Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

SPK’dan Midas’a 27.7 Milyon TL Ceza

Midas'ın ihlaller arasında ödeyeceği en yüksek ceza, emir iletim sistemi yedeğinin mevzuattaki şartlara uygun olmaması nedeniyle 5.8 milyon TL olarak belirlendi.

8 Mart 2024 13:10

Güncellenme: 8 Mart 2024 13:16

Amerikan borsaları ve Borsa İstanbul üzerinden hisse alım satım işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla faaliyet gösteren İstanbul merkezli finans girişimi Midas, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılan inceleme sonucunda toplamda 27.7 milyon TL idari para cezasına çarptırıldı.


SPK tarafından tespit edilen 10 farklı ihlal nedeniyle ceza alan Midas'ın ihlaller arasında ödeyeceği en yüksek ceza, emir iletim sistemi yedeğinin mevzuattaki şartlara uygun olmaması nedeniyle 5.8 milyon TL olarak belirlendi.


Şirketin emir iletim sistemine ilişkin sistem yedeğinin mevzuattaki şartları sağlamaması dışında ihlal ettiği kurallar şu şekilde:


 • Bilgi sistem altyapısında muhtelif tarihlerde aksaklıklar ortaya çıkması - 1.9 milyon TL

 • Adres teyidi gerçekleştirilmeksizin sözleşme ilişkisi kurularak müşterilere hesap açılması ve işlem yaptırılması - 3 milyon TL

 • Uzaktan kimlik tespiti yöntemi ile hesap açarken yapılması zorunlu görüntülü görüşme gerçekleşmeksizin sözleşme ilişkisi kurularak müşterilere hesap açılması ve işlem yaptırılması - 4.5 milyon TL

 • Uzaktan kimlik tespiti ile gerçekleştirilen hesap açılışlarında mevzuata uygun olmayan belgelerin kabul edilmesi - 1.5 milyon TL

 • Uzaktan kimlik tespiti ile gerçekleştirilen hesap açılışlarında NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojisini kullanma yükümlülüklerini yerine getirmemiş olması - 1 milyon TL

 • Müşterilere uygunluk testi gerçekleştirme yükümlülüğünü yerine getirmemiş olması - 4.5 milyon TL

 • Zaman damgası kullanımında mevzuata aykırı davranılması - 1.5 milyon TL

 • Sosyal medya hesapları aracılığıyla yaptığı paylaşım ve açıklamalarda mevzuata aykırı davranılması - 3 milyon TL

 • İç kontrol sisteminde aksaklıklar tespit edilmesi - 1 milyon TL

Daha Fazla Oku

  midasborsa istanbulsermaye piyasası kuruluSPK

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk