Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Sürdürülebilir Blok Zincirine 100 Milyon Dolar

Kendisini gezegendeki tek sürdürülebilirlik odaklı blok zinciri unicorn’u olarak tamamlayan 5ire Proof-of-Benefit (Fayda onayı) olarak adlandırdığı bir mekanizmayı kullanacak.

15 Temmuz 2022 09:05

Güncellenme: 15 Temmuz 2022 12:56

Birinci katman blok zinciri ağı olan 5ire, Seri A turunda Birleşik Krallık merkezli dev şirket Sram and Mram’dan 100 milyon dolarlık bir fon aldı. 


Dubai’de kurulmuş olan 5ire yayınladığı basın bülteninde bu fonu Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da genişlemek için kullanacağını ve bu süreçte Hindistan’ı merkez olarak tutacağını belirtti. 


Bu fonlama ile şirketin değeri 1,5 milyar dolar olarak gerçekleşti ve böylelikle 5ire merkezine sürdürülebilirliği alan dünyanın ilk blok zinciri unicorn şirketi oldu. 5ire’ın CEO’su Pratik Gauri’ye göre şirketin iş modeli Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini (SDG) teşvik eden bir fayda odaklı paradigmayı esas alıyor. Şirket bu yaklaşma Proof-of-Benefit diyor.


Gauri, 5ire’ın merkeziyetsiz otonom organizasyonları (DAO) ve çalışma gruplarını kullanarak BM’in 17 hedefinin hayata geçirilmesini ivmelendirmeyi hedefliyor.


Sram & Mram’ın kurucu ortağı ve başkanı Sailesh Hiranandani 5ire’ın blok zincirinin yakın zamanda devletler ve büyük şirketler tarafından kullanılacağını belirterek Malezya örneğini veriyor. 


Hiranandani, yazdığı bir e-postada, “Uzak Doğu, blok zincirleri hayata geçirme ve kullanmada çok proaktif ve heyecanlı. Örneğin Malezya’daki Mülteci ve Sağlık Kartı uygulaması. Pazara birinci katmanda ve sürdürülebilirlik odaklı bir iş ortağıyla girmek ideal bir durum ve 5ire’ın sürdürülebilirlik temelli bir blok zincir olması harika. Birden fazla ülkede iş yapan ve sekiz ülkede ofisi olan yapımız için bu çok faydalı bir durum” diyor.


Sram & Mram 35’den fazla lokasyonda 10 şirketi içeriyor. Kurum tarım, yapay zeka, hedge fon yönetimi, medya ve basın, konaklama ve bilişim alanlarıyla ilgileniyor. 


Gauri 5ire’ı Prateek Dwivendi ve Vilma Matilla ile birlikte Ağustos 2021’de kurmuş. On yılı aşkın süredir arkadaş olan bu üçlü Hindistan’daki bir kahvehanede otururlarken bir peçetenin arka kısmına ilk fikirleri not almışlar. 


Gauri, şirketin beşinci sanayi devriminin göstergelerinden biri olduğunu söylüyor ve “Bu fikirdeki gizli sosumuz Proof-of-Stake veya Proof-of-Work değil çok daha sürdürülebi,lir bir yaklaşım olan Proof-of-Benefit’i tercih etmemiz” diyor. 


Şirket geçtiğimiz Ekim ayında Alphabit, Marshland Capital ve Moonrock Capital’in de araalrında olduğu bir gruptan 21 milyon dolar almıştı. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstihdam Verileri Açıklandı, ABD Haziran Ayında 206 Bin İşgücü Sağladı

5 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk