Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Terra'nın 3,5 Milyar Dolarlık Rezervine Ne Oldu?

Blok zinciri analitiği şirketi Elliptic Gemini ve Binance üzerinde paranın izini sürüyor.

15 Mayıs 2022 14:16

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 12:00

3,5 milyar dolara nereye kayboldu?


Eğer son haftalarda tamamen inzivaya çekilmediyseniz, TerraUST’yi savunmak ve desteklemek için 3,5 milyar dolar değerinde bitcoin olduğu iddiasının pek de işe yaramadığını görmüşsünüzdür. Bu rezervin sabit değeri tutmaya yeterli olmadığı ve milyarlarca dolarlık servetin buharlaşıp uçmasını engelleyemediği bir gerçek. Ancak bu rezerve ne olduğu ve şu anda nerede bulunduğu soruları da öylece duruyor.


TerraLabs CEO’su Do Kwon Twitter’da yaptığı açıklamalarda bu kaynağın paranın değerini sabit tutmak için kullanıldığı ve yakında bunun belgelerinin açıklanacağını söylemişti. Blok zinciri analitiği şirketi Elliptic’in kurucu ortağı ve baş bilimcisi Tom Robinson bu bitcoinlerin nerede tutulduğu ve nasıl kullanıldığının, UST tuttuğu için zarar gören ve telafi peşinde olan yatırımcılar için çok önemli olduğunu belirtiyor. 


Terra’nın bu belgeleri yayınlayıp yayınlamayacağı kesin değil. Ancak Robinson şirketinin bu paranın peşine düştüğünü belirtiyor. Terra ekosisteminin büyümesini destekleyen kâr amacı gütmeyen organizasyon olan Luna Foundation Guard’ın Ocak-Mayıs arasında edindiği 3,5 milyar dolar değerinde 80.394 BTC’den bahsediyoruz. 


UST’nin değer kaybetmeye başladığı haftanın başında LFG bir açıklama yaparak UST almak için bitcoin rezervlerini kullandığını söylemişti. LFG, 9 Mayıs sabahında “750 milyon dolarlık BTC satarak paranın değerini sabit tutmaya çalıştığını” belirtmişti. Terra’nın kurucusu Do Kwon bitcoinin trade işlemlerinde kullanılacağını açıkladı.


Açıklamaların yapıldığı saatlerde o günlerde 750 milyon dolara denk gelen 22.189 BTC LFG’nin adresinden yeni bir adrese gönderildi. Daha sonraki saatlerde 900 milyon dolar değerindeki 30.000 BTC de aynı adrese gönderildi. 


Elliptic’e göre 52.189 BTC’nin tamamı ABD’li kripto borsası Gemini üzerinden birkaç saatte ve birçok işlem yapılarak tek bir hesaba gönderildi. 


Çok büyük bir bitcoin rezervi tutmanın amacı UST’de olası bir sıkıntıda değeri 1 dolara getirmekti. İşlemin bu amaçla yapılmış olması muhtemel. Ancak Elliptic’den Robinson’a göre tek başına bitcoin harcayarak bunu başarmak pek mümkün değil. 


Tüm bu işlemler sonrasında Terra’nın rezervlerinde 28.205 BTC kalmış olması lazım. 10 Mayıs’ta Amerika saatiyle 1.00’da bu miktarın Binance üzerinden tek bir işlemle transfer edildiği görülüyor. Robinson bu varlıkların satılıp satılmadığını veya başka cüzdanlara aktarılıp aktarılmadığını bilemediğimizi söylüyor. 


Robinson, “Tek gördüğümüz paranın bu borsalarda işlem görmüş olduğu. Nasıl kullanıldığını göremiyoruz. Satılmış olabilir, borsalarda tutuluyor olabilir, yeniden çekilmişi olabilir, gizli bir cüzdana alınmış olabilir” diyor. 


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin 57 Bin Dolar Seviyesine Düştü

4 Temmuz 2024 17:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk