Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Stabil Coin’ler Güney Kore’de Mercek Altında

Güney Kore Merkez Bankası tarafından yayınlanan bir raporda stabil coin’ler hakkında daha katı bir regülasyon oluşturulması gerektiği belirtiliyor.

8 Aralık 2022 13:09

Güncellenme: 8 Aralık 2022 15:16

Güney Kore Merkez Bankası, yayınladığı rapora göre stabil coin’leri inceleme altına almak istiyor. Banka, stabil coin’ler hakkında diğer dijital varlıklara göre daha katı bir regülasyon oluşturulması gerektiğini çünkü stabil coin’lerin finansal istikrarı bozma potansiyelinin daha yüksek olduğunu belirtiyor.


Bankanın bu raporu, aslında tüm dünyada stabil coin’lerin yasal düzenlemeleri üzerine çalışan yargı kurumlarının endişelerini paylaşıyor.


Rapora göre stabil coin çıkaran şirketlerin dijital varlıkların ödeme sistemleri ve paraya çevrilmeden doğabilecek riskleri karşılayabilmesi için minimum sermaye ve rezerv varlıklarına sahip olması gerekiyor. Bunun yanında kripto varlıklara ilişkin faaliyetlerin kayıt altında olması ve bağımsız denetimlerinin yapılması gerektiği belirtiliyor.


Raporda kripto paraların özel bir kanun çerçevesinde regüle edilmesi gerekiyor. Çünkü ihraç yapısı ve piyasa sistemi diğer menkul kıymetler ve itibari paralardan farklı. Bu durum mevcut regülasyonların kripto paralara ilişkin faaliyetlerde yetersiz kalmasına sebep oluyor.


Güney Kore’de politikacılar kripto varlıkların düzenlemesine ilişkin bir çerçeve oluşturmaya çalışıyor. Ancak ulusal bütçenin belirlenmesine ilişkin bir çıkmaz nedeniyle kriptoya ilişkin tasarılar üzerindeki çalışmalar şimdilik durduruldu.

Güney Kore menşeli stabil coin üreticisi Terraform Labs’in Mayıs ayında iflas etmesinin ardından yasa yapıcıların dikkati kripto sektörüne yönelmişti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk