Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Swarm Foundation, Yenilikçi Veri Güvenliği ve Depolama Ağı Swarm 2.0'ı Tanıttı

Kullanıcılara daha güçlü ve özgür bir dijital deneyim sunmak için tasarlanan Swarm 2.0, Price Oracle ve kusursuz ağ istikrarı da dahil olmak üzere devrim niteliğinde birçok özellik sunuyor.

4 Ocak 2024 13:05

Güncellenme: 4 Ocak 2024 13:15

Günümüzde veriler, keyfi olarak okuyabilen ve kuralları değiştirebilen bir şirketin işlettiği merkezi bir sunucu üzerinden yönlendiriliyor. 


Buna karşın açık kaynaklı yazılımı yaygınlaştırmak için birden fazla kişinin değiştirmesi ve erişmesi gereken verileri depolamak için ortak bir sabit diske erişimi olan programlara ihtiyaç duyuluyor. Swarm, bu kapsamda merkeziyetsiz bir depolama imkânı sunarak bu amaca katkı sağlıyor. 2021 yılından bu yana bu doğrultuda faaliyetlerini sürdüren Swarm Foundation, Swarm 2.0 güncellemesiyle çalışmalarını bir adım öteye taşımayı planlıyor. Ağ güvenilirliğinde yeni bir çıta belirleyen güncellemeyle birlikte çalışma süresi, dikkate değer ölçeklenebilirlik ve gelecekte artmaya hazır olan UL/DL hızları, sadece 2023 yılında ağda on kat büyüme etkisi yarattı.


Polygon ve ESA, Swarm ekosistemine dahil oldu

ESA ve Polygon Village, verilerin özel ve açık bir biçimde kullanılmasını ve teşvik edilmesini sağlamak amacıyla Swarm ekosistemine katıldı. 


Bu katılım, dünyanın en büyük blockchain’lerinden biri olarak öne çıkan Polygon’un ve Avrupa Uzay Ajansı Phi Lab’in (ESA), bu güncellemelerin sağladığı değerin farkında olduğunu gösterdi. Ayrıca Swarm 2.0, sunduğu hizmetlerle yalnızca Polygon Village ve ESA ile değil; Kiwix, Streameth, Dappnode ve Etherna gibi birçok kuruluşla da önemli iş birlikleri için zemin oluşturdu.


Price Oracle, kendi türündeki ilk örnek olmasıyla dikkat çekiyor

Öte yandan Swarm 2.0’ın sunduğu özelliklerden biri olan ve 2023 yılının Kasım ayında başlatılan Price Oracle sistemi, kendi türündeki ilk örnek olmasıyla dikkat çekiyor. 


Arz ve talebe dayalı olarak çalışan sistem, Swarm’ın depolama fiyatlarını otomatik, adil, şeffaf ve eşitlikçi bir şekilde gerçek zamanlı olarak ayarlayarak kullanıcılarına daha adil bir hizmet sunuyor. 


Yine sunulan bir diğer özellik Eraser Coding (EC) ise veri erişilebilirliği hizmeti sağlıyor. Swarm ağının en büyük iyileştirmelerinden biri olarak öne çıkan Eraser Coding, ağda yaşanan felaket durumları dahil olmak üzere veri erişilebilirliğini garanti ediyor.


Swarm Foundation, önümüzdeki süreçte üretim aşamasına geçerek ağı güçlendirmeye ve toplum merkezli bir geliştirme modelini desteklemeye odaklanacak. Bu yaklaşım ise Swarm’ın kullanıcılar tarafından şekillendirilmesini sağlayacak.


Öte yandan merkeziyetsiz yapay zekâ, kilit stratejik noktalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Swarm da bu alanda oldukça önemli bir konuma sahip. Çünkü Swarm'ın teknoloji mimarisi, diğer çözümlerle karşılaştırıldığında çok daha fazla olanak sağlıyor. Ayrıca “The Great Data Upload” ve Swarm'ın kamu yararına yönelik çalışmaları etrafında devam eden çabalarla, merkeziyetsiz yapay zekâ daha da güçlü bir noktaya doğru ilerliyor.


Daha Fazla Oku

    SwarmveriPolygonoracle

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk