Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Solana Temelli İklim Değişikliği Projesi, Yağmur Ormanlarını Kurtarmak için “NFTrees” Projesini Hayata Geçiriyor

GainForest veri bilimiyle uydu görsellerini bir araya getirerek arazi sahiplerini ağaç kesmemeye teşvik etmeyi amaçlıyor.

22 Nisan 2022 10:11

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 11:12

300 dolarcık: Paraguay’da 1 hektarlık yağmur ormanı arazisi satın almanın maliyeti sadece bu kadar. Bu arazilerin talan olmasını, çiftliğe dönüştürülmesini veya ağaçların kesilmesini engellemek de bu kadar uygun maliyetli aslında…


GainForest’ın amacı kripto para bağışları toplayarak arazi sahiplerinden arazi satın almak ve böylelikle ormanların yok olmasını engellemek ve milli parkların genişlemesini sağlamak. Proje, blokzincir temelli akıllı kontratlar ile uydu görüntülerini, drone fotoğraflarını ve veri bilimini bir araya getiriyor. GainForest, 2017’de COP23 Hack4Climate’ı kazandıktan sonra büyümeye devam etti. 


GainForest, kısa bir süre önce Paraguay Çevre Bakanlığı (MADES) ile işbirliği yaparak Paraguay’ın Gran Chaco Americano bölgesindeki binlerce hektar orman alanının korunmasına odaklanıyor. Bu alan iklim değişikliği açısından kritik ve gezegenin önemli karbon yok etme bölgelerinden biri.


Projenin kurucusu David Dao’ya göre bu çabalar, GainForest’ı en büyük devlet destekli kripto projesi haline getiriyor. Projenin erken aşama sonuçları Mısır’da yapılacak COP27 toplantısında açıklanacak. İyilik için Kripto

Birçok kişi gezegenimizdeki orman alanlarının tahribatının ciddiyetinin farkında. Her yıl daha fazla orman alanı yok oluyor ve bu alanlar büyük, sanayileşmiş ülkelerin ürettiği karbon emisyonlarının azaltılması için kritik öneme sahip. 


Ancak özellikle Paraguay gibi bölgelerde orman kaybını engellemenin maliyeti akıl almayacak kadar düşük. Dao’ya göre 1980’lerde buralarda bir hektarlık alan 20 dolara satılıyordu. 


Dao, CoinDesk’e verdiği mülakatta, “Bir hektarlık bakir orman alanının fiyatı 300-500 dolara arasında. Bir hayvancılık tesisi kurmak isterseniz hektar başına 1.000 dolar daha masraf etmeniz lazım. Biz işte arazi sahiplerine bu kararı vermeden erişip 'Bin dolar için buna değmez. Ülkenizi düşünün’ demeye çalışıyoruz” diyor. 


Yapay zeka alanından gelen Dao ve ortakları, Solana blokzinciri üzerinden (bu zincirin karbon ayak izi daha düşük) kripto bağışlar alıyor ve bunları orman arazilerinin dron ve uydu görselleriyle doğru biçimde görüntülenmesinde kullanıyor. Merkeziyetsiz veri depolama projesi ise Filecoin Green ile gerçekleştiriliyor. Bağış yapanlar veri, yaban hayatına dair görseller ediniyor ve oradaki kabilelerle iletişim kurma şansı yakalıyor. Tüm bunlar NFT formatında sağlanıyor. Bu NFT’lere de NFTrees (NFAğaçlar) deniyor. 


Her bir orman projesinde neler olup bittiğine dair detaylı algoritmik haritalandırma çalışması karbon ofsetleri üzerindeki belirsizliği de azaltıyor. Genelde karbon ofseti için başka bir yere ağaç dikiliyor ve bunun için bağış yapanlara çevresel etkiler konusunda net bir fayda raporu sunulamıyor. 


Dao’ya göre GainForest arazi satın alamazsa alternatif olarak arazi sahipleriyle anlaşabilir ve ormanlara dokunmadıkları sürece onlara bir çeşit kira ödemesi yapabilir. Birçok çalışmaya göre yılda 1 veya 2 milyar dolarlık bir kaynak ayrılması durumunda orman arazisi kaybı yarı yarıya azaltılabiliyor. 


Dao, “Orman arazisi kaybı bugün adım atsak iki yılda durdurulabilir, tek gereken yeterli miktarda parayı bulmak. İnsanlar ormanları korunmanın finansal anlamda sürdürülebilir olduğu modeller bekliyor. Bunu yaparsak küresel sıcaklık artışını 0,2 santigrat düşürürüz ve toplumu karbonsuzlaştırmak için ilave yıllar kazanırız. Bu zamana gerçekten çok ihtiyacımız var” diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Sam Altman'ın Layer-2 Projesi World Chain Geliştiricilere Açılıyor

10 Temmuz 2024 00:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk