Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Solana'nın Spam Sorunları Teknolojik Hamlelere Rağmen Sürüyor

Jito Labs'a göre arbitrajcılar, anlamsız işlemlerle değerli blok alanlarını tüketiyorlar.

1 Mart 2023 08:31

Güncellenme: 1 Mart 2023 08:40

Kripto altyapı şirketi Jito Labs'in analizine göre, Solana'daki geliştiricilerin ağın tıkanmasına sebep olabilecek spam işlemlerini engelleme çabalarına rağmen, ağ alanının önemli kısmı hala başarısız işlemler için kullanılıyor.


Jito, Solana'da yaklaşık iki buçuk güne denk gelen yakın tarihli bir zaman diliminde arbitraj işlemlerinin toplam işlem alanının yüzde 60'ını kullandığını öne sürüyor. Bu işlemler botların rekabetçi işlemlerde düşük kazançlar elde etme girişimleriydi ve bu girişimlerin yüzde 98'i başarısız oldu.


Jito Foundation tarafından yayımlanan bir blog yazısında, sonucun, ağ alanının boşa harcanması ve sermayenin başarısız işlemlerle sebepsiz yere eritilmesi olduğu ifade ediliyor. Yazıda Solana ayrıca, altyapısının gönderilen işlemleri değerlendirme yöntemi (ilk sıradakine öncelik ver) nedeniyle de suçlanıyor. Bu durum arbitraj botlarını, kazanma ümidiyle birçok kopya işlem göndermeleri için teşvik ediyor.


Solana'nın arka yüzünde, başta öncelikli ücretlerin ve yerel ücret piyasalarının sunulması olmak üzere yapılan son değişiklikler spam ekonomisini zayıflattı. Ancak, validatör hizmet sağlayıcısı Chorus One tarafından yapılan analize göre, MEV (maksimum çıkarılabilir değer) fırsatları var oldukça spam işlemleri de devam edecek. 


MEV, tacirlerin belirli bir blok zincir ağından olabildiğince çok kripto parayı çıkarabilecekleri yöntemleri ifade ediyor. Tacirler bunu, bilindik şekliyle, yaklaşan işlemleri önceden görerek ve bu bilgileri kârlı işlemlerde kullanarak yapıyorlar. 


İki popüler stratejiden biri arbitraj işlemleri kazanmak, diğeri ise tasfiye talimatlarını yerine getirmek. MEV'in pek rağbet görmediği Ethereum'da, ağın daha yavaş mimarisi ve ücretlerin önemi, spam işlemleriyle Solana'ya göre çok daha fazla mücadele edilmesini sağlıyor.


Buffalu lakaplı Jito Labs CEO'su, Jito Foundation'ın Solana ağında MEV'i optimize etmek amacıyla özel bir istemci oluşturmak için çalışmalarını sürdürdüğünü, Jito Labs'in de bu çalışmaya katkı sunduğunu kaydetti.


Daha Fazla Oku

    Solanaspam

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk