Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Solana Bazı Soğuk Depolama İşlemleri Nedeniyle Kesintiye Uğradı

Ağ, dört saatlik bir duraklamanın ardından yeniden başlatıldı.

2 Haziran 2022 07:04

Güncellenme: 2 Haziran 2022 07:13

Solana geçtiğimiz Çarşamba günü en uzun süreli kesintisini yaşadı ve dört saatliğine devre dışı kaldı. Bu duruma blok zincirinin offline kullanım senaryolarına göre kurgulanmış çok nadir gerçekleşen bir çevrimdışı işlemden kaynaklandığı belirtiliyor.


Solana Labs Communications’ın yöneticisi Austin Federa’nın CoinDesk’e verdiği bilgiye göre, ağ yöneticileri ancak bu özelliği devre dışı bırakarak ağı tekrar aktif hale getirebildiler. Bu özellik, geliştiricilerin Solana’nın konsensüs mekanizmasını sekteye uğratan ana nedeni bulup bu sıkıntıyı giderinceye kadar devre dışı kalacak.


Bu durum söz konusu özelliği kullanan herhangi bir çevrimdışı tarafın işinin sekteye uğraması anlamına gelebilir. Hatta ağ yöneticilerinin verdiği bilgiye göre bu oyuncular varlıklarını hareket ettiremeyebilirler.


Bu yazı kaleme alındığı sırada bazı borsalar Solana hesapları ve çekim süreçleriyle ilgili sıkıntılar yaşandığını bildirmeye başlamışlardı. Bunlar arasında Binance, Coinbase ve crypto.com da vardı.


Zincirin SOL token’ı Çarşamba günü düşüş gösteriyordu. Kesintinin gelmesiyle birlikte 24 saatlik düşüş yüzde 13 civarında gerçekleşti. 


Federa, kesintiye neden olan çevrimdışı işlemlerin (durable nonce) Solana üzerinde çok küçük bir hacmi kapladığını söylüyor. Ancak bu teknoploji borsalar arasında popülarite kazanmaya başladı. Kriptografide bir “nonce” özel bir amaç için kullanılan rastlantısal bir sayıyı ifade ediyor.


Federa, “Muhtemelen bu açık bir süredir sistemde mevcut ancak kullanılmadığı için ortaya çıkmamış” dedi.

Durable nonces özelliği token sahibi olan ve karmaşık çevrimdışı kurgular içeren kullanıcılar için geliştirilmiş bir özellik.


Örneğin Solana işlemleri için iki farklı makineden giriş yapan bir saklayıcı bu işi tek bir blok üzerinde tamamlayamayabilir. Solana’daki normal işlemler bu senaryoda başarısız olur. Durable nonces, token sahibine bu işlem üzerinde çalışması için zaman tanır.


Çarşamba günü kesinti Solana’nın bu nonces özelliğinin sorun çıkarmasından kaynaklandı. Ağın yöneticileri, bu az görülen giriş taleplerini tek bir işlem gibi değerlendirmektense onları iki farklı blok uzunluğunda tek bir işlem olarak nitelendirdi. Bu mümkün olmayan durum da ağın konsensüs mekanizmasının çökmesine enden oldu.


Solana işlemlerini onaylayan Stakewitz’den Laine, attığı bir tweette bu açığın “bilindiğini” ve Çarşamba günkü olaydan sonra düzeltildiğini belirtti. “Daha önce bu açık tetiklenmemişti.”


Ağ, RPC düğümleri gibi ana bileşenlerinin devreye girmesiyle birlikte yavaş yavaş ayağa kalktı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Trump, Solana ETF’leri ve SOL Yükselişini Mümkün Kılabilir

27 Haziran 2024 18:00

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk