Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Tehter’in Banka İlişkileri Büyük Resmi Görmediğimiz Sürece Çok Anlamlı Değil

Şirketin varlıklarının nerede tutulduğu sorgulanıyor.

1 Haziran 2022 07:09

Güncellenme: 1 Haziran 2022 09:14

Bu hafta içerisinde Financial Times’da yayımlanan bir makalede Tether’in 73 milyar dolarlık rezervlerinden “bir kısmının” Bahamalar merkezli Capital Union adlı pek de bilinmeyen bir bankada tutulduğu belirtiliyordu.


Bu bankanın varlık toplamı 1 milyar dolar olduğunda burada Tether’in varlıklarının sadece küçük bir kısmı tutuyor olmalı. Tether, her zaman bankacılığın iyi bir müşterisi oldu. Şirket, ilk önce Tayvan’da bir hesap açmıştı (bu hesap ABD Adalet bakanlığı tarafından soruşturma konusu yapılmıştı). Bu ülkeyle muhabir bankacılık anlaşması bitirildiğinde Tether’in banka operasyonları Montreal ve Porto Riko üzerinden gerçekleşmeye başladı.


Tether’e göre bunlar önemsiz detaylar zira Tether talebi üzerine USDT stabil coinini fiat ABD dolarına çevirebiliyor. Tether, dünyanın birçok yerinde 7-8 banka ile güçlü ilişkilerini sürdürüyor. Bu konuda şirketin açıkladığı kadarını biliyoruz. Gerçekten de Terra’nın UST stabil coin’inin çöküşünden sonra Tether’in 10 milyar dolarlık coin’den fiat paraya dönüşüm gerçekleştiği görülüyor.


Tehter bu işi önemsiz diye nitelese de piyasa buna tam olarak katılmıyor. Terra’nın sorun yaşadığının ortaya çıktığı ilk dönemlerde Tether 1:1 çıpasını korumak için mücadele vermek zorunda kalmıştı. Circle’ın USDC’si bu tür bir sorun yaşamadı, hatta çıpası 1:1’in de üzerine çıktı ve para çıkışı bir yana içeri para girişi sağlandı.


Tehter’in bankalar ile olan ilişkilerini ve rezervlerini gizli tutma hevesi halihazırda 18i5 milyon dolara mal oldu zira New York savcılığı bu nedenle bir soruşturma açtı ve Tether bu soruşturmada uzlaşmaya gitmek için bu bedeli ödemek durumunda kaldı.


Herhalde Tether, dolar çıpasını korumak için elinde tuttuğu varlıkların ilişiklilerine ve doğasına dair çok daha şeffaf olduğunda olası bir piyasa dalgalanmasında yaşayacağı zararın 18,5 milyon dolardan daha fazla olacağını düşünüyor. Tether’in güven oluşturma yaklaşımı elindeki fiat parayı gerektiğinde kullanma becerisinden geliyor ki bugüne kadar bunu başarabildiğini gösterdi. Yani neden çalıştığı bankaları açıklayıp bir tartışmaya neden osun ki!


Aslı soru şu: Acaba bu mantık çalışmaya devam edecek mi ve ayı piyasası yaşanırken Tether’in çıpası korunabilecek mi?

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


James Rubin

James Rubin, CoinDesk'in Batı Kıyısı merkezli ABD haber editörüdür. Diğer kuruluşların yanı sıra Milken Enstitüsü, TheStreet.com ve Economist Intelligence Unit için yazılar yazdı ve editörlük yaptı. Aynı zamanda Urban Cyclist's Survival Guide kitabının yazarlarındandır. Az miktarda bitcoine sahiptir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Arjantin Copa America Finaline Çıkarken ARG Token İkiye Katlıyor

11 Temmuz 2024 14:42

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk