doğası gereği lidersiz olması gereken bu organizasyonlar ve çevrimiçi yatırım kooperatifleri beklenen bağımsızlığı yakalayıp yakalayamadıkları konusunda eleştiriliyor. Hatta bazıları bu organizasyonların banka hesabının sohbet grubuna dönüştüğü esprisini yapıyorlar. 


Musk için DAO gücün tek elde toplanmaması için sürekli bir merkeziyetsizlik ortaya koymalı. Kendi DAO’su Big Green’de oy hakkı olan bağışçıların ve STK’ların bu hakları belirli bir dönemle sınırlı. Yani bu katılımcılar belirli bir süre masadaki yerlerini bırakmak ve çeyrek bazlı oylamalara katılmak durumundalar. Musk, zamanla hakları bırakma gibi bir mekanizmanın birçok DAO’da olmadığını söylüyor.


“Bin saati aşkın zamandır üzerinde çalıştığım bu çok güzel oluşumdaki haklarımı bırakmam gerektiğini biliyorum. Bence herkes bu süreçten geçmeli. Sanırım altı kâr amacı gütmeyen yapı başlattık hepsinde kontrolü bırakma mekanizmasının olduğunu gördüm” diyor.


Sürece dair güncel bilgiler de veren Musk, 10 yeni STK’nın sisteme dahil olduğunu ve bu çeyrekte 86 benzer kuruluşunda ha katılacağını söyledi. Katılım için 400’e yakın başvuru olduğunu da belirtti.


DAO temelli hayırseverlik hakkında da konuşan Musk, normal hayır kurumlarının tek bir kuruş hayır yapmadan önce elindekinin yüzde 15’ini harcadığını söyledi. 


“Büyük olasılıkla daha iyisini yapacağız.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk