Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Solend'de Kullanıcılar Acil Durum Yetkilerine Hayır Dedi

Solend’ın Balina Tasfiye Krizi “Acil Durum Yetkilerini” Tersine Çevirmek İçin İkinci Oylamaya Yol Açtı

20 Haziran 2022 10:59

Güncellenme: 20 Haziran 2022 13:31

Kullanıcılar, Solend’ın balina tasfiye krizi  sürecinde “Acil Durum Yetkilerini” tersine çevirmek için ikinci kez oy kullandılar.


Solana temelli borç verme protokolü Solend, Pazar günü başlayan acil durum yetkilerini geçersiz kılan yönetim önerisi SLND2'yi geçti . Bu durum Solend'e büyük bir zincirleme tasfiye konusunda daha az sert önlemler alma zamanı verecek olması bakımından da önemli.

Krizin merkezinde bulunan anonim cüzdan, Solend'in tüm SOL havuzunun yüzde 95'ini yatırmış ve USDC borçlarının yüzde 88'ini temsil etmişti. 

Oylama bugün sabah saatlerinde son buldu ve SLND2’ye “evet” diyenlerin yüzdesi yüzde 99,8’ye ulaşırken, “hayır” diyenlerin yüzdesi 0,2’yle sonuçlandı.


SLND2, yüzde 99.8'lik bir çoğunlukla 1.480.264 "evet" oyu ve 3.535 "hayır" oyu aldı. Bir cüzdan, ek oylama gücü için 700.000 dolar ödedi ve sonuçta oyların yüzde 90'ını oluşturdu.

Solana Defi protokolü Solend, platformun en büyük hesabının kontrolünü ele geçirmek için pazar günkü ‘acil durum yetkileri’ planını geçersiz kılıp kılmama konusunda ani bir oylama ile sandığa geri döndü. Balina potansiyel olarak kaotik 100 milyon dolarlık bir tasfiyenin içinde.

 

SOL ve USDC gibi belirteçler için bir kripto borçlanma ve borç verme hizmeti olan Solend, yönetim token sahiplerine teklifi oylamaları için altı saat verdi. SLND2’ye “evet” oyu vermek: İlk oyu geçersiz kılacak, oylama sürelerini bir güne kadar uzatacak ve balina cüzdanı krizine yeni, fazla şiddetli olmayan ‘acil durum yetkilerini’ içermeyen çözüm üzerinde odaklanılacaktı.

 

Kurucu ortak Rooter blog yazısında, bir günlük oylama süresinin yeterli olmayacağının farkında olduklarını fakat sistematik riski ve normal kullanıcıların USDC’yi çekemeyeceği gerçeğini ele almak için hızlı hareket edilmesinin gerektiğini belirtti. Rooter, “Topluluğumuzdan önümüzdeki birkaç gün içinde yönetimde aktif olmalarını istiyoruz. Oylama süresi gelecekteki bir teklifte tekrar gözden geçirilecek” dedi.

 

Tasfiye krizi

 

Krizin kalbindeki anonim cüzdan, Solend’ın tüm SOL havuzunun yüzde 95’ini ve USDC olarak borçlarının yüzde 88’ini temsil ediyordu. Ancak Solend’ın en büyük tek kullanıcısı, SOL’un krater fiyatıyla büyük bir marj çağrısına tehlikeli bir şekilde yaklaştı. SOL 22.30 dolara ulaşırsa protokol, balinanın teminatının yüzde 20’sine kadar otomatik olarak tasfiye edecekti.

 

Protokol geliştiricileri, milyonlarca dolarlık tasfiyenin Solana merkeziyetsiz borsalarını çok fazla satış baskısını arttıracağından ve hatta ağı sıkıştıracağından korkuyorlardı. Oylamayı da balinanın cüzdanını yönetmek ve tasfiyesini OTC aracılığıyla daha sorunsuz bir şekilde yürütmek için yaptılar.

 

Kripto Twitter patlak verdi. Bir avukat bunu “yasadışı” olarak nitelendirdi. Popüler bir kişi düşük yatırımlı repo’yla dalga geçti, bir chain kurucusu plansız yapılmış yönetişimin vasat işiyle alay etti ve Etherium’daki rakip bir borç verme servisi, bunun Solana’daki DeFi’nin bir iddianamesi olduğunu söyledi.

 

Takma adlı kurucu Rooter bir telegram mesajında CoinDesk’e Twitter’daki ve basındaki çılgın tepkilerin Solend’ı taslak aşamasına geri dönmeye zorladığını belirtti. Rooter, SOL fiyat iyileşmesinin tasfiyenin biraz önünü açtığını ancak yanıt vermeyen balinanın cüzdanı hakkında ne yapılması gerektiği konusun da devam ettiğini belirtiyor.

 

Rooter, 120 milyon dolar değerinde USDC, ortalama kullanıcıların çekemeyeceği protokolde sıkıştığını dile getirdi. (Balinanın kredileri tek başına 108 milyon dolar değerinde kitlendi.)

 

Rooter, “Sanırım tek umut ışığımız aldığımız (negatif) ilgi, katılımın ortalamadan çok daha fazla olması gerektiğindendir” dedi.

 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk