Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Tesla, İkinci Çeyrekte 936 Milyon Dolarlık Bitcoin Sattı

Haber sonrasında bitcoin fiyatı yaklaşık yüzde 1,7 düştü, ancak CEO Elon Musk Tesla'nın gelecekte bitcoin almaya açık olduğunu söyledikten sonra kayıplarını geri aldı.

21 Temmuz 2022 07:41

Güncellenme: 21 Temmuz 2022 11:16

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, açıkladığı ikinci çeyrek bilançosunda, ikinci çeyrekte 936 milyon dolar değerinde bitcoin veya hisselerinin yüzde 75'ini sattığını açıkladı.         


CEO Elon Musk, şirketin "Çin'deki Covid’le ilgili belirsizliği göz önüne alındığında nakit pozisyonunu en üst düzeye çıkarmak için Bitcoin'inin çoğunu sattığını söyledi. Bununla birlikte, Tesla'nın gelecekte bitcoin almaya açık olduğunu ve “Bu durum Bitcoin hakkında bir karar olarak alınmamalıdır" dedi. Musk ayrıca Tesla'nın dogecoin'lerinden hiçbirini satmadığını da söyledi.


Bitcoin, Musk’ın açıklamalarının ardından yaklaşık yüzde 1,7 düşüşle 23.300 dolara kadar düştü, ancak Musk'ın “tekrar Bitcoin almaya açık olduğuna” ilişkin yorumlarından sonra önceki seviyelerine geri döndü.


Tesla, yılın ikinci çeyreğini 1,26 milyar dolardan sadece 218 milyon dolarlık bitcoin (BTC) ile tamamladı.


Şirket, çeyreğe girerken yaklaşık 42.000 bitcoine sahipti, bu nedenle bu miktarın yüzde 75'ini 936 milyon dolara sattığında, bitcoin başına yaklaşık 29.000 dolarlık bir ortalama satış fiyatına eşit oluyor. 


Bitcoin, ikinci çeyreği yaklaşık 18.700 dolarlık bir fiyatla kapattı, bu da Tesla'nın çeyreğin başlarında satış yaparak varlıkları üzerinde önemli bir zarardan kaçındığı anlamını taşıyor.


Tesla, Şubat 2021'de 1,5 milyar dolarlık bitcoin aldığını açıklamıştı ve açıklama bitcoin fiyatının yükselmesine neden olmuştu. Birinci çeyrek devam ederken şirket, bitcoin pozisyonunu yüzde 10 oranında azaltırken ve bu satış, o çeyreğin kazancını 272 milyon dolar artırmıştı. 


Şirket, geçen yılın Mart ayında araçları için ödeme olarak bitcoin'i kabul etmeye başladı, ancak Musk, bitcoin madenciliğinin çevresel etkisine ilişkin endişeleri öne sürerek bu kararı yaklaşık altı hafta sonra geri aldı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nelson Wang

Nelson, CoinDesk'in ABD Doğu Kıyısı Haber Editörüdür. Daha önce TheStreet'te teknoloji hisseleri editörü ve tüketici hisseleri editörü olarak görev yaptı. Bundan önce Yahoo.com'da iş ve kişisel finans editörüydü. Ayrıca Condé Nast Portfolio'nun web sitesinde düzenleme pozisyonlarında bulundu ve bir Asya-Amerikan medya şirketi olan aMedia'nın içerik direktörlüğünü yaptı. Nelson, Long Island, New York'ta büyüdü ve Harvard Üniversitesi'ne giderek Sosyal Bilgiler alanında derece kazandı. BTC ve ETH'yi CoinDesk'in 1.000 dolarlık açıklama eşiğinin üzerinde tutuyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Sam Altman'ın Layer-2 Projesi World Chain Geliştiricilere Açılıyor

10 Temmuz 2024 00:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk