Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Terra Kötü Anılmadı – Ama Washington Nationals Ballpark’ta

Terra geçen hafta yaşanan dramatik çöküşün ardından ipe çekilmiş olabilir ama kripto paranın ismini taşıyan ABD’li beysbol takımı Washington Nationals’ın stadındaki Terra Club (eski adıyla Nationals) bu durumdan olumsuz etkilenmedi.

16 Mayıs 2022 11:24

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 11:58

ABD beyzbol ligi MLB’de mücadele eden Washington Nationals, pazar günü Houston Astros'ı serinin son maçı için Wahsington Ballspark’ta ağırladı. CoinDesk de 38,5 milyon dolarlık reklam anlaşmasının işe yarayıp yaramadığını görmeye gitti. Beysbol sahasındaki insanlar Terra'nın farkında mıydı? Şubat ayındaki açılış gününde 115 dolardan işlem görürken, şimdi bir kuruştan çok daha düşük bir değere sahip olan varlığı satın alan var mıydı? Stadyumun çalışanlarından ve patronlarından gelen yanıtlar, bunun aksini söylüyor. Kripto camiasında yakalanan ilgiye rağmen burada Terra'nın çöküşünü çok az kişi duymuştu. Bir asansör operatörü, Terra'nın Latince’de "kir" anlamına geldiğini söylüyordu.


Bununla birlikte, Terra, Nationals hayranlarının sonunda tanımaya başladığı bir isim olabilir. Şubat ayında LUNAtics, blok zincirinin adını önümüzdeki beş yıl boyunca stadyuma yerleştirmek için bir teklifte bulundu ve anlaşmanın ödemesi peşin ve ABD doları olarak yapıldı. 


Anlaşma, TV yayınında oldukça görünür olan tabelanın arkasındaki yüksek fiyatlı koltuklara Terra'nın logosunun dikilmesini ve stadyumun lüks hayranlar için ayrılmış her şey dahil yemek salonu "Terra Club"ın isim haklarını içeriyor.


Nationals’ın anlaşmayı sonlandırıp sonlandırmayacağı ve gelecek sezon için UST'de yapılması planlanan ödemeleri kabul etme planları henüz net değil. İmtiyaz sahipleri, CoinDesk'in yorum ve röportaj talebini reddetti. 


National'ın Terra ile yaptığı anlaşma gibi kripto varlıkların spor kulüpleri ile yaptığı sponsorluk anlaşmaları geçtiğimiz yılın rutin olaylarından. Bir başka MLB sponsorluğu, oyunun hakemlerinin üniformalarında logosu görülen kripto borsası FTX'ten gelmişti. Nationals Terra ile anlaşma, ligdeki tek protokol anlaşması olmasa da (örneğin Mets/Tezos), kesinlikle ilk yüksek profilli anlaşma.


Ancak kurumsal spor sponsorluklarının dibe çakılma hikayeleri de yeni değil. Enron Field (amaçlanan 30 yılın sadece ikisinde devam eden 100 milyon dolarlık bir isim hakları anlaşması) ve Webvan (2001 dot-com kazasında iflas ettikten çok sonra logosu 42.000 bardak sahibinde kaldı) dikkate değer pazarlama fiyaskoları olmuştu.


Bu Nationals ve Terra arasındaki anlaşmanın karanlık bir sona gittiği anlamına gelmiyor. Terra Club’ta konuştuğumuz bir taraftar multi-milyar dolarlık patlamanın gayet farkındaydı; maç günü arkadaşlarına bir coinin nasıl sıfıra gittiğini anlatıyordu. Coindesk’e konuşan taraftar, kripto tutmadığını ve özellikle Terra'dan sonra bunu değiştirmeye hevesli olmadığını söyledi. Ateşli bir Nationals hayranı olarak, Nationals'ın "para için" yaptığı bir anlaşma nedeniyle dehşete düştüğünü, yine de homurdanarak da olsa kabul ettiğini ifade etti. Taraftar Terra'nın parayı peşin ödediğini duyunca bundan mutlu oldu.


Terra Club’ta çalışan bir barmen ise, Terra'nın bir tür "bitcoin" olduğunu ve zor bir hafta geçirdiğini biliyordu. Yatırım yapacak parası ve planı olmadığını, ancak “geri geleceğini” duyduğunu söyledi.


CoinDesk’in konuştuğu yaklaşık iki düzine kişidan yalnızca biri, statta çalışan bir yer gösterici, geçen haftaki çarpıcı çöküşün ayrıntılarını biliyordu.


Astros, Nationals'ı as Justin Verlander'ın beş güçlü vuruşu ile 8-0 mağlup ederek seriyi tamamladı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Avrupa'nın MiCA'sı Hazır. ABD’nin Hamlesi Ne Olacak?

28 Haziran 2024 23:03

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk