Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Terra’nın Çöküşünün Ardından Tether Sabit Dolar Fiyatını Yakaladı

Tether her ne kadar piyasasının stress testini geçip normalleşmeye doğru adım atsa da bir trader’a göre, şirketin rezervlerine ilişkin endişeler sürüyor

26 Temmuz 2022 16:16

Güncellenme: 26 Temmuz 2022 17:33

Değeri bir dolar olması için tasarlanan Tether (USDT) iki ay aradan sonra ilk defa istikrarlı bir görünüm yakaladı.


Piyasa değeri bazında dünyanın en büyük sabitcoin’i, Mayıs’ın ikinci haftasında Terra’nın algoritmik sabitcoin’i TerraUSD veya UST’nin (şu anki adıyla TerraClasssicUSD) çöküşünden beri ilk defa 20 Haziran’da dolara karşı sabit fiyat yakaladı.  


Söz konusu dönemde dünyanın en büyük üçüncü sabitcoin’i Terra’nın UST’si 12 Mayıs’ta dibe vurmuş, dolara sabit diğer kripto paralarda panik satışına yol açmıştı. UST’nin çöküşünün ardından Tether’in sabit fiyatlaması da bazı kripto para borsalarında 0,92 dolara kadar gerilemiş, Haziran ayında da 0,99 dolarlık ortalama yakalamıştı.


Tether’in toplam piyasa değeri yatırımcılardan gelen büyük çaplı satışlarıyla 65 milyar dolardan 16 milyar dolara gerilemişti. Bu, UST’nin çöküşü ardından USDT’nin arkasındaki şirket Tether Ltd’nin milyarlarca dolarlık ödeme yaptığı anlamına geliyor. Tether Ltd sabitcoin’in hangi varlıklarla desteklendiğine dair şeffaf olmadığına ilişkin uzun süredir eleştiri oklarının hedefindeydi.


Bir diğer ifadeyle Tether, volatil koşullar altında piyasanın stres testini geçti ve sabit dolar fiyatını yeniden yakaladı. Dijital varlık veri şirketi Kaiko’nun araştırma direktörü Clara Medalie, “Geçtiğimiz iki ayın, UST çöküşü ve USDT’nin piyasa değerindeki keskin düşüşün ardından sabitcoin’ler için bir stres testi olduğuna kuşku yok” diyor ve ekliyor: “Tether, rezervleri hakkındaki soru işaretlerine rağmen milyarlarca dolarlık satışı ikame edebileceğini kanıtladı.”


Tether’in gösterdiği direncin sabitcoin’lerde yatırımcı güvenini artırabileceği görülürken, trader ve analist Alex Kruger ise bu konuya halen şüpheyle yaklaşıyor. Tether ağırlıklı olarak Bitcoin (BTC) piyasasında ve merkeziyetsiz finansta (DeFi) kullanılıyor.


Kruger, “Tether aşırı piyasa koşulları altında bir kez daha stres testini geçti” diyor ve ekliyor: “Ancak sabitcoin’lere dair regülasyonun yürürlüğe girmesi ve Tether’in buna bağlı kalmasına dek (şu anda böyle bir regülasyon yok) Tether’e dair duyulan korku ve endişe ikliminin (FUD) azalacağını öngörmüyorum.”


Tether Ltd uzun zamandır sabitcoin’inin 1:1 oranda dolara karşı sabit fiyatta istikrarı sağlayacak varlıklarla yüzde 100 desteklendiğini iddia ediyor. Bağımsız muhasebe şirketleri MHA Cayman’in hazırladığı, ellerinde tuttukları varlıklara ilişkin Tether Ltd’nin Mayıs ayında yayımladığı doğruluk beyanına göre şirketin 39,2 milyar dolarlık ABD Hazine bonosu, 4,1 milyar dolarlık banka mevduatı, 6,7 milyar dolarlık para piyasası fonu ve 3,1 milyar dolarlık teminatlandırılmış kredisi bulunuyor. JPMorgan’a göre, Tether’in karşılaşacağı olası güven kaybının ardından şiddetli bir likidite şokuna girilmesi ve piyasada geniş çaplı etki bırakması yüksek bir ihtimal.  


Tether’in her ne kadar tamamen teminata bağlanması gerekse de algoritmik bir sabitcoin olan UST’nin değeri ise token LUNA tarafından destekleniyor. Söz konusu yapı sonucunda, tıpkı Mayıs ayında görüldüğü gibi UST ve diğer algoritmik sabitcoin’lerin mevduat sahiplerinin hep birlikte para çekmesine karşı dayanıksız kalıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk